Styl & Kultura

Dovolená za hubičku: Skvělé tipy, jak cestovat co nejlevněji

Cestování můžete pořídit za hubičku, když víte, jak na to / Shutterstock
Cestování po celém světě již v dnešní době není nic neobvyklého. Zatímco v minulosti bylo cestování spíše omezené a jen pro vyvolené, dnes si může dovolit navštívit zahraničí v podstatě kdokoliv. Někteří cestují za velké peníze, někteří se snaží ušetřit a pátrají po tom, jak cestovat levněji.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

25. srpna 2019   |   13:13

Návodů je mnoho a my vám přinášíme pět dobrých rad, které vám pomohou při cestách na dovolenou ušetřit.

Mimo sezónu, mimo dav

Je to docela prosté. Populární destinace, a je vcelku jedno v které zemi, bývají většinou mnohem dražší. Ubytování, jídlo, doprava - ve všem se promítají vyšší ceny. Platíte prostě za popularitu toho kterého oblíbeného místa. Je to zcela logické, proto je zásadou levného cestování vhodný výběr destinace samotné. Vyberte si místo, kam tolik turistů nejezdí a uvidíte, že se to odrazí i na celkové kalkulaci vašeho výletu. Kromě toho si vyberte období, kdy v dané destinaci právě není ta největší sezóna. Mimo sezónu se vyplatí cestovat, protože ceny bývají nižší až o desítky procent.

Mimo sezónu se vyplatí cestovat podstatně víc

Buďte flexibilní 

Možná jste si všimli, že pokud sháníte letenku, vyplatí se nemít stanovený pevné datum vaší cesty. Pokud se dokážete přizpůsobit, a mnohdy stačí i o den či dva, dokážete letenku pořídit většinou za výrazně nižší cenu. Experimentujte a nefixujte se na přesná data, tedy v případě, že vám to práce či jiné okolnosti dovolí. Velmi praktické je využití portálů, které hledají dostupné letenky ve všech leteckých společnostech. Nemusíte se tak upínat nejen na datum, ale ani na leteckou společnost, což také dokáže ušetřit.

Riskněte to s ubytováním

Podobně jako u letenek, tak ani při hledání ubytování byste neměli zůstat na stránce jednoho hotelu. Obětujte čas a projděte na internetu všechny nabízené možnosti. A neopomeňte ani nabízené byty, kde se také dá ubytovat za výhodné ceny. A někdy může být takové ubytování ještě lepší než v hotelech. Pokud jste dobrodružné duše, zkuste se nastěhovat k někomu domů. A padnete-li si "do oka" provede vás ubytovatel i po svém domácím městě a ještě ušetříte na průvodci.

Využite místní přepravu

Pokud se ve své destinaci chystáte přesouvat, vynechejte drahé taxíky či přepravní služby. Tak jako doma, využijte i tam místní přepravu v podobě autobusů a vlaků. Obzvláště v exotických destinacích to může vypadat složitě, ba dokonce riskantně. Ale když se předem připravíte, užijete si to. V prostředcích hromadné přepravy  potkáte místní obyvatele a často uvidíte, co byste z taxíku na dálnici rozhodně neviděli.

Splyňte s přírodou

Ušetřit se dá i zcela jednoduchým způsobem. Vyměňte hotel za stan, a to zejména tehdy, pokud se chystáte na dovolenou do přírody. Zde můžete ušetřit opravdu hodně peněz, které můžete použít například k objevování zcela nové destinace. Ale pozor. U stanování v té které zemi byste se měli předem připravit a zjistit si, zda se může stanovat jen tak "nadivoko", nebo výhradně na místech k tomu určených. Pokuty totiž bývají nepříjemně vysoké a levná dovolená by se tak mohla citelně prodražit.

Další zajímavé články
Reklama