Styl & Kultura

Při cestování nezapomínejte na hygienu. Na co si dát pozor, abyste v zahraničí neonemocněli

Hotelový pokoj a postel vypadají lákavě, ale víte co se zde může skrývat? / Pexels
Podle nedávného průzkumu několika zdravotnických organizací onemocní během zahraniční dovolené každý pátý cestovatel. Může jít o lehčí, ale i závažnější případy, jako střevní onemocnění, žloutenka, nebo parazitární choroby. Příčinou mohou být závadné, nebo špatně omyté potraviny, závadná voda, ale i styk se znečištěnými předměty a povrchy. Čeho se tedy na cestách vyvarovat?
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

10. listopadu 2019   |   12:11

Jednou z nepostradatelných pomůcek, které byste měli vozit v příručním zavazadle na každou cestu, je nějaký ten dezinfekční prostředek. Ať už ve formě spreje, gelu nebo dezinfekčních ubrousků. Vězte, že se vám to vyplatí a tahle praxe vás ušetří mnoha problémů. Od znečištěných předmětů, plných bakterií, se můžete nakazit v jakémkoliv dopravním prostředku nebo v hotelu.

Nebezpečí číhá v letadlech

Pokud žijete v přesvědčení, že před každým letem projde celé letadlo důkladnou očistou, tak jste na omylu. Na to zkrátka při velké frekvenci letů není čas. Ať už jde o sklápěcí stolky v opěradlech, vybavení toalet či sedadlové opěrky, to všechno nese tisíce bakterií, čekajících jen na vhodnou příležitost, aby vám zlikvidovaly dovolenou. Vědci už dávno zjistili, že nejrůznější choroboplodné zárodky mohou přežívat na různých předmětech, jako jsou bezpečnostní pásy, splachovací tlačítka na toaletách, či povrchy sklápěcích stolků, celé hodiny.

Palubní toalety a stolky 

Tyto malé prostory jsou doslova živnou půdou pro nejrůznější druhy bakterií. Když v tak malém prostoru spláchnete, z proudu vody se oddělují mikroskopické a neviditelné částečky vody, které se rozstřikují po celé toaletě. Nacházejí se tak na celém jejím povrchu. Po použití toalety si pořádně umyjte ruce a osušte papírovou utěrkou.

Nikdy nevíte, co si na stolek odložil cestující před vámi

Navíc použijte na ruce dezinfekční prostředek nebo ubrousek. Ani netušíte, k čemu používají někteří cestující sklápěcí stolky v opěradlech. Odkládají na ně použité dětské pleny, papírové kapesníky a dotýkají se jich znečištěnýma rukama, přičemž stolky se mezi jednotlivými lety nečistí. Proto si po sklopení stolek nejprve dokonale otřete hygienickým ubrouskem.

Odkládací kapsy v sedadlech

Podobným semeništěm bakterií jsou odkládací kapsy, nacházející se na sedadlech. I sem strkají mnozí cestující použité kapesníky, pleny, nedojedené zbytky potravin, jako banánové slupky a spoustu dalších odpadků. Rozhodně tyto kapsy během letu nepoužívejte na odkládání osobních věcí. Pokud požádáte letušku o polštářek nebo deku, vězte, že ani tyto předměty se mezi kratšími lety nečistí a mohou být plné bakterií a znečišťujících látek.

Nebezpečná vodní pítka

Zní to sice nechutně, ale napili byste se z veřejné toalety? Určitě ne a přitom podle hygieniků obsahují povrchy veřejných vodních pítek a fontánek mnohdy ještě více bakterií. Veřejná pítka dnes najdete v centrech snad všech větších měst, ve veřejných institucích i v hotelích a podle řady studií jsou doslova semeništěm bakterií. Například koupelny se čistí i několikrát za den, ale viděli jste někdy, že by se čistila vodní pítka? Přemýšlejte o tom, až si budete chtít příště naplnit z nějaké té fontánky svoji láhev vody. Zajděte raději na toaletu v restauraci a naplňte si láhev z kohoutku.

Postelové přehozy v hotelu

Ustlané postele v hotelu, pokryté těžkým přehozem vypadají hezky a po dlouhé cestě vás to láká padnout na postel a alespoň chvíli odpočívat. Vězte ale, že na rozdíl od ložního prádla, se postelové přehozy neperou po každém nocležníkovi a tak se v nich mohou skrývat nejen bakterie, ale i nepříjemní parazité, nebo zbytky nejrůznějších tělních tekutin. Proto by mělo být první věcí, kterou uděláte odstranění těchto přehozů. Pak můžete klidně ulehnout na čisté lůžko.

Vypínače a ovládače

Pokud jste byli někdy přítomni úklidu ve vašem hotelovém pokoji, určitě jste zaznamenali, že pokojská otře prach ze skříněk, stolků a stolů, vyluxuje, vynese koš, ustele postele a tím většinou úklid končí. Přitom vypínače nebo ovládač televizoru zůstávají bez povšimnutí. A právě tyto předměty patří k těm nejznečištěnějším a jen se hemží tisícovkami nejrůznějších bakterií. Zkušení cestovatelé sebou vozí pár igelitových sáčků a jeden z nich můžete klidně použít na dálkový ovládač, který do něj zasunete. Podle hygieniků je vypínač v hotelu tím nešpinavějším předmětem. Je totiž první věcí, které se dotknete po příchodu do pokoje, aniž byste měli umyté ruce po cestě a na vypínači se velmi často nacházejí i fekální bakterie. Tady zase platí rada, otřete vypínače v hotelu dezinfekčním ubrouskem.

Poučte i své děti

Základní hygienické zásady byste měli dodržovat během každé cesty. Nějakou tu nakažlivou chorobu můžete chytit například i po doteku se zábradlím v hotelu, nebo na palubě lodi, od znečištěných madel v dopravních prostředcích nebo od pouhé dotykové obrazovky u samoobslužného odbavovacího kiosku na letišti. Vysvětlete základy cestovní hygieny i svým dětem, které jsou nečistotami ohroženy daleko více než dospěli. Jen tak si užijete svoji vyněnou dovolenou bez nepříjemných následků.

Další zajímavé články
Reklama