Styl & Kultura

Skvělý tip pro fajnšmekry. Nejvyhlášenější vinařské oblasti Evropy, které stojí za vaši pozornost

Moselské údolí má malebnou atmosféru / Depositphotos
V posledních letech výrazně vzrostl zájem o gastrocestování. Tedy výlety, které mají za cíl poznávat především lokální kuchyni. Stejně tak tomu je u cestování za vínem. Pokud patříte mezi ty, kteří k dobrému jídlu ochutnají rádi i dobré víno, připravili jsme pro vás několik tipů.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

04. března 2020   |   12:32

Každé víno je jiné a potřebuje jiné podmínky. Přinášíme nejlepší vinné regiony v Evropě. Nechte se inspirovat a vyrazte letos do vinného sklípku.

Francie, Bordeaux

Nejslavnější vinařskou oblast světa, jež sousedí s břehy Atlantského oceánu, najdete na jihozápadě Francie v povodí řeky Gironde. Víno je v Bordeaux součástí každodenního života a pro mnohé také zdrojem existence. Region je domovem 60 značek. Bezmála 30 tisíc hospodářství a châteaux v této oblasti každoročně vyrobí zhruba 5,5 milionů hektolitrů vína. Bordeaux dlouhodobě vyhledávají nejen milovníci historie, kultury a umění, ale i nadšení golfisté.

Nechte se inspirovat a vyrazte letos do vinného sklípku

Portugalsko, Douro

Portugalský region Douro se rozkládá kolem toku stejnojmenné řeky i podél jejich přítoků. Před vlivem Atlantského oceánu jej chrání pohoří Marao a Montemuro. Tento vinařský region má 250 000 hektarů, přičemž k pěstování vinné révy je využívána přibližně desetina půdy. Samotnému pěstování se tu věnuje na 25 000 vinařů. V roce 2001 se tato vinorodá oblast, táhnoucí se od východních hranic se Španělskem přibližně 100 kilometrů na západ, dostala na seznam chráněných oblastí UNESCO.

Španělsko, La Rioja

Čím je pro Francouze Bordeaux, tím je pro Španěly La Rioja, nejmenší španělský region na severovýchodě Španělska. Nejčastěji pěstovanou odrůdou je tady Tempranillo. Nejlépe místní silná a těžká vína, jež získávají svůj charakter zráním dlouhou dobu v dubových sudech, chutnají v nočních hodinách při procházkách hlavním městem proslulé vinařské provincie – Logroña, ležícího uprostřed vinic v malebném údolí řeky Ebro.

Maďarsko, Eger

S vinařstvím v Egeru je po staletí úzce spjato Údolí Szépasszony (Údolí krásné ženy), které rozhodně stojí za návštěvu. Najdete zde asi 200 vinných sklepů vytesaných do tufové horniny charakteristické pro egerský region. Kromě množství sklepů nabízejících zdejší fantastické víno tu objevíte také mnoho tradičních restaurací s kvalitní maďarskou kuchyní.

Toskánsko v Itálii

Pro tuto oblast ve střední Itálii jsou typické malebné vinice, kopce, olivové háje, roztroušené vísky, osamělé statky, středověké kláštery, opevněné hrady i nenapodobitelná gastronomie. Toskánsko se stalo především domovem červeného vína. Tím nejznámějším a nejlepším je Chianti i Brunelo di Montalcino. 

Německo, Mosela

Moselské údolí najdete v Německu, ve spolkové zemi Porýní-Falc. Turisté si toto místo zamilovali jak pro vynikající víno, tak také pro jeho pohádkovou atmosféru. Tou nejznámější odrůdou je Ryzlink rýnský, z něhož se vyrábí víno, kterému odborníci neřeknou jinak než „Král bílých vín“. Zcela právem se tak o něm hovoří jako o jednom z nejlepších bílých vín světa. Podél řeky Mosely vede nenáročná cyklistická stezka lemovaná stovkami vinařství a místních weinstube. Splést se prakticky nemůžete. Všude dostanete vynikající místní víno. A když si budete chtít od degustace odpočinout, zastavte se ve městech Bernkastel-Kues a Cochem, jejichž atmosféra vás okamžitě strhne. 

Řecko, Santorini

Řecké město Santorini je nejvýznamnější řeckou vinařskou oblastí. Oplývá také nejstaršími vinicemi v Evropě, kde se pěstuje bílé víno Assyrtiko i dezertní víno Vinsanto. Vydejte se na výlet krajinou Santorini a užívejte si skvělého místního vína. Ostrov má své kouzlo a pohled na nekonečné lány vinic vás určitě nadchne.

Další zajímavé články
Reklama