Styl & Kultura

Navštivte nejkrásnější lázně Evropy. Máte je téměř za humny

Karlovy Vary se řadí mezi nejkrásnější lázně na světě / Depositphotos
Stres, únava, zdravotní problémy nebo prostě jenom touha se nechat trochu rozmazlovat. To všechno nás může přivést k návštěvě lázní. Pojďme se podívat na nejkrásnější lázeňská města, za kterými nemusíte cestovat stovky kilometrů po celé Evropě.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

26. února 2020   |   17:25

Potřebujete někde rychle a účinně dobít baterky a načerpat novou energii? Nezbývá, než doporučit lázně. Balneoterapie už dávno není jen pro nemocné nebo věkově starší. V lázních se dá strávit třítýdenní léčebný pobyt i kratší relaxační dovolená. Je jen na vás, jakou formu zvolíte. A třeba se vám bude hodit náš výběr lázní, které máte téměř za humny.

Maďarsko

Rádi kombinujete lázeňské lenošení s veškerými výhodami velkoměsta? Pak je jasnou volbou Budapešť. V Budapešti je 128 činných pramenů a je právem nazývána jako město lázní. Návštěvníkům nabízí ohromné množství vyžití. Například lázeňský komplex Gellért je pýchou Budapešti. Nebo zdravotní koupele Rudas. Tři hlavní prameny koupelí (Juventus, Attila a Hungaria) jsou napájeny 15 menšími prameny. Voda je hodnocena jako léčivá a má vysoký obsah fluoridů. Budapešťské termální prameny jsou bohaté na vápník, hořčík, fluór a sírany, takže vám kromě relaxace pomůže s řadou potíží pohybového ústrojí i krevního oběhu. Pokud vodu plánujete popíjet, dozvíte se v každých lázních široké spektrum jejích účinků i na dýchací cesty a trávení. 

Rozmazlujte své tělo i duši v nejkrásnějších lázních Evropy

Německo

Baden Baden je opravdu velmi romantické lázeňské město. Je to jedno z měst, kde raději než přijet pouze na jeden den je lepší se nestavit vůbec. Jinak budete mít pocit, že jste o strašně moc přišli. Pokud se sem chystáte, opravdu si na to vyhraďte alespoň pár dní, ať si atmosféru a krásu města dokážete plně vychutnat. Navíc delší pobyt neprospěje pouze vaší psychice, jak už to u lázní bývá, měl by mít hlavně pozitivní vliv na vaše zdraví. Kvůli přítomnosti horkých solných pramenů tu první koupele postavili už Římané. V 1. století tu založili lázeňské město, po celém obvodě obehnané hradbami. Známé jsou rovněž Friedrichovy a Augustinovy lázně.

Polsko

Za požitkem a termálními koupelemi nemusíte cestovat nijak daleko. Jen pár desítek kilometrů od Tanvaldu například fungují Termy Cieplickie. Lázně ležící téměř v polských Krkonoších na kraji Jelenie Góry jsou jednou z nejvyhledávanějších atrakcí regionu. Kromě toho, že se jedná o lázně s nejteplejšími prameny v Polsku, ohromí vás také bohatou spa zónou. Polské lázně jsou navíc vyhlášené vysokou úrovní služeb a v relaxačních centrech blízko hranic nebudete mít ani problém se domluvit.

Lázeňský trojúhelník

A v Karlovarském kraji jsou hned 3 krásná lázeňská města, která se uchází o zařazení mezi dědictví UNESCO. Každé z nich má svá specifika a skryté krásy. Nejlépe je poznáte na vlastní kůži, ale zkusíme vám je trochu přiblížit.

Mariánské Lázně

Prvním z měst lázeňského trojúhelníku je nádherné město Mariánské Lázně. Přímo ve městě vyvěrá zhruba 40 léčivých pramenů, v jeho okolí pak přibližně dalších 100 pramenů. Jedním z nejznámějších pramenů je tzv. Ferdinandův pramen, kterému se v minulosti říkalo „slaná kyselka“. Prameny obsahují tzv. Glauberovu sůl, která má lehce projímavé účinky a má skvělé využití při uhličitých koupelích. Ty jsou dobré ke zlepšení prokrvení celého těla, při léčbě vysokého tlaku, žilní nedostatečnosti nebo při poinfarktových stavech.

V Mariánských Lázních je však více zajímavých pramenů a každý z nich je vhodný pro léčbu jiných neduhů. Obecně se doporučuje do tohoto nádherného města zavítat, pokud trpíte onemocněním ledvin, dýchacího ústrojí, pohybového aparátu i při onkologických onemocněních. 

Františkovy Lázně

Malinké, ale krásné. To jsou Františkovy Lázně, ve kterých se nachází 20 léčivých pramenů s vysokým obsahem oxidu uhličitého a jiných minerálů. Díky nim působí pobyt v lázních blahodárně na tělo a příjemná atmosféra města, i na duši. Ve Františkových Lázních se léčí pohybový aparát a především gynekologická onemocnění včetně léčby neplodnosti. Právě s neplodností je spojená také socha malého chlapce Františka a pověra, že pacientka, která pohladí tuto sošku na správném místě, které poznáte na první pohled, protože je mnohými doteky poznamenáno, do roka otěhotní.  

Karlovy Vary

Pomyslným vrcholem trojúhelníku, jsou bezpochyby Karlovy Vary. Ty se řadí mezi nejkrásnější lázeňská města v celé Evropě. A po právu. Místní lázeňství je založeno na využívání minerální vody s léčivými účinky, která vzniká v granitovém krystaliniku v hloubkách okolo 2 000 metrů. Z 79 karlovarských pramenů se jich 13 používá pro pitné kůry. Ve městě je celkem 5 kolonád. Srdcem všech karlovarských pramenů je Vřídlo, které je nejvydatnějším karlovarským pramenem a také nejteplejším termálním plamenem u nás. Jeho teplota je 73,4°C.

Další zajímavé články
Reklama