Styl & Kultura

Bojíte se cesty letadlem? Triky, jak navždy zvítězit nad strachem

Naštěstí existuje mnoho metod, jak se s aviofobií vyrovnat / Shutterstock
Pokud vás při pohledu na mohutné stroje rolující po ranveji zalévá studený pot, možná trpíte fobií z létání. Tento druh strachu je poměrně častým problémem a některým lidem umí značně znepříjemňovat život. Naštěstí existuje mnoho metod, jak se s aviofobií vyrovnat.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

27. srpna 2019   |   11:16

Obecně se dá říci, že se lidé bojí především toho, že se stanou obětí nehody. Tato obava pak evokuje mnoho dalších strachů, například ze vzletů a přistání, že letadlo není dokonale technicky připraveno, že si neporadí s turbulencemi apod. Kromě toho ale mnohé osoby sužuje i neklid z toho, že nezvládnou své emoce, propadnou panice a stanou se terčem posměchu, bude jim nevolno či nezvládnou přítomnost velkého počtu spolucestujících, pohled na vodní plochu pod sebou nebo průlet mraky.

Co může strach z létání odstartovat?

Potíže během předchozí cesty

Ačkoli jsou komerční lety velmi bezpečné a naprostá většina pasažérů se do nebezpečné situace nikdy nedostane, může se stát, že prožijete okamžiky, které ve vás vyvolají napětí nebo strach. Například silnější turbulence, náročnější klimatické podmínky při přistání nebo cestování s nepříjemnými lidmi.

Existuje mnoho metod, jak se s aviofobií vyrovnat

Sledování pořadů o leteckých nehodách

Pokud sledujete v televizi pořady o leteckých katastrofách, vaše mysl na to může zareagovat tak, jako byste katastrofu skutečně prožili. Při příštím letu se tyto zprostředkované "zážitky" v mozku vybaví a vyvolají strach.

Psychické problémy

Mohly být přítomny už předtím a za letu se jen zhoršily. Mnoho lidí trpí třeba klaustrofobií, která je v běžném životě příliš neomezuje, ale v letadle se vystupňuje do neúnosných mezí.

Delší období stresu

To se týká zejména osob, které přepadají panické ataky. Bylo prokázáno, že k nim mají lidé větší sklon tehdy, pokud prožili delší období stresu.

Nepřipouštějte si strach!

Věřte technice. Přestaňte se zabývat tím, co všechno může selhat. Myslete na to, že dnešní stroje jsou velmi důmyslné a dobře zabezpečené.  

Přiznejte strach. Řekněte si, že se bojíte, a pracujte s tím. Nestyďte se za svoje pocity a nesnažte se je popřít. Postavte se k nim čelem – to je první krok k tomu, abyste je mohli začít řešit.

Cvičte klidné a normální dýchání. Během panického záchvatu se dech vymyká kontrole. V krátké době dochází ke změnám vnitřního prostředí, které se mohou vystupňovat až k tetanickým křečím. Klidné dýchání vám pomůže zklidnit mysl.

Osvojte si některou relaxační techniku. Zkuste třeba metodu paradoxu – snažte se vědomě zvýšit intenzitu příznaků paniky. Zjistíte, že to nejde, a že se strach naopak mírní.

Řešte všechny problémy věcně. V den letu se vyhněte kávě a povzbuzujícím nápojům, nepijte alkohol. Vezměte si s sebou věci, které vás uklidní – křížovky, oblíbenou hudbu, plyšáka. Při nástupu upozorněte letušku, že můžete mít problémy, a poproste ji o případnou pomoc.

Nepusťte si obavy k tělu. Vzchopte se a prostě je odmítněte! Řekněte si, že nehodláte myslet na nic nepříjemného. Představte si, že nervozitu zmačkáte do koule a zahodíte ji. 

Připravujte se na let pomocí představ. Ale nemyslete na to, co vás stresuje. Představte si hladký průběh cesty, sebe, jak všechno bez potíží zvládáte. Prožívejte to znovu a znovu, abyste lépe přijali svoje nové já beze strachu z létání. Můžete si též v klidu domova nazkoušet scénáře úspěšného řešení případných problémů.

Další zajímavé články
Reklama