Styl & Kultura

Nenechte se trápit jet lagem. Jak se elegantně a účinně zbavit pásmové nemoci?

Čím více časových pásem překročíte, tím horší jsou příznaky pásmové nemoci / Shutterstock
Lidské tělo má vnitřní hodiny, které kontrolují krevní tlak, tělesnou teplotu a hladiny různých hormonů v krvi. Překročí-li člověk několik časových pásem v jednom dni, mohou se tyto vnitřní hodiny porouchat. A tahle porucha zvaná jet lag vás může pěkně potrápit.
Reklama
Reklama

autor  Ema Maxová

23. listopadu 2019   |   17:41

Obětí jet lagu se člověk může stát po překročení několika (nejčastěji nejméně pěti) časových pásem v jednom dni. Příznaky jsou obvykle horší při cestování směrem na východ, dramatičtější průběh je pak patrný u starších lidí. Čím více časových pásem překročíte, tím horší jsou příznaky pásmové nemoci. Jet lag má mnoho příznaků.

Čím více časových pásem překročíte, tím horší jsou příznaky pásmové nemoci

Při cestě na východ mívá člověk obvykle problém v novém čase usnout, při cestě na západ se zase budí brzy ráno. Oba tyto stavy způsobují únavu, problémy s koncentrací, slabost a špatnou náladu. Jet lag dále může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, nechutenství, dezorientaci, nespavost a mírnou depresi. Jet lag je většinou nejhorší první dva dny po příletu, později se zlepší.

Jak snížit riziko poruchy jet lag?

Spěte a pijte

Nejstarší a nejvíce používaná metoda doporučuje dostatek spánku před odletem a pití velkého množství nealkoholických nápojů v průběhu letu. Po příletu se doporučuje snažit se co nejdříve přizpůsobit se novému časovému pásmu, tzn. pokud například člověk přiletí ráno nového času, měl by jít spát až večer. Člověk by se také měl snažit pravidelně jíst sytá jídla, pohybovat se na čerstvém vzduchu a na sluníčku. 

Úprava jídelního režimu

Další cestou je úprava „jídelního“ režimu před letem a během letu – ve dnech před odletem mají být snídaně i oběd bohaté na bílkoviny, a to především na maso, vejce a luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. a 17. hodinou. Při večeři jezte jídla s vyšším podílem cukrů, jako jsou těstoviny, brambory, sladká jídla. Na den odletu pak připadá hladovění. Jestliže letíte směrem na západ, například z Prahy do New Yorku, stačí hladovět jen půl dne a do oběda je dobré vynechat kávu. Směřuje-li váš let směrem na východ, je nutné hladovět po celý den a káva se doporučuje v době mezi 16. a 23. hodinou.

Nastavte si čas cílové destinace

Už když nastupujete na palubu letadla, přeřiďte si hodinky na čas cílové destinace. Sice to neznamená okamžitou změnu, ale má to psychologicky efekt – na změnu nastavíte svou mysl. Pokud je v době letu v cílové destinaci např. noc, snažte se během letu spát, pokud je naopak den, zkuste co nejvíce bdít.

Obelstěte nespavost

Mnoho lidí má problémy usnout v hotelovém pokoji nebo jinde, než jsou zvyklí. Existuje pár možností, jak nespavost obelstít.

  • Přibalte si vlastní polštář a deku. Připomene vám to domov a bude se vám spát pohodlněji.
  • Vezměte si s sebou předměty osobní potřeby, díky kterým se budete cítit jako ve své ložnici.
  • Pokud do pokoje proniká příliš mnoho světla i přes závěsy, opatřete si masku na oči.
  • Požádejte o pokoj v nejtišší části hotelu, aby vás nebudil například jezdící výtah.
  • Zajistěte si vhodnou teplotu na spaní. Odborníci na zdravý spánek doporučují 18–20 °C.

Tablety

Na pásmovou nemoc sice neexistuje žádný lék, ale v poslední době je mezi cestovateli stále populárnější užívání tabletového melatoninu. Jedná se o tělu vlastní hormon, který reguluje cirkadiánní rytmy, tedy i spánek. Melatonin se užívá vždy před spaním po příjezdu do cílové destinace. Tyto tablety jsou ovšem na předpis a jejich užití je proto nutné konzultovat s lékařem.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama