Styl & Kultura

Skvělý tip na výlet pro nedočkavé cestovatele

Černý kontinent přitahuje cestovatele a dobrodruhy / Depositphotos
Toužili jste někdy na vlastní oči spatřit divokou africkou přírodu? Může to být přímo úchvatné. Není divu, že již v dobách minulých lákala Afrika různé cestovatele a dobrodruhy. Úplně prvním českým cestovatelem po Africe byl bezesporu Dr. Emil Holub (7. 10. 1847 – 21. 2. 1902), který si právem získal světové renomé. S jeho životem se můžete seznámit ve východočeských Holicích, kde má své muzeum.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

01. května 2020   |   14:44

Africké muzeum Dr. Emila Holuba, jak zní oficiální název, se nachází v jeho rodných Holicích. Kdo ví, zda již jako malý hoch snil o tom, že se odtud vydá na velmi dlouhou pouť do neznámých končin? Dětské sny jsou různé. Faktem zůstává, že Emil Holub si své sny splnil měrou vrchovatou a dodnes je vzorem pro mnohé současné cestovatele.

Český Livingstone Dr. Emil Holub

Dr. Emil Holub bývá někdy nazýván českým Livingstonem (podle britského cestovatele Davida Livingstona). A není divu, tohle přízvisko si zaslouží. Emil Holub cestoval nejprve sám a později s manželkou Růženou. Jako první na světě zakreslil podrobnou mapu Viktoriiných vodopádů a vytvořil detailní etnografickou studii kmenů jižní Afriky. Z jeho poznatků se vychází prakticky stále, což má význam nejen pro vědeckou obec.

Africké muzeum Dr. Emila Holuba vás doslova navnadí pro cestování

Nejprve pamětní síň a časem celé muzeum

V Holicích byli na svého rodáka náležitě hrdí vždy. V roce 1956 vznikla pamětní síň a o deset let později Památník Dr. Emila Holuba. Roku 2012 bylo oficiálně otevřeno Africké muzeum Dr. Emila Holuba, čímž se splnil cestovatelův velký sen. Již za svého života chtěl takto lidem přiblížit Afriku a její obyvatele. Dnes se zde můžete procházet také vy a děti klidně vezměte sebou. Nudit se nebude žádný člen rodiny.

Vycpaná zvířata, osobní předměty i sochy

Budova muzea je bezbariérová. Prohlídka vám zabere asi hodinu. Začíná se krátkým filmem (asi 10 minut) o životě Emila Holuba a pak je to celé na vás. Expozice je zaměřena na život, expedice a práci Holuba. Nechybí osobní předměty Emila a Růženy Holubových, africké exponáty, vycpaná zvířata či sochy. Využít můžete tři dotykové obrazovky s testem o znalostech o Emilu Holubovi či Africe. Děti se mohou posadit na modely zebry a lva, což jistě přivítají s nadšením.

Muzeum přiblíží nejen Emila Holuba

Africké muzeum Dr. Emila Holuba přiblíží nejen samotného Emila Holuba, ale i další cestovatele, kteří putovali africkým kontinentem. Zastoupeni tady jsou tím pádem například Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund (letos se dožil neuvěřitelných 100 let) nebo Dan Přibáň s trabantem, se kterým roku 2009 cestoval Afrikou. S modely cestovatelů se můžete i vyfotografovat. 

Holub a Holubová mají výhodu

Holice leží asi 14 km od Pardubic, takže je nemusíte nijak komplikovaně hledat. Dostanete se sem autem, autobusem i vlakem. Hned u muzea je parkoviště. Pokud se jmenujete Holub či Holubová, máte jistou výhodu. Posuďte sami. Vstupné do Afrického muzea Dr. Emila Holuba činí 40 Kč dospělí, 20 Kč děti, studenti a senioři. Jména Holub a Holubová mají automaticky 50 procent slevu a jména Emil Holub a Růžena Holubová dokonce mohou jít úplně zdarma. 

Holub má svého pokračovatele

Afrika neučarovala pouze Emilu Holubovi. Má dokonce svého současného pokračovatele. Cestovatel Jiří Blata z Opavy procestoval černý kontinent křížem krážem a o Africe ví první poslední. Jeho sbírka afrických artefaktů nemá obdoby, a to nejen v rámci České republiky. Třeba se dočkáme dalšího muzea o Africe.    

Další zajímavé články
Reklama