Styl & Kultura

Ohňový festival ve skotském Lerwicku vás vrátí do doby bojovných Vikingů

Průvod Vikingů ve válečné zbroji zakončí zapálení vikingské lodě / Wikimedia Commons/Malvara
Každý rok se koncem ledna vydají do ulic městečka Lerwick tisíce Vikingů s hořícími pochodněmi, slavících shetlandskou historii. Průvod vyvrcholí slavnostním zapálením repliky vikingské lodě ve skutečné velikosti, která se každoročně staví speciálně pro tuto příležitost. Po jejím spálení se Vikingové smíří s místními a pustí se do jedenácti hodin nepřetržitého pití, tance a všeobecného veselí. Festival, který se jmenuje Up Helly Aa, přiláká každoročně další tisíce návštěvníků i ze zahraničí.
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

28. prosince 2019   |   19:07

Lerwick leží na Shetlandských ostrovech a i když je nejsevernějším městem Spojeného království, má nejblíže k Norsku. Proto byly ostrovy v dávných letech také častým cílem vikingských nájezdů. I když jsou návštěvníci vřele vítáni, aby se mohli slavností zúčastnit, tradice velí, že účast na průvodu je vyhrazena pouze pro místní obyvatele. Vstupenky jsou však k dispozici pro všechny, kdo se chtějí připojit k následným oslavám, ale podle zkušeností velmi rychle mizí, protože je jich vždy jen omezený počet. Příští festival se koná 28. ledna 2020 a pochodňový průvod začíná v 19:30 před radnicí v Lerwicku..

Vikingové, kam se podíváš

Procházka ulicemi Lerwicku je obvykle poklidným a příjemným zážitkem, nicméně v době festivalu, narazíte na každém kroku na skupinky rozvášněných, vousatých Vikingů s rohatými či okřídlenými přilbami, kteří třímají v rukou zapálené pochodně a halasně prozpěvují prastaré písně. Slavnostní průvod, při němž ti nejsilnější Vikingové nesou na ramenou opravdovou vikingskou loď, dlouhou 10 metrů, sledují návštěvníci až do chvíle, kdy je zapálena a oblohu nad městem rozzáří slavnostní ohňostroj. To je Up Helly Aa, každoroční zimní festival, který oslavuje prodlužování dnů a příchod dalšího roku.

Festival má dávné kořeny

Shetlandy jsou fascinujícím místem v každém ročním období, ale během krátkých zimních dnů dostávají ostrovy zvláštní charakter s ocelově šedým mořem a dramatickou oblohou. Během pobytu se můžete vydat do pravěké norské osady Jarlshof na jihu a pokud to počasí dovolí, vydat se s místními rybáři ráno na lov. Festival Up Helly Aa má kořeny v dávné minulosti, kdy Shetlandské ostrovy ještě nebyly součástí Skotska, ale náležely Skandinávii.

Podobné ohňové festivaly se konají po celých Shetlandech

V původní podobě oslav nadcházejícího roku kostýmovaní Vikingové neboli Guiserové váleli ulicemi skotských měst a vesnic hořící sudy, napuštěné dehtem, ale tahle zábava se jim občas vymkla z rukou a docházelo k požárům. Proto byl tento způsob oslav nahrazen pochodňovými průvody, které vyvrcholily spálením kopie vikingské lodě. Vikingská kultura je na ostrovech významným dědictvím a dodnes je stále živá. Festival v Lerwicku je největší a nejznámější, ale v menších městech a vesnicích na ostrovech se však koná řada menších vikingských festivalů.

S ubytováním je to horší

Protože Lerwick je malé město s asi 6000 obyvateli, neoplývá množstvím hotelů a tak sehnat ubytování v době festivalu je problém. Tomu, kdo si ho nezajistil v předstihu, nezbude nic jiného, než se ubytovat prostřednictvím Airbnb v okolí, kde je nabídka v soukromých domech, usedlostech a farmách poměrně bohatá. Jsou však i tací, kteří za nějaký ten nocleh neutratí ani korunu. Patří k nim zejména mladí návštěvníci, kteří se baví, tančí a popíjejí celou noc a následující den se vyspí cestou domů. Podobné je to i s lístky na trajekty, které vás mají na ostrov dopravit. I tady platí, kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Průvod má přísné regule

Všichni účastníci průvodu jsou maskovaní, v historických kostýmech a nazývají se Guiseri. Průvodu se účastní přibližně 1000 mužů, tvořících jednotky o počtu od 15 do 50 mužů. Jako Vikingové smějí být oblečeni pouze příslušníci hlavní jednotky, které velí Guizer Jarl, hlavní postava festivalu. O tom, kdo se stane Guizer Jarlem a členy jeho čety, se rozhoduje dlouho dopředu a je to velká čest. Ti vybraní obvykle utratí spoustu peněz za své komplikované kostýmy a stavbu lodě, což je jejich povinností. Tradice také nedovoluje, aby mezi Guiseri byly nějaké ženy.

O vstupenky je velký zájem

Dostat se na některou z celonočních zábav ve městečku také není nijak jednoduché. K jejich organizaci se využívají jak hospodské sály, tak sportovní haly, tělocvičny a dokonce i velké stáje. Na každou takovou slavnost musíte mít vstupenku, jejichž ceny se pohybují od nějakých 30 liber výše. Mnohé z prostor jsou určeny jen pro uzavřené společnosti a dostat se tam, znamená získat pozvání od někoho z místních. Vstupenky na otevřené slavnosti jsou většinou v prodeji v cestovních kancelářích. Slavnosti tance a pití začínají v devět večer a trvají do osmi hodin ráno.

Další zajímavé články
Reklama