Styl & Kultura

Adventní čas uprostřed vrcholků Alp, to je opravdový zážitek. Z lyžovačky rovnou na vánoční trhy

Romantický vánoční trh v zasněženém Seefeldu / TirolWerbung/Stefan Elsler
Málokdo může uniknout kouzlu adventní sezóny v tyrolských Alpách. Když se v těchto dnech setmí, rozsvítí se sváteční osvětlení historických náměstí a ulic, kolem se rozlije vůně svařeného vína a vánočního pečiva a mladí i staří si vychutnávají kouzlo Vánoc. K adventnímu času neodmyslitelně patří i adventní trhy, jejichž atmosféru si můžete užít i během své zimní dovolené v Alpách. Byla by škoda nenavštívit alespoň některý z nich
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

27. listopadu 2019   |   19:59

Adventní trhy v alpských městech a horských střediscích patří samozřejmě i zde k tradicím a ty zdejší jsou ještě navíc zpestřené kulisou hor, sahajících do oblak. Na jejich stráních svítí ozdobené vánoční stromky a odevšad zní rolničky a vánoční hudba. O adventu můžete ochutnávat zdejší speciality, zahřát se svařeným vínem a koupit si nějaký z výrobků lidových řemeslníků. Na každém z trhů pak probíhají doprovodné programy, skládající se z kulturních představení, lidové muziky a živých ukázek místních zvyků.

Po stopách starých zvyků

Každý trh má v regionu své pevné místo a odlišuje se od těch ostatních programy a kulinářskými specialitami. Letos přibyla například v Seefeldu nová a zajímavá možnost, jak poznat místní zvyky. Během akce „Advent in Tirol“ můžete kromě návštěvy trhů na náměstí v Seefeldu zkusit pěší túru s průvodcem, během které můžete zajímavým způsobem prožít zdejší dávno zapomenuté zvyky, ochutnat spoustu domácích specialit a dozvědět se mnoho zajímavostí o zdejším životě. Užít si můžete specifickou atmosféru ve středověkých městech, na hradech a zámcích, v malebných vesnicích, u jezer nebo na lodi na některém ze zdejších jezer.

Pochoutky pro mlsné jazýčky

A co by byl adventní a vánoční čas bez řady kulinářských specialit a lahůdek, na které se těšíte po celý rok? Lahodné kiachly, což jsou jakési koláče z kynutého těsta, připravované na sladko i naslano, najdete téměř na každém trhu. Tahle tyrolská specialita se připravuje čerstvá a její vůně se nese hezky daleko. Můžete ji dostat s brusinkami, nebo lesním ovocem, bohatě pocukrovanou, nebo vydatnější variantu s kysaným zelím a uzenou slaninou.. Nesmí chybět ani svařené víno a punč, čaj nebo pro děti horká čokoládu, pražené mandle a pečené kaštany.

Tady se rozsvítí dětské oči

Adventní sezóna je nejkrásnější, pokud ji můžete strávit společně se svými blízkými. Předvánoční období je zejména pro děti plné magie a bohatých zážitků. Nejsou to jen trhy, ale i řada zajímavých akcí a atrakcí, které na děti čekají. Mladí návštěvníci se mohou procházet po pohádkových vesničkách, užívat si kolotoče, dětská ZOO, dětské železnice či jízdy na ponících. Na mnoha trzích hoří v dětských koutcích táboráky, kde si mohou děti spolu s rodiči opéct zakoupenou tyrolskou klobásku, nebo jen krajíc domácího chleba

Tichá noc zazní všude

Nejslavnější vánoční koleda Tichá noc, svatá noc má svou kolébku právě v Rakousku a od jejího vzniku uplynulo 200 let. V rámci adventních trhů zazní takřka všude a to v nejrůznějším provedení. Budou ji zpívat pěvecké soubory, sólisté, zahrají ji i lidové kapely. Je tady už tradicí, že zpěváci i muzikanti se při této příležitosti oblékají do dobových oděvů, především tyrolských krojů. Návštěvníci se mohou seznámit i s historií a vznikem této slavné písně, která k Vánocům neodmyslitelně patří.

Advent v Achensee

V Achensee můžete zažít adventní sezónu na vodě i na souši. Skutečně zvláštní atmosféru zažijí návštěvníci na Seeweihnacht, což je plovoucí vánoční trh na lodích zdejší jezerní flotily. Neméně příjemný je Bergadvent v nedalekém Pertisau, kde tradičně voní zdejší perníky, skořice a svařené víno.

V Achensee mají unikátní tržiště. Je na lodích na hladině jezera

V místní, svátečně vyzdobené staré stodole se pak konají rozmanité programy. Už z dálky je vidět obrovský adventní věnec, tvořící vchod do stodoly, který doplňuje malý lesík ozdobených vánočních stromků. Zdejší trh Bergadvent můžete navštívit každý víkend až do konce prosince, Seeweihnacht na jezeře se pak koná také každý víkend, ale končí už 15. prosince.

Městský advent v Innsbrucku

Adventní Innsbruck zve návštěvníky z blízkého i vzdálenějšího okolí, aby strávili příjemné chvíle na řadě míst s více než 200 vánočními stánky. Tradiční a romantický trh ve starém městě, rodinný a vesnický na tržním náměstí, moderní a zářivý v Maria-Theresien-Straße, nebo s jedinečným panoramatickým výhledem na Innsbruck na Hungerburgu. Všechny adventní trhy nabízejí originální dárkové zboží, ozdoby na vánoční stromky, tradiční řemesné výrobky a mnoho kulinářských lahůdek. Každodenně zde probíhají i nejrůznější programy pro děti i dospělé. Vánoční trhy jsou v Innsbrucku otevřeny většinou až do 23. prosince, výjimkou je vánoční Christkindlmarkt na Maria-Theresien-Straße, který končí až 6. ledna.

Malý, ale hezký trh v Rattenbergu

Adventní trh v Rattenbergu, nejmenším rakouském městě, se vyznačuje klidem, rozjímáním a tradicemi. Rakušané jej považují za jeden z nejkrásnějších v zemi. Je tradicí, že se zde nepoužívá elektrické osvětlení, takže středověké ulice a náměstí jsou osvětleny jen náladovým světlem svíček, pochodní a otevřených ohnišť. Nejkrásnější období roku je zpestřeno rozmanitými programy, v nichž se prezentují tradiční zvyky. V městečku nenajdete tolik vánočních stánků jako jinde, ale můžete se seznámit se zdejším tradičním uměleckým sklářstvím.

Místní skláři otevřou své dílny z obchody a návštěvníci mohou zažít tuto zvláštní tradici. Nejmladší návštěvníci si mohou dokonce vyzkoušet sklářské umění a vyrobit si vlastní vánoční ozdoby. Tradice Adventwein je jednou z regionálních specialit, kterou charakterizují stánky s vínem a samozřejmě i dobrým jídlem. Trhy a akce zde probíhají každý víkend od pátku do neděle a končí až 22. prosince.

St. Johann zve na dobroty

Místo, kde si můžete užít nejrůznějších kulinářských specialit a pochoutek, je St. Johann., Na zdejším vánočním trhu nabízejí místní restaurace opravdové kulinářské zážitky, tradiční jídla, domácí a dobře připravená, potěší chuťové buňky každého znalce. Ve stáncích najdete pouze regionální vánoční cukroví, rukodělné výrobky a všude voní kadidlo, které si zde můžete koupit i domů. Díky bohatému programu si užijí mladí i staří při návštěvě zdejšího Adventmarktu tu pravou předvánoční atmosféru. Trh je provoněn vůní místního domácího cukroví. Děti i dospělí se mohou zúčastnit kurzů různých tradičních řemesel, kde se pracuje výlučně s z přírodními materiály. Na tržním jevišti se konají koncerty místních hudebníků a zpěváků. Trh je otevřen každý víkend až do 24. prosince.

Další zajímavé články
Reklama