Styl & Kultura

Chcete si vybrat v letadle svá sedadla a neplatit zbytečné příplatky? Poradíme, jak na to

Letenky jsou dnes sice levné, ale čeká vás spousta poplatků navíc / Depositphotos
U leteckých společností, zejména těch nízkonákladových, začíná být nepříjemným zvykem, že vyžadují nejrůznější příplatky, které dokážou původně levnou letenku citelně prodražit. Ty tam jsou doby, kdy bylo občerstvení v letadle zdarma, připlácíme si i za zavazadla a v poslední době se může stát, že vás klidně rozsadí po celém letadle, pokud si nepřiplatíte za výběr sedadel. Jak z toho ven?
Reklama
Reklama

autor  Tomáš Lipnický

29. října 2019   |   12:19

Počáteční cena, kterou vidíte v nabídce, už toho dnes zkrátka moc nezahrnuje. Jedinou dobrou zprávou je, že základní ceny letenek jsou dnes na historicky nejnižší úrovni. Objevují se akční nabídky, které vám umožní zaletět si třeba na Mallorku jen tak se vykoupat a vrátit se druhý den odpočatí, přičemž dáte za letenku méně, než například za večeři v restauraci. Pokud tedy oželíte trochu toho pohodlí, můžete dnes cestovat skutečně za pár korun.

Pracovníci společnosti vycházejí většinou vstříc

Platit či neplatit?

Jedním z důvodů, proč jsou letecké společnosti schopny prodávat letenky tak levně, jsou právě nejrůznější doplňkové poplatky a příplatky, které jim přinášejí nemalé zisky a dokážou tak konkurovat ostatním. Je téměř pravidlem, že když procházíte jednotlivými kroky rezervace letenky, objeví se vám příplatek za výběr sedadla až před závěrečnou platbou. Záleží jen na vás, zda tuto nabídku využijete, nebo necháte výběr svého místa, případně míst vašich spolucestujících na letecké společnosti a ušetříte. I při tomto rozhodnutí existuje poměrně dobrá šance, že si sednete spolu.

Přijďte včas k odbavení

Pokud se rozhodnete ponechat přidělení sedadel na náhodě, budete určitě jako na trní, dokud neuvidíte čísla svých sedadel na palubním lístku a to zejména tehdy, pokud cestujete s rodinou nebo přáteli. Nikdo vám to sice nezaručí, ale pokud tak jako vy bude postupovat většina cestujících a sedadla tak nebudou rezervovaná, letecká společnost vám většinou vyjde vstříc a usadí vás pohromadě.

Podle zkušeností tomu napomůže i to, když se k odbavení dostavíte co nejdříve. A pokud se stane, že vás přece jen rozsadí, není všemu konec. Do svého cíle se stejně dostanete společně a možná si cestou užijete více klidu.

Děti budou sedět s vámi

Cestování s malými dětmi je samozřejmě něco úplně jiného a každý rodič chce sedět se svými dětmi pohromadě. Tady ale už platí mezinárodní předpisy pro leteckou dopravu, podle kterých musí každé dítě, mladší 13 let sedět se svými rodiči nebo opatrovníky a to bez jakýchkoliv poplatků. Nicméně i tady hledají letecké společnosti nejrůznější kličky, jak se z toho vyvléknout a také nemusí při elektronické rezervaci vědět, že letíte s malým dítětem. Tady existuje jediné doporučení, abyste hned po rezervaci kontaktovali příslušnou leteckou společnost a vysvětlili jí svůj požadavek. Jinak se dostavte včas k odbavení na letišti a je pravidlem, že pracovníci usadí rodiče spolu s dětmi.

Své důvody vysvětlujte slušně

Výjimečně se stává, že vám na přepážce nevyjdou vstříc, pokud letíte všichni jako dospělí, ale i tady existují jisté možnosti. Především se snažte být při projednávání své žádosti u přepážky slušní a vysvětlete pracovníkům rozumné důvody, proč chcete sedět spolu. Může to být třeba péče o nemocného partnera, let na svatební cestu nebo něco podobného. Existuje poměrně dobrá šance, že budete úspěšní.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama