Styl & Kultura

V České republice můžete vidět druhou největší sbírku lišajů na světě

Pro fotografa je práce v terénu potěšení / Pixabay
Česká republika je vskutku poměrně bohatá na různé zajímavosti, a to všeho druhu. Můžete po naší vlasti cestovat křížem krážem a stále budete mít co objevovat. Věděli jste však, že právě v našich končinách se nachází druhá největší sbírka lišajů na světě? Ano, je tomu tak a spatřit ji může doslova každý. Tedy každý, kdo navštíví středočeské město Příbram. Tak vzhůru na cestu.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

14. května 2020   |   12:23

Cílem této vaší cesty bude multifunkční centrum Dům Natura Příbram, jehož zřizovatelem je ekologická organizace Orlov. Právě tady se nachází nejen zmíněná sbírka, ale mnoho dalších zajímavostí, a to jak o přírodě obecně, tak o místní krajině. Dům Natura rovněž slouží ke kulturním akcím, takže třeba budete mít štěstí i na nějaký ten zážitek navíc.

Seznámit se můžete s prací terénního entomologa

Unikátní expozice zaujme všechny generace

Dům Natura nabízí návštěvníkům několik stálých expozic. Nejzajímavější je ovšem unikátní expozice Museum Sphingidae, tedy svět lišajů. Opravdu se jedná o druhou největší sbírku těchto nočních motýlů na světě. Slovo sphingidae znamená lišajovití. Jen si vzpomeňte na motýla, který bývá někdy mylně nazýván můrou apod. Lišaj smrtihlav, lišaj svlačcový, lišaj čeříkový nebo lišaj oleandrový. Lišajovitých motýlů je mnohem více druhů. 

Živá příroda i práce v terénu

S dalšími zástupci přírody vás seznámí expozice Živá příroda. Tady se konkrétně jedná o obojživelníky a plaze. Není žádným tajemstvím, že právě tito živočichové bývají ve volné přírodě často spíše skryti lidským očím a spatřit je, se rovná vlastně náhodě. Seznámit se můžete rovněž s prací terénního entomologa a nahlédnout do typické badatelny z 19. století. Vyplatí se nikam nespěchat.

Historie tady prostě chybět nemůže

I vývoj přírody má nějakou svou historii. V Domě Natura tak můžete shlédnout svět dinosaurů nebo dobu ledovou. Přestože jde o atraktivní téma, asi se těžko najde někdo, kdo by takové přírodní podmínky chtěl zažít na vlastní kůži. Expozice Příběh života vám pak ukáže krásné obrazy živočichů a rostlin. Možná se sami budete divit, jak lze na plátně zpodobnit to, co jinak volně roste v lese či na louce.

Chráněná krajinná oblast Brdy

Okolí Příbrami tvoří Brdy, to je známá věc. Chráněná krajinná oblast Brdy je tedy součástí místního života. Právě s touto CHKO se můžete blíže seznámit i zde v multifunkčním objektu. Mnoho zajímavostí o zdejších lesích patrně příjemně překvapí, aspoň pokud nejste z oboru. Dokonce nechybí ani ukázka života nočního brdského lesa. 

Dům Natura nemusíte nijak složitě hledat

Centrum toho všeho, tedy Dům Natura, najdete kousek od centra Příbrami. Otevřeno je každý den od pondělí do neděle. Vstupné činí 80 Kč dospělí, 60 Kč děti a mladiství do 18 let, 230 Kč rodinné. Pro školy a skupiny se organizují komentované prohlídky. V objektu je k dispozici také restaurace.

Projděte si celou Příbram

Neváhejte a poté, co ukončíte návštěvu Domu Natura, projděte si i celou Příbram nebo aspoň historické centrum. Město je jen 54 km od Prahy. Leží na úpatí Brd a protéká zde říčka Litavka. K nejznámějším zdejším místům patří Hornické muzeum Příbram. Vydat se můžete i na prohlídku poutního místa Svatá hora, kostela svatého Jakuba staršího či Jiráskových sadů v centru. Přírodní dominantou je pak hora Třemošná (778 m n. m.).                      

Další zajímavé články
Reklama