Styl & Kultura

Pro milovníky Turecka. Několik zajímavostí, které jste o této zemi netušili

V zemi najdete i mnoho pozoruhodných přírodních útvarů / Depositphotos
Co vás napadne, když se řekne Turecko? Výborné jídlo, nádherné moře, zpěv, který se ozývá z mešity, zahalené ženy, odpočinek pod horkým tureckým sluncem. Ale to není zdaleka všechno. Pojďme se podívat na několik zajímavostí o Turecku, které vám možná změní pohled na tuto zemi, případně vás přesvědčí poznat její krásy místo vylehávání na pláži.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

03. února 2020   |   14:38

Turecko nejsou jen turisty přecpané ulice, slunečné pláže a all inclusive výhodné dovolené. Tato velká země může nabídnout mnohem více.

Věděli jste, že Turecko má až osmnáct kulturních a přírodních památek zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO? Každý z nás slyšel třeba o Trojské válce, která se odehrála mezi Řeky a obyvateli města Trója poté, co trojský princ Paris unesl krásnou Helenu. Ale víte, že repliku bájného trojského koně, který byl podle pověsti příčinou dobytí Tróje, si můžete prohlédnout ve městě Çanakkale na severozápadním pobřeží Turecka?

Turecko skrývá několik tajemství, které stojí za to objevit

Císařova nádrž

Historie této unikátní stavby sahá do roku 532 do vlády byzantského císaře Justiniána I. Jejím hlavním úkolem bylo zásobovat vodou císařský palác. Uvnitř byzantských hradeb bylo totiž vody nedostatek a po mnoho let bylo nutné ji přivádět akvaduktem ze vzdálenosti 25 kilometrů severně od Istanbulu.

V dobách válek a obléhání města však nepřátelé ničili potrubí, případně vodu přiváděnou akvaduktem trávili. Právě to byl důvod, proč se začalo se stavbou vodní nádrže, tedy cisterny, v níž se voda shromažďovala. Cisterna se tak stala podzemní zásobárnou pitné vody nejen pro císařský palác, ale i pro okolní obytné domy.

Nádrž obdivuhodných rozměrů se v 19. století dočkala rozsáhlé rekonstrukce a 9. září roku 1987 byla otevřena pro veřejnost. 

Ararat a Noe

Velký Ararat - Ağrı Dagi s nadmořskou výškou 5 137 metrů, je nejvyšším vrcholem Turecka. Nachází se na východě země, několik kilometrů od hranic s Íránem a Arménií. Ararat je tradičně spojován s přistáním Noemovy archy po povodni světa. Čínští a turečtí evangeličtí badatelé se dokonce domnívají, že na vrcholu Araratu zbytky biblické Noemovy archy objevili.

Na Ararat můžete podniknout i výstup, který sice není nijak extrémně náročný, ale problémy může způsobit jeho délka a poměrně značná nadmořská výška. Pokud se pro něj rozhodnete, pak ideální podmínky jsou v letním období a doporučenou výbavou jsou potřeby pro bivak, cepín a mačky. Pro výstup si ale budete muset zakoupit povolení a najmout místního průvodce.

Mikuláš a Turecko

Mikuláše s dlouhou bílou bradou děti milují. Mnozí z nás si možná myslí, že tohoto milého pána si vymysleli nějací finští dobrodruzi nebo norští sáňkaři. Ne, Svatý Mikuláš je skutečný a narodil se právě v Turecku. A ve městě s názvem Demre (Myra) v provincii Antalya, kterou asi mnozí velmi dobře znáte, se nachází kostel s jeho hrobkou.

Turecká příjmení

Věděli jste, že většina Turků neměla příjmení, a to až do roku 1934, kdy byl přijat zákon, který jim to přikazoval? Zajímavostí je, že většina příjmení má význam. Například jméno Demir znamená železo, Gül růže, příjmení Sakar neobratný, Yesil zelený.

Národní hrdina

Mustafa Kemal Atatürk je otcem moderního tureckého státu. V roce 1923 založil první Tureckou republiku. Když se dostal k moci, zrušil zákaz alkoholu, ženám dal volební právo a právo být voleny do státních funkcí, přijal gregoriánský kalendář namísto islámského, změnil tureckou abecedu (arabské písmena byla nahrazena latinskými), a nařídil, aby svolávání na modlitbu bylo v turečtině a nikoli arabštině. Dodnes ho staří i mladí uctívají a v domácnostech visí jeho portréty.

A víte, že se v Turecku nachází téměř 83 tisíc (82 693) mešit a jen v Istanbulu jich naleznete 3 113?

Turecko je prostě země plná zajímavostí i neobyčejných dávných památek a rozhodnete-li se zde strávit dovolenou, byla by škoda alespoň některé z nich nenavštívit. 

 

Další zajímavé články
Reklama