Styl & Kultura

Na výlet do Plzně i s dětmi: Koupání v rybníce, za strašidly do muzea a za zvířátky do ZOO

V Plzni žije přibližně 175 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým největším městem v České republice / kirill_makarov / Shutterstock.com
Metropole Plzeňského kraje je známá jako průmyslové a pivovarnické město, kde to vždy žilo. Je to dané i strategickou polohou, v minulosti Plzeň ležela na křižovatce obchodních cest, vedoucích z německých zemí do Prahy.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

04. srpna 2020   |   17:17

I dnes je důležitou dopravní tepnou, kulturním i společenským centrem. Co všechno na vás v Plzni čeká? A kam se podívat v Plzni s dětmi?

Plzeň je město několik tváří

Někteří turisté vyhledávají osamělé kouty přírody, kde slyší zurčení vody v potoce a cvrkot ptactva. Jiným imponuje městský ruch a posezení v příjemné restauraci, které je nabije novou energií. Plzeň, přestože je velkým městem, umí nabídnout přírodu, historické památky i stylové hospůdky s vynikajícími pokrmy. Nudit se tu rozhodně nebudete, pokud v krajském městě budete chtít strávit pár dnů, nebo se sem vydat na jednodenní výlet i společně se svými dětmi. Plzeň je jim totiž nakloněná. Najdete tu zoologickou zahradu i s DinoParkem, Muzeum loutek i Muzeum strašidel.

Plzeňská zoologická zahrada

Děti všeobecně ZOO milují. Proto je určitě vezměte na prohlídku té plzeňské, která je celoročně otevřená včetně svátků. Její součástí je i DinoPark, kde je možné v životní velikosti vidět obří sochy dinosaurů. Ten je však přístupný pouze v období duben až říjen. Na děti tu čekají exotická zvířata, akvárium se sladkovodními rybami našich řek a rybníků nebo český dvorek s domácími zvířaty. Některé si děti mohou i pohladit. Pro některé to může být zajímavým zážitkem.

Muzeum loutek

Na náměstí Republiky v Plzni se nachází další atrakce, co zaujme zejména nejmladší generaci. Muzeum loutek je otevřené od úterý do neděle, vždy od 10.00 do 18.00 hodin. V jednotlivých expozicích představuje historii Škodova divadla, počátky plzeňského loutkářství nebo Divadlo Karla Nováka. Samozřejmě že nechybí ani loutky Spejbla a Hurvínka.

Muzeum strašidel

Na západní straně plzeňského náměstí Republiky najdete další muzeum – tentokrát strašidel, v němž společně s dětmi nahlédnete do tajemného světa pohádek a kouzel. V Muzeu strašidel jsou k vidění vodníci, čarodějnice, ohnivý pes, Saracénský čert, draci a spousta dalších postav vzbuzujících strach. Muzeum také nabízí uspořádání originální a zábavné oslavy narozeninové party nebo programy pro školy a školky.

Koupání v Boleveckém rybníku

Na severním okraji Plzně necelé čtyři kilometry od centra se rozprostírá Velký Bolevecký rybník, kterému se neřekne jinak než Bolevák. Dno má písčité a pozvolna klesající. Rybník lemují písčité pláže. Prostředí Boleváku slouží k rekreaci a plavání nebo jízdě na šlapadlech a loďkách. V létě bývá v obležení lidí, kteří se sem přicházejí zchladit a zaplavat si. Místo je vhodné i pro rodiny s dětmi.

Bolevák byl založený už v 15. století a patří mezi nejstarší rybníky v Plzeňském kraji. V 19. století sloužil i pro získávání ledu pro plzeňský pivovar Prazdroj.

Historické pamětihodnosti v Plzni

Centrum Plzně tvoří městská památková rezervace s renesančními a barokními domy, najdete tu i uličky, ve kterých na vás dýchne atmosféra středověku. Na náměstí Republiky stojí už od 14. století městská dominanta – gotická katedrála svatého Bartoloměje s impozantní věží, která je nejvyšší kostelní věží v republice. Její celková výška je 102 metrů, na její vyhlídku ve výšce 62 metrů vede 301 schodů.

V plzeňské ulici Sady Pětatřicátníků stojí Velká synagoga, která je největší synagogou v České republice a po budapešťské je druhou největší synagogou v Evropě. Pochází z 80. let 19. století, postavená byla v novorománském slohu.

V Plzni se zachoval i cenný soubor měšťanských domů s radnicí ze 16. století, mariánským sloupem a třemi novodobými kašnami. Najdete tu ale také technické památky – první svařovaný obloukový most v České republice, vodárenskou věž nebo Kolomaznou pec. 

V Plzni si užijete přírody stejně jako historických památek. Zdejší prostředí vás určitě nudit nebude. 

Další zajímavé články
Reklama