Dovolená

Do letadla bez kufrů. Naučte se cestovat jen s příručním zavazadlem a hodně ušetříte

Příruční kufr je ideální volba / Shutterstock
Přestože letenky na dovolenou dnes nestojí majlant a do evropských i zámořských destinací jsou stále dostupnější, dopravci si ušlé zisky vynahrazují jinak, a to především zpřísňováním pravidel pro přepravu zavazadel, a to jak kabinových, tak těch rozměrnějších, která musíte dát k odbavení. Zkuste tedy cestovat jen s příručním zavazadlem.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

01. dubna 2019   |   10:47

V současné době už většina nízkonákladových leteckých společností, ale i levnějších vnitroevropských linek zpoplatňuje odbavená zavazadla, a tak se připravte, že k ceně letenky vám přibude i nemalý poplatek za váš kufr či větší cestovní tašku. Ten činí u řady společností kolem 600 korun za jednu cestu, takže zpáteční letenka se vám prodraží o 1200 korun. Stojí tedy zato si pořádně promyslet, co budete během své dovolené opravdu potřebovat, zda má cenu vozit celou tašku kosmetiky, několikeré boty, společenské šaty a další vybavení.

Co je příruční zavazadlo?

Letecké společnosti jej definují různě a různé jsou i podmínky pro jeho přepravu v roce 2019. Základem jsou vždy rozměry a hmotnost. Tak například u ČSA si můžete vzít ve třídě Economy Lite na palubu letadla jedno kabinové zavazadlo o rozměrech 55 x 45 x 25 cm a váze do 8 kg. Rynair vám povolí kabinová zavazadla dvě, to větší může mít rozměry 55 x 40 x 20 cm a váhu do 10 kg, to menší nesmí rozměry přesahovat 35 × 20 × 20 cm a musí se vejít pod sedadlo před vámi.

Smart Wings a Travel Service požadují stejné rozměry i hmotnost jako ČSA, ale můžete mít ještě jedno malé příruční zavazadlo, např notebook či dámskou kabelku o váze do 3 kg a rozměrech 40 × 30 × 15 cm. V nejlevnější třídě u společnosti Transavia vám vezmou na palubu zavazadlo o rozměrech 45 × 40 × 25 cm, vážící do 10 kg. Nejmenší příruční zavazadlo vám povolí u Wizz Air, kde jsou stanoveny rozměry 40 × 30 × 20 cm a hmotnost 10 kg.

Kufrům zvoní hrana

Vždy, když procházím letištní halou, obdivuji zástupy dovolenkářů, vlekoucích těžké lodní kufry a přemýšlím, co v nich asi tak stěhují. Osobně jsem na kufry i jako na příruční zavazadla už dávno rezignoval, protože nám leží na půdě už čtyři, které jsou vzhledem ke stále se zmenšujícím rozměrům dnes už nepoužitelné. Ať už na dovolenou, nebo na pracovní cestu či pobyt létám pouze s batohem, nebo kvalitní cestovní taškou. Vejde se všude a do letištních rámů, kontrolujících velikost zavazadel ji vždycky vmáčknu, což u kufru nelze. U odbavovacích přepážek se mi také ani jednou ještě nestalo, že by chtěli můj batoh nebo tašku zvážit, na rozdíl od palubního kufru, který vážili téměř vždy.

Zvažte, co potřebujete

Pamatujte na to, že je spousta věcí, které si stejně nemůžete dát do odbaveného zavazadla a musíte je mít v tom příručním. Jsou to mobilní telefony, tablety, notebooky, powerbanky, léky, cestovní doklady, kosmetické potřeby atd. Pak už zbývá jen pár věcí, bez kterých se o dovolené neobejdete a ty se snadno vejdou i do toho příručního zavazadla. Zapomeňte na zbytečnosti, jako jsou fény, cestovní žehličky, několikeré oblečení či boty, tlusté froté osušky atd.

Nevozte zbytečnosti, drobnosti si snadno dokoupíte

Spoustu věcí vozíme naprosto zbytečně. Patří mezi ně třeba i opalovací krémy, zubní pasty, šampóny, ale i už jmenované notebooky. Ony kosmetické potřeby si můžeme vždy koupit na místě, mnohdy levněji než doma a nezapomeňte, že jste ušetřili oněch 1200 korun za odbavené zavazadlo. K vyřizování běžné agendy, spojení s přáteli a rodinou, či kontrole emailů nám bohatě postačí místo notebooku dnešní chytré smartphony. Místo několika nabíječek či adaptérů si opatřete jeden univerzální s více USB výstupy.

Oblečení jen základní

I když si nikdy nemůžete být zcela jisti, jaké bude ve vaší destinaci počasí nebo v jaké situaci se ocitnete, vybírejte si na cestu vždy co nejuniverzálnější oblečení. Na takový týdenní pobyt u moře vám stačí zabalit do příručního zavazadla dvě, tři trika, krátké kalhoty, plavky, ženy letní šaty, tři kusy spodního prádla, dvoje ponožky, které si vždy můžete přeprat a plážové boty nebo žabky. Vždy volte oblečení, které můžete použít univerzálně, v různých situacích.

Ostatní vezměte na sebe

Věci, co zabírají více místa si oblečte na cestu. V letadle je chladněji a cestovat tak můžete v lehké mikině, kterou pak použijete za chladnějších dnů nebo večerů, pohodlných turistických botách, které využijete na výletech a dlouhých kalhotách, které by zabíraly v příručním zavazadle příliš místa. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy a sluneční brýle. Pořiďte si cestovní vestu se spoustou kapes, do kterých umístěte ty nejtěžší věci, jako mobil, powerbanku, případně fotoaparát a můžete do ní dát i sáček s tekutou kosmetikou, plastovou lahev na vodu a samozřejmě doklady a peníze.

Výhody cestování nalehko

Nejenže ušetříte peníze za odbavená zavazadla, ale jste mnohem svobodnější. Jste určitě mobilnější a můžete se více soustředit na zážitky nežli na starost o zavazadla. Nemusíte absolvovat dlouhé čekání u letištních karuselů, než vyjedou vaše kufry, máte snadnější i cestování městskou dopravou, jako autobusy či metrem.

Ušetříte čas a nebudete se stresovat

Navíc neriskujete, že se vaše odbavené zavazadlo někde cestou ztratí nebo poškodí. Určitě vám ubydou také starosti s balením a vybalováním velkého množství věcí.

Naučte se balit válečky

Pokud máte vše, co budete potřebovat pohromadě, zbývá jen to úsporně zabalit. Měkké věci a části oblečení sbalte do válečků. Nejenže to šetří místo, ale při správném zabalení se vám věci ani nepomačkají. Jednotlivé kusy dejte do igelitových sáčků, které ještě stlačte, či z nich vysajte vzduch. K tomu se osvědčilo obyčejné brčko. Jakmile budete mít sbaleno, zvažte si zavazadlo a také jej zkuste zvednout nad hlavu, jako byste jej vkládali do zavazadlového prostoru nad sedadly v letadle. Na tašce nebo batohu byste neměli šetřit, volte raději pevnější, s více kapsami, do kterých se dají umístit různé drobnosti.

Jaké zavazadlo je nejlepší

Ze zkušeností preferuji skladný batoh či cestovní tašku, oboje může být vybaveno kolečky pro snadnější manipulaci. U těch nejnovějších bývají kolečka zatažitelná, takže při odbavení nepřečnívají obrys zavazadla. Cestování jen s příručním zavazadlem není nic složitého a když si na to zvyknete, zapomenete už navždycky na vlečení těžkých kufrů se spoustou zbytečností.

Musíte si sice zvyknout i na určitá omezení, protože do palubního zavazadla si nemůžete dát nádobky o větším obsahu než 100 ml. Nemůžete v něm mít ani ostré předměty jako nože či nůžky. Pokud cestujete s dětmi, učte je už odmalička nosit si vlastní zavazadlo, nejlépe batůžek. Do něj si dají svoje potřeby, a hlavně oblíbené hračky, bez kterých by se na dovolené neobešly.

Další zajímavé články
Reklama