Styl & Kultura

Praděda automobil, lahodné víno a legendární sýr. Ráj labužníků najdete skoro za humny

Autem z Prahy dojedete do Alsaska za šest až osm hodin / Peugeot
Francie má nespočet turisticky atraktivních regionů, které stojí za to navštívit. Klasikou jsou samozřejmě Paříž, Provence, francouzská riviéra či Normandie. Dojet tam vás ovšem často stojí spoustu hodin a peněz, ať už za letenky, drahé rychlovlaky či za mýtné, jedete-li autem. Přitom jeden z nejpozoruhodnějších koutů Francie najdete hned po přejetí hranice mezi Německem a Francií. Jedná se o Alsasko a sousedící Franche-Comté.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

18. září 2020   |   14:45

Autem z Prahy dojedete do Alsaska za 6 až 8 hodin. Vyberete-li si jako cíl vaší cesty například Bretaň, čeká vás dvojnásobná vzdálenost, takže lépe je zvolit Alsasko. Rozhodně nebudete zklamaní.

Alsasko a Franche-Compté jsou příhraniční regiony oplývající šarmem a celou řadou památek. Najdete tu nádherná města s typickou architekturou. Perlou mezi nimi je město Colmar. To rozhodně doporučujeme navštívit. Potkáte tu také majestátní hrady a nejrůznější historické památky. Ochutnáte regionální gastronomické speciality a proslulé alsaské víno. Zažijete dokonalý koncert chutí a vjemů. Máme pro vás několik tipů. Než vás ale naladíme na degustaci toho nejlepšího z této oblasti, zaměříme se na vaši zvídavost a cestovatelskou vášeň.

Zavedeme vás do menšího pětitisícového města Sochaux v regionu Franche-Compté. Toto město je domovem automobilky Peugeot, nejstarší automobilové značky na světě, která je stále činná. 24. září oslaví Peugeot 210 let od svého vzniku. V Sochaux, kde se nachází rozsáhlé muzeum značky, se tedy bude náležitě slavit. Vyplatí se sem vydat právě teď, protože až do konce října koupíte vstupné do muzea jen za jedno euro. Musée de l’Aventure Peugeot je jedinečným, naprosto nezapomenutelným zážitkem. Nečekejte nudnou prohlídku zaprášených veteránů, čeká vás vzrušující průřez historií značky, přes současnost až po fascinující budoucnost.  

Historická část odkrývá prvopočátky automobilů, jízdních kol i motocyklů, tedy sortimentu značky Peugeot. Expozice jsou zasazeny do dobového kontextu a vy můžete nasát atmosféru a dokonale se ponořit do bouřlivých začátků motorismu. Najdete zde i úplně první automobil Peugeot, který vypadá spíš jako kočár než jako auto. Jedná se o parní tříkolku a nejslavnější z rodu Peugeotů, Armand, ji sestrojil už v roce 1889. Cesta dávno minulými lety nějakou chvíli potrvá. V muzeu je totiž k vidění na sedmdesát vozidel z necelých tří stovek dochovaných exponátů. Vybírají se jen ty nejzajímavější kousky, což je zárukou, že se nebudete nudit. Než přejdete do současnosti, můžete si dát přestávku v muzejním butiku či restauraci.

Expozice „Současnost“ vás ohromí. Sází totiž na extrémy, extravaganci, originální design… zkrátka poutavý obsah, který vašim smyslům nedovolí vydechnout. Vystavují se zde koncepty neuvěřitelných tvarů a pohonů, vozy, které se nikdy nepodívaly na silnice, a to přestože jsou funkční.  Jejich jediným úkolem totiž bylo ověřit, jak budou fungovat nové technologie a jak zákazníci přijmou nové designové prvky.  Například koncept Exalt inspiroval tvarem a přístrojovou deskou současný fastback Peugeot 508. Quarz je předobrazem moderního SUV Peugeot 3008. Fractal zase představil prémiový akustický systém Focal, který dnes najdete v celé řadě sériových Peugeotů pyšnících se dokonalým ozvučením.

V muzeu můžete nahlédnout i do budoucnosti Peugeotu. Najdete tu například jedinečný e-Legend. Nádherný nadčasový koncept má elektrický motor a je zcela autonomní. Vyjadřuje do puntíku současné heslo Peugeotu „Unboring the future“, což znamená, že v budoucnosti Peugeotu není pro nudu za volantem místo.

Po návštěvě muzea zřejmě zatoužíte uspokojit chuťové buňky. Kvalitních restaurací najdete v okolí nespočet. A všude vás uctí lokální specialitou – sýrem Comté. Tato pochoutka má dlouhou historii sahající až do středověku. Vyrábí z kravského mléka, přičemž kráva, jejíž mléko se použije, musí být specifického plemena a pást se pouze na určitých pastvinách. Sýrový bochník má impozantní rozměry: až 75 cm v průměru. Váží až 45 kg a na jeho výrobu je třeba asi 450 litrů mléka. Comté může mít mnoho různých podob, příchutí i vůní. O tom rozhoduje řada faktorů, z nichž nejdůležitější je doba zrání. Mladý sýr má jemnou chuť, příjemně mléčnou vůni, takřka krémovou konzistenci. Chuť i vůně sýra nabývá s věkem na intenzitě. Objevují se zemitější aspekty, barva zlátne. V sýru objevíte zcela nečekané tóny květin, ovoce, ořechů i sena. Některé bochníky mohou být i několik let staré. Okusíte-li takový exemplář, zažijete doslova explozi chuti, zvláště pak v kombinaci se speciálním sytě žlutým lokálním vínem. Zde oceníte znalosti speciálního sýrového sommeliéra, který vám tajemství sýra i vína odhalí. Doporučujeme navštívit pevnost St-Antoine, která vypadá jako obří sýrová jeskyně a poskytuje ideální podmínky pro zrání.

V sousedním regionu Alsasko zase ochutnejte specialitu tarte flambée, která si také zakládá na kvalitním sýru. Hlavně ale okuste proslulé alsaské víno. Máte raději ultra suchý Riesling nebo naopak výrazně sladký Gewürztraminer? Vrcholem nabídky je delikátní perlivý Crémant. V Alsasku najdete stovky vinic a vinných sklepů a v každém z nich vám místní vinaři představí to nejlepší ze své produkce. Na podzim je celý region provoněný čerstvě sklizenými hrozny a atmosféra je naprosto kouzelná!

Turisté jsou v těchto regionech vítáni a mají na výběr mnoho vynikajících hotelů a penzionů. Chcete-li ovšem zažít neopakovatelný pocit člena šlechtického rodu, zajeďte do zámku Château de Germigney ve městečku Port-Lesney. Historické královské sídlo upravené na hotel vás nadchne, stejně jako místní kuchyně. Zámecká zahrada s bazénem je doslova oázou klidu a poštěstí-li se vám posedět na krásné terase a pokochat se pohledem na stromy hýřící podzimními barvami, odvezete si z Francie zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

Další zajímavé články
Reklama