Ven z města

Tip na výlet nejen pro milovníky historických aut

Srdce milovníků všech veteránů pookřeje / Pixabay
Navštěvujete rádi nejrůznější muzea? Inu, proč ne, od toho přece jsou a mnohdy nabízejí opravdu nevšední expozice. Stačí si jen dobře vybrat a o hodnotnou zábavu bude postaráno. Pokud si na své přijdou i děti, je zážitek zcela dokonalý. Jedním takovým příkladem je bezesporu Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem. Ostatně, sami se můžete přesvědčit.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

12. dubna 2020   |   10:42

Rožmitál pod Třemšínem najdete ve Středočeském kraji, a to zhruba 17 kilometrů od Příbrami. Zdejší Podbrdské muzeum tvoří rozsáhlý komplex, který je umístěn v areálu bývalé firmy Agrostroj. Na celou prohlídku si vyčleňte dostatek svého času ať nemusíte spěchat a můžete si v klidu užít každé expozice. Ideální výlet pro celou rodinu.

Podbrdské muzeum ukáže zdejší život i historické aerovky

Expozice pánů z Rožmitálu

Podbrdské muzeum obsahuje několik expozic. Je jasné, že jedna pojednává o zdejším šlechtickém rodu pánů z Rožmitálu. Dějiny příslušníků rodu jsou velmi pestré. Vždyť například Johana z Rožmitálu byla manželkou krále Jiřího z Poděbrad a vy máte šanci vidět komnatu královny Johany. Jaroslav Lev z Rožmitálu se zase proslavil svým cestopisem Cestou z Čech až na konec světa.

Běžný život na Podbrdsku

Další expozice přibližuje běžný život na Podbrdsku. Seznámíte se s tradičními řemesly, lidovou tvořivostí, obyčejným životem místních lidí. Spatříte unikátní model Chrámu svatého Víta vytvořený ze stébel žitné slámy. Něco takového se hned tak někde neobjeví. Precizní provedení modelu ukazuje na neobyčejnou zručnost a trpělivost autora.

Památník Jakuba Jana Ryby

Kdo by neznal Jakuba Jana Rybu a jeho slavnou Českou mši vánoční? Tento hudební skladatel se nesmazatelně zapsal do českých hudebních dějin a rok co rok nám je skladba zpříjemňuje vánoční svátky. Podbrdské muzeum vám ukáže jeho životní osudy a seznámí vás i s jeho uměleckým dílem. Nikdy není na škodu dovědět se nové poznatky a rozšířit si tak své obzory.

Koutek pro děti i stodola

V muzejním areálu najdete rovněž skvělé vyžití pro děti. Malí caparti jistě rádi využijí koutek s pastelkami a omalovánkami. Ty větší zase zaujme magnetická tabule s tématikou starých řemesel. Sbírka nářadí, nástrojů a strojů z venkovského prostředí pak na vás čeká ve stodole. Ano, je zde skutečná stodola, jaké kdysi nechyběly u každé pořádné chalupy na vsi.

Srdce milovníků aut pookřeje

Jako takovou třešničkou na dortu je expozice vozů Aero. Kdysi slavná automobilová značka, která uchvátila již na první pohled. Tady je vystaveno víc než třicet aerovek a jedná se tak o největší sbírku svého druhu v České republice. Tohle se prostě musí vidět. Ostatně, historické automobily jsou vždy velmi lákavou podívanou.

Vstupné je velmi přijatelné

Do Podbrdského muzea se dostanete za velmi přijatelné vstupné. Dokonce si můžete vybrat. Celé muzeum: 90 Kč dospělí, 50 Kč děti, 180 Kč rodinné. Hlavní expozice: 70 Kč dospělí, 40 Kč děti, 140 rodinné. Expozice Aero: 30 Kč dospělí, 20 Kč děti, 60 Kč rodinné. Tak už víte, kam se na výlet vydáte příště? Podbrdské muzeum v Rožmitále pod Třemšínem to přece jistí.

Další zajímavé články
Reklama