Styl & Kultura

Po stopách lidské tragédie. Osvětim a další smutná místa naší planety se těší mimořádné oblibě

Osvětim - místo nechvalně proslulé největší masovou vraždou / Depositphotos
Rádi se bojíte? Lákají vás tajemné místa s nádechem mystéria a temnoty? Zajímají vás historická místa, kde se odehrály tragédie? Tak potom je Dark Tourism, neboli temný turismus, určený právě vám.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

19. listopadu 2019   |   09:27

Co to je temný turismus a proč se stal populárním? Tento termín označuje druh cestovního ruchu zaměřeného na návštěvu míst spojených s určitou katastrofou, utrpením, smutnou událostí či třeba genocidou, která se zde v minulosti odehrála. Kde přesně začíná a končí hranice tohoto druhu cestovního ruchu, nelze zcela definovat. Někteří turisté však vyžadují přesné vymezení skutečného temného cestovního ruchu a odlišení například od válečného turismu či turismu přírodních katastrof.

Po stopách lidské tragédie

Temný turismus má po světě mnoho fanoušků, kteří raději vymění dovolenou v Karibiku za návštěvu východní Evropy a vydají se po stopách nacistů. Proč lidé cestují na místa poznamenaná tragédiemi? Je velmi těžké odhadnout, co je motivuje a vyvolává v nich nutkání navštívit taková místa.

Lidi láká tajemno, temno, strach, neštěstí a dokonce i nebezpečí

Možná si chtějí připomenout, co všechno zlé se stalo, poučit se ze smutných úseků historie a uvědomit si, jaké mají štěstí, že žijí právě zde a nyní. Je to směs úcty, zvědavosti, lepšího pochopení světa, strachu či touhy a napětí z toho, že přicházejí do úzkého kontaktu se smrtí. Každopádně, temný turismus má stále více a více nadšenců a jeho popularita stoupá.

Černobyl

Radioaktivní město duchů, všem smutně známé díky nukleární katastrofě, která se zde odehrála 27. dubna v roce 1986. Dnes opuštěné místo se zbytky důkazů předchozích lidských životů láká stále více lidí. Návštěva Černobylu a jeho opuštěné zóny je velice silným a nezapomenutelným zážitkem. Navštívíte a poznáte místa, kam se jen tak někdo neodváží. V evakuované Pripjati můžete navštívit opuštěnou základní školu, kulturní dům či policejní a hasičskou stanici.

Proleťte se nad reaktorem

Asi třicet kilometrů východně od Kyjeva leží městečko Obuchov, kde najdete soukromé letiště Dolina. Můžete si tam pronajmout helikoptéru a podívat se na Černobyl ze vzduchu. 

Osvětim, Polsko

Místo nechvalně proslulé největší masovou vraždou. Jeden a půl milionu Židů zemřelo rukou nacistů v tomto koncentračním táboře před 27. lednem 1945, kdy k táboru dorazili sovětští vojáci a zachránili 7000 na kost vyzáblých a zubožených lidí, kteří přežili nepředstavitelné utrpení, hlad a nenávist. Osvětim je dodnes jedno z míst, ze kterých při pouhém pomyšlení na ně mrazí v zádech. Při prohlídce nahlédnete na děsivou historii 2. světové války, tragické osudy, utrpení, lékařské pokusy a brutální vyvraždění 1,5 milionu lidí. Dnes navštíví toto místo ročně okolo 250 tisíc turistů.

Atol Bikini, Marshallovy ostrovy

Atol Bikini je v současnosti neobydlený atol v Tichém oceánu, který je součástí Marshallových ostrovů. Tvoří ho 36 ostrovů, které obklopují lagunu o ploše 591,1 km2. Ostrov je znám jako bývalá americká jaderná střelnice Z jakého důvodu byly právě po něm pojmenovány i dvojdílné plavky–bikiny-není úplně jasné. Atol je neobydlený, protože jeho obyvatelé museli být kvůli zamoření radioaktivitou přesídleni. Vzhledem k množství vraků válečných lodí na dně laguny je oblast vyhledávanou potápěčskou lokalitou.

Hirošima, Japonsko

Město, které se nachází na japonském ostrově Honšú, bylo zničeno atomovou bombou během druhé světové války. V místě, kam svrhli Američané bombu, se rozpoutalo peklo. Žár dosahoval okolo milionu stupňů. Město Hirošima přestalo v pondělí 6. srpna 1945 existovat. Spolu s oběťmi v Nagasaki zemřelo od 120 do 226 tisíc lidí.

Pompeje, Itálie

V roce 79 našeho letopočtu vybuchl vulkán Vesuv, který se tyčí nad Neapolí. Erupcí bylo zničeno celé antické město Pompeje. Najzajímavější na tomto místě je, že horká láva zaplavila celé město a proměnila ho na jakési muzeum se "zkamenělými" původními obyvateli. 

Vražedná pole, Kambodža

Na cestách za temnou stránkou turistických míst se nyní přesuneme na východ, až do daleké Kambodži v jihovýchodní Asii. Vražedná pole zde představují místa, do kterých se vsakovala krev nevinných obyvatel povražděných mezi léty 1975–1979 Rudými Khméry. 

Hlava této ultralevicové strany Pol Pot nasadil v sedmdesátých letech takový teror, který se může velmi obstojně přirovnávat k situaci, do jaké se dostala řada evropských zemí během druhé světové války pod taktovkou Hitlera. Z přibližně 7 milionů obyvatel jich byla během tohoto období brutálně vyvražděna téměř čtvrtina. 

Proč temný turismus láká?

Těžko říci, proč tolik lidí láká tajemno, temno, strach, neštěstí a dokonce i nebezpečí. Možná je to lidská neutuchající zvědavost nebo přirozená potřeba vzdát pietní vzpomínku těm, kteří byli postiženi nějakou tragédií. V každém případě je jasné, že fascinace takovými depresivními událostmi přitahuje na podobná místa stále více návštěvníků.

Další zajímavé články
Reklama