Styl & Kultura

Kam za předvánočními nákupy? Nabízí se Polsko, Německo, Anglie nebo i exotická Dubaj

Vánočně vyzdobená londýnská Oxford Street je centrem nákupů / Wikimedia Commons/Kyle Taylor
Shánění vánočních dárků se sice čím dál tím více přesouvá na internet, ale stále jsou tisíce Čechů, kteří vyrážejí na předvánoční nákupy do zahraničí. Důvody jsou zcela jasné, mnohdy nižší ceny, vyšší kvalita a v neposlední řadě i nasávání vánoční atmosféry a poznávání cizí kultury. Kam se tedy vydat na ty nejvýhodnější nákupy?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

19. listopadu 2019   |   10:11

V zahraničí jsou mnohdy ceny v předvánočních akcích mnohem nižší než u nás, zejména co se týká elektroniky, oblečení, potravin či drogerie. I když si nutně musíte k nižším cenám připočítat výdaje za cestu, i tak se mnohdy nákupy v zahraničí vyplatí a vaše peněženka se příliš neztenčí. Své kouzlo má i osobní výběr dárků, které si můžete osahat či vyzkoušet, což vám internet nikdy neumožní. Užijete si specifickou atmosféru jak vánočních trhů, tak velkých nákupních center, v kterých až oči přecházejí z bohaté nabídky. V Německu a Rakousku si užijete nádhernou atmosféru vánočních trhů, v Anglii nepřebernou nabídku závratných slev a třeba v Itálii tu nejnovější módu za ceny, o jakých se vám u nás může jen zdát.

Co na vánočních trzích nenajdete

Je zajímavé, že v nabídkách cestovních kanceláří najdete doslova záplavu tisíců nabídek zájezdů na vánoční trhy do všech koutů Evropy, ale nabídka zájezdů ryze nákupních, je mizivá. Zájezdy na trhy jsou samozřejmě stále velmi populární, ale když si jich projdete více, zjistíte, že nabídka na nich se podobá všude jako vejce vejci. Ať už jsou to nejrůznější vánoční ozdoby, dekorativní a upomínkové předměty, zimní čepice, šály a nezbytné regionální potraviny. Samozřejmě, že podobná je i atmosféra těchto trhů, tu vonící svařeným vínem, jinde grogem nebo punčem. Pokud ale chcete nakoupit něco do domácnosti, oblečení, elektroniku, drogistické nebo dětské zboží či další předměty denního užití, na vánočních trzích to samozřejmě nenajdete.

Nejčastějším cílem je Polsko

Předvánoční nákupy v polském příhraničí se už pro nás staly doslova fenoménem. Vyrážejí na ně nejen obyvatelé našich příhraničních obcí, ale i obyvatelé velkých měst. I přes mnohé výhrady k polskému zboží, zejména k potravinám, zde dnes najdete opravdu kvalitní výrobky, zejména nejrůznější bytové doplňky, drogerii, dětské zboží či šperky. V polských příhraničních městech a městečkách a samozřejmě i ve větších městech ve vnitrozemí najdete vedle vánočních trhů i nákupní centra, která zde rostou jako houby po dešti, i vyhledávané diskontové obchody, v kterých nakoupíte někdy doslova za babku. Města jako Kudowa Zdroj, Klodzko, Jelenia Gora, Polský Těšín, ale i Wroclaw nebo Krakov, zaplavují auta s českými značkami a výhodné může být i využití linkových autobusových spojů nebo vlaků.

Co se jezdí do Polska nakupovat?

Především je to oblečení, které mají Poláci kvalitní a cenově mnohem dostupnější. Pak jsou to potraviny, zejména sýry, uzeniny, ryby, maso, zelenina, ovoce, výrazně levnější než u nás. Velký zájem je pak o vánoční cukroví a vůbec o polské cukrovinky, jako bonbóny a bonboniéry. Nicméně se sem jezdí i pro takové rozměrnější věci, jako je nábytek, zahradní technika, umělé vánoční stromky a dekorace nebo stavební materiál. Například v blízkém Klodzku je cílem Čechů především obří tržnice, na které seženete opravdu všechno a podobné je to i v Kudowě Zdroji.

Všechny cesty vedou do Německa

O tradičních vánočních trzích v Německu, které jsou nejspíše nejpopulárnější na světě, se není třeba dlouho rozepisovat. Některý z nich navštívil určitě alespoň jednou každý z nás. Ať už jde o asi nejnavštěvovanější trhy například v Drážďanech nebo v Norimberku, všude je nabídka dárkového zboží téměř totožná. Pokud chcete opravdu nakoupit některé ty vánoční dárky, musíte se vypravit do některého z větších či menších nákupních center. V Drážďanech je to například Altmarkt Galerie, nebo obří Primark, a pokud přijedete vlakem, obojí najdete blízko nádraží.

V Německu zkuste spíše předměstské nákupní parky než centra měst

Pokud jedete v předvánočním čase do Drážďan autem, počítejte s hustou dopravou a tím, že jen tak někde nezaparkujete. Pokud netrváte na návštěvě vánočních trhů a jedete jen za nákupy, je proto výhodnější odbočit pár kilometrů před městem směrem na Prohlis a navštívit obří nákupní centrum Kaufpark Dresden. Tady bez problémů vždy zaparkujete a na výběr máte mraky obchodů, v kterých najdete skutečně všechno. Nicméně, nakupovat nemusíte jen ve velkých městech. Dobré nákupy pořídíte například v příhraničních městech, jako je Weiden, Furth im Wald, Žitava či Freiberg.

Častým cílem je i Berlín

V Berlíně máte nepřeberně možností jak dobře a levně nakoupit. Pominu-li i zdejší vánoční trhy, je to především velké nákupní centrum Arkády na Postupimském náměstí, kam zamíří určitě většina nakupujících. Projděte si známou Friedrichstrasse, kde na vás budou zářit výlohy řady obchodních domů i příjemných butiků s nejnovější módou. Pokud toužíte po francouzské módě a Paříž je pro vás daleko, vězte, že i v Berlíně, právě na Friedrichstrasse se nachází pobočka Galeries Lafayette.

Tady na vás čeká pět pater nabitých módním zbožím, ale i francouzskou kosmetikou a oděvními doplňky, jako šperky, kabelkami atd. V Berlíně můžete navštívit i některý z vyhlášených bleších trhů, nebo si v centrální čtvrti Mitte vybrat nějaký ten módní butik a posedět si v některé z místních kavárniček.

Rakousko přitahuje zejména Moraváky a Jihočechy

Za předvánočními nákupy do Rakouska se vyráží zejména do Vídně, ale k zahození nejsou ani příhraniční města jako Laa an der Thaya s proslulými lázněmi a trhy, Poysdorf, Retz nebo Freistadt. Dobře dostupný vlakem z Českých Budějovic je například i Linec s nepřebernými nákupními možnostmi. Na Vídeň a její okolí ale tamější nákupy určitě nemají. Ani ve Vídni nemusíte jezdit za nákupy rovnou do centra.
Nejnavštěvovanější a také nejvýhodnější jsou nákupní možnosti v populárním outlet parku Parndorf. Nachází se 130 kilometrů od Mikulova a 47 kilometrů před Vídní. Tady objevíte úžasnou obří nákupní vesnici v tradičním rakouském stylu, ve které najdete ty nejznámější obchody předních světových značek s cenami až o 70% nižšími, než v jejich značkových prodejnách. Do samotné Vídně, ale i do Parndorfu jezdí řada předvánočních zájezdů, výhodné je i spojení vlakem nebo linkovými autobusy.

Za nákupy do Paříže

Nabídka předvánočních zájezdů do Paříže není sice tak bohatá jako do sousedního Německa nebo Rakouska, ale mnohdy se vyplatí pustit nějakou tu korunu navíc a vypravit se tam autobusem nebo po vlastní ose. O Paříži a nakonec i celé Francii je známo, že je tu poměrně draho. Pokud toužíte po nějakém tom exkluzivním oblečení, máte na výběr buď pořádně provětrat svou peněženku v módních domech, nacházejících se především v Rue du Fauborg-St-Honoré, kde najdete ty nejluxusnější obchody.

Našinec se ale bude spíše poohlížet po něčem levnějším a tady se nabízí například návštěva obchodního domu Galeries Lafayette, kde najdete oblečení všech cenových kategorií, nebo se vydat do některého ze secondhandových butiků, které se pořádně liší od těch, které známe od nás. Najdete v nich totiž i to nejluxusnější módní oblečení světoznámých značek a to za zlomek původní ceny.

Těmi nejznámějšími jsou například Altertnatives, Reciproque nebo Didier Ludot. Ani v Paříži nechybí populární vánoční trhy, které najdete například na Montmartru, v Latinské čtvrti a na mnoha pařížských náměstích. Tady si nasajete tu pravou vánoční atmosféru, pochutnáte si na francouzských specialitách a vše zapijete voňavým svařákem.

A co takhle předvánoční Řím?

Také při cestě za předvánočními nákupy do Říma můžete spojit příjemné s užitečným. Vedle návštěv obrovského množství římských památek máte k dispozici spoustu nákupních center či obchodních ulic, v kterých najdete skutečně všechno. A věřte, že třeba italská móda má skutečně něco do sebe. Najdete zde zboží, které se značně liší od běžných modelů, dostupných v Německu nebo Rakousku. Stačí se projít po vyhlášených nákupních ulicích, jako je Via del Corso,Via Nazionale či Via Ottaviano a budou vám oči přecházet. Ceny jsou zde ovšem dost vysoké.
Hledáte-li levnější nákupy, zamiřte do některého z nákupních center, jakými jsou například Galleria Alberto Sordi, Porta di Roma, Centro Commerciale I Granai, Roma Est nebo Euroma2. Chcete-li navštívit i v Římě nějaký ten vánoční trh, mělo by být jednoznačnou volbou náměstí Piazza Navona, kde poznáte tu pravou Itálii, jak nabídkou vánočního zboží, tak nejrůznějšími pochutinami, mezi nimiž vévodí všudypřítomné pečené kaštany, jejichž vůně se mísí s vůní svařeného vína.

Za nákupy do Londýna. Možná naposledy

I když s Brexitem to vypadá v poslední době všelijak, není vyloučeno, že přece jen přijde. To by pak znamenalo, že s oblíbenými nákupními zájezdy do Londýna bude utrum. Dnes seženete výhodné letenky do Londýna už od nějakých 600 korun a tak není divu, že tam míří před Vánocemi tisíce Čechů. Londýn, to je fakticky jedno obrovské nákupní centrum. Ať už zamíříte na několik kilometrů dlouhou Oxford Street, lemovanou po obou stranách stovkami těch nejznámějších obchodů předních značek, na adventní trh Winter Wonderland nebo na největší trhy v Camden Townu.
Jedním z nejnavštěvovanějších je ale samozřejmě jedno z největších nákupních center Evropy, Westfield Stratford City, kde najdete více než 300 obchodů, 70 restaurací, multikino a dokonce i tři hotely, takže můžete bydlet přímo u zdroje. Tady najdete opravdu všechno, za čím byste možná museli putovat po celém světě. Představují se tu největší módní domy, ale i přední výrobci kosmetiky, elektroniky, domácích potřeb či potravinářského zboží.

Největším nákupním centrem v Londýně je Westfield Stratford City

Všechno za velmi slušné ceny a v předvánočním období je zde prodloužená prodejní doba dokonce až do 23 hodin. Na vánoční „shopping“ v tomto centru si však musíte vyhradit celý den. Ani v Londýně nechybí oblíbený Primark a pokud chcete zažít atmosféru pravého anglického tržiště, vydejte se na proslulé Portobello Road, kde si můžete vybírat z pestré nabídky od potravin až po levné, ale kvalitní oblečení.

Nákupy a exotika v Dubaji

Zdá se vám to kapánek nepřiměřené, jezdit za nákupy až do Dubaje? Vězte ale, že tak činí čím dál tím více našich občanů. Spojí totiž příjemné s užitečným, relax v teplém podnebí a dokonce u moře, s nákupy. Ceny letenek do Dubaje se pohybují v současné době na minimu a užít si příjemnou dovolenou a navíc přivézt domů levně nakoupené dárky pro své blízké, to není vůbec k zahození. V Dubaji najdete jak klasické trhy, arabské súky, tak i obří nákupní centra, která nemají obdoby na celém světě. Nejvyhlášenější je asi největší nákupní centrum světa, Dubai Mall, které najdete hned vedle nejvyšší budovy světa Burj Khalifa.
Tady máte na procházení a nákupy více než 1200 obchodů, stovky restaurací a to vše na ploše větší než milion čtverečních metrů, odpovídající 200 fotbalovým hřištím. Součástí centra je i spousta volnočasových aktivit, jako návštěva obřího akvária, celoročního kluziště a světoznámé zpívající fontány. V dalším nákupním centru Mall of Emirates si můžete dokonce i zalyžovat na místní sjezdovce s umělým sněhem.

Pokud hledáte pro někoho z blízkých nějaký ten zlatý šperk, je Dubaj tím pravým místem. Na zdejším Zlatém trhu, Gold Souk, až oči přecházejí ze záplavy zlata, od těch nejdrobnějších kousků, až po masivní zlaté šperky, které by se pořádně pronesly. Toulat se můžete i na klasických tržištích, kde si užijete vůní stovek druhů orientálního koření a objevíte i spoustu zajímavých věcí. A nezapomeňte smlouvat, to zde patří k obchodu a mnohdy se dostanete až na polovinu nabízené ceny.

Na nákupy vlakem

Pokud se za předvánočními nákupy vydáte, dopravíte se na mnohá místa pohodlně vlaky, jak Českých drah, tak dalších dopravců, jako například Regiojetu. Ti nabízejí v tomto čase výhodné jízdenky do mnoha měst. S českými dráhami se můžete vypravit například z Prahy do Drážďan za 235 korun, z Brna do Vídně za 183 korun nebo z Ostravy do Vídně za 235 korun. Regiojet vás pak dopraví vlakem například do Bratislavy od 129 korun nebo Vídně od 175 korun. Svoji nabídku rozšiřují v tomto čase i autobusoví dopravci, s nimiž vychází jízdenky ještě levněji.

Další zajímavé články
Reklama