Styl & Kultura

Netradiční výstup. Cestou nosičů až na vrchol nejvyšší české hory

Sněžka je nejen nejvyšší hora Krkonoš, ale i celé České republiky / Depositphotos
Sněžka je nejen nejvyšší hora Krkonoš, ale i celé České republiky. Není proto divu, že mnoho milovníků cestování touží aspoň jednou stanout na tomto vrcholu. Dnes už jsou různé možnosti jak tohoto cíle dosáhnout. Napadlo vás však někdy spojit výstup na Sněžku s neobvyklým zážitkem? I tato možnost tady je. Je ovšem spojena s určitým fyzickým, ba přímo sportovním výkonem. Ostatně, sami se rozhodněte, zda je to pro vás to pravé ořechové.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

25. dubna 2020   |   13:15

Sněžka (1603 m n. m.) v každé době hrála svou nezastupitelnou roli v životě celých Krkonoš. O výstup byl mezi lidmi prostě velký zájem. Nějaká ta bouda se tady nacházela skoro od nepaměti. To také vyžadovalo zabezpečit zásobování. A jak toho docílit v horském terénu? Od nejmenší drobnosti až po těžké věci vynést na zádech nosičů. Cesta horských nosičů, tak se říkávalo trase po které tito nosiči mířili na vrchol. Dnes je k dispozici i vám.

Vydejte se na Sněžku po tradiční cestě horalů

Hospoda horských nosičů umožní netradiční výstup

Každý zájemce o netradiční výstup startuje stylově, a to od Hospody horských nosičů, která se nachází u dolní stanice lanovky Portášky ve Velké Úpě. Právě zde vám zapůjčí tradiční krkonošskou dřevěnou krosnu (vrátíte ji pak opět ve Velké Úpě). Náklad si dohodnete sami (berte jen takovou zátěž, jakou zvládnete) a vynesete ho na Českou poštovnu. Pokud by náhodou nebylo zrovna nic k vynesení, tak lahve s vodou jsou připraveny vždy. Pak už stačí vyrazit na trať.

Po tradiční cestě horalů

Vzhůru na Sněžku se se svým nákladem vydáte po tradiční cestě horalů. Cesta nosičů vás zavede od zmíněné Hospody horských nosičů okolo pensionu Modřín na Zadní Výsluní. Jedná se o obnovenou stezku, po niž se kdysi skutečně chodilo. Trasa měří 6,5 km s převýšením 900 m. Je značená směrovkami a vybavená informačními panely a odpočívadly. Na odpočívadlech najdete upravená místa, kde si můžete sednout a nemusíte přitom sundávat krosnu.

Nosilo se běžně kolem sta kil

Být profesionálním nosičem nebylo zrovna snadné. Začátečníci nosili 40 až 50 kg, jinak se náklad pohyboval okolo 100 kg. Výstup trval zhruba čtyři hodiny a sestup dvě hodiny. Nosiči na trase desetkrát odpočívali. Jen tak pro zajímavost, nešlo vyloženě o mužskou profesi. Ano, drtivou část tvořili muži, ale našlo se i pár ženy, které se tomuto výdělku věnovaly. Dnes si to rovněž mohou zkusit jak muži, tak ženy. Zvažte však, zda se na to cítíte.

Stylová hospůdka a pohodlná lanovka

Hospůdka horských nosičů je stylově zařízená a útulná horská restaurace. Tady se dobře najíte, napijete a jsou odtud krásné výhledy na Krkonoše. Posedět můžete i v případě, že půjdete na Sněžku bez dřevěné krosny a nákladu. Cesta nosičů je skutečně dobrovolná. Ostatně, pokud se necítíte na to jít pěšky, využijte zmíněnou lanovku Portášky. Z 900 metrů převýšení vám ušetří zhruba 350 metrů nejprudšího stoupání.

Ze Sněžky pošlete pohlednici

Na vrcholu Sněžky to žije v každý čas, a to nejen díky počtu turistů. Roku 2008 zde byla otevřena nově zbudovaná Česká poštovna, odkud můžete poslat pohlednici. První dopisy a pohlednice se tady začaly posílat 11. září 1899. Tradice pak byla obnovena v roce 1995. Prohlédnout si můžete kapli svatého Vavřince z roku 1681 a nezapomeňte na Polskou boudu z roku 1900. Tak ať se vám v Krkonoších a na Sněžce obzvlášť, hodně líbí.

Další zajímavé články
Reklama