Styl & Kultura

Vyznáte se v letence? Co znamenají všechna čísla a kódy na palubním lístku

Jaké informace na letence jsou pro vás ty důležité? / Shutterstock
Jedním z nejdůležitějších dokumentů pro lidi, kteří cestují letadlem, je určitě letenka. Jedná se o doklad toho, že jste si s dopravcem sjednali přepravní smlouvu, tedy že vás aerolinky dostanou z bodu A do bodu B. Typů letenek je celá řada. Některé dovolují vzít jedno nebo dvě zavazadla, u jiné je zavazadlo za příplatek. Je proto důležité mít přehled, co čísla na letence znamenají.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

11. srpna 2019   |   16:24

V současné éře internetu se spíše setkáte s elektronickou letenkou, než s tou klasickou, papírovou. Ovšem ať vlastníte letenku na papíře, či pouze elektronicky, je možné, že vám ze všech těch údajů a čísel na letence půjde hlava kolem. Jaké informace jsou pro vás ty důležité? 

Jméno cestujícího

V hlavičce letenky byste krom jména cestujícího a dalších údajů měli nalézt rezervační kód a číslo letenky. Tyto údaje jsou důležité především v případech, kdy se odbavujete sami, například online nebo prostřednictvím samoobslužného terminálu na letišti. Při tomto odbavení často zadáváte právě číslo letenky nebo rezervační kód. Obsahuje mimo jiné i informace o vašich preferencích jídla během letu nebo jiných zvláštních požadavcích, trasu letu, případně zda cestujete ve skupině. 

Která čísla a kódy na letence jsou pro vás důležité?

Jak poznáte svou cestovní třídu?

Na každé letence najdete kolonku s nadpisem booking class, případně passenger class. Kromě rozlišení first/busines­s/economy zde uvidíte také písmeno (A – Z). Právě toto písmeno je určující pro tarif vaší letenky (v letadle pak už význam nemá). Letecké společnosti používají tuto klasifikaci pro letenky v různých cenových hladinách. Tarif se bude lišit podle toho, jestli jde o akční nabídku nebo běžně koupenou letenku. Speciální nabídky se přitom liší nemožností změny nebo vrácení letenky.

Čárový kód

Magnetický proužek, nazývaný BCPB, se nachází většinou na levé straně letenky. Je zpravidla skenován u brány a pomáhá urychlit proces nástupu. Skener také zaznamenává mnoho informací, které pomáhají posádce letadla. Mohou takto snadno zjistit, kolik pasažérů nastoupilo, jaká sedadla jsou obsazena a kolik zavazadel bylo zkontrolováno. 

Kód a číslo letu (FLIGHT No)

Číslo letu je na letence označováno dvěma velkými písmeny a čtyřmístným kódem. Písmena označují kód letecké společnosti. Číslo letu můžete vidět i na odletových tabulích.

Bezpečnostní kódy

Pokud se na vašem boarding passu nachází označení „SSSS“, pravděpodobně budete podrobeni dodatečné kontrole. Tento kód označuje vyšší bezpečnostní riziko. Letiště porovnávají cestující se seznamy center pro kontrolu terorismu a nemocí. Část cestujících je ke kontrole vybrána namátkou.

Stopover

Pokud máte na boarding passu označení S/O, bude na vašem letu mezipřistání. Některá letiště jsou hotovým rájem zábavy či výhodných nákupů, a tak můžete dobu mezipřistání využít podle svých preferencí.

Boarding time a Gate

Na letence máte taktéž uveden boarding time, tedy čas, kdy se otevírají brány k nástupu do letadla. Gate označuje bránu, ke které se musíte na letišti dostavit, abyste mohli nastoupit do letadla.

Sedadlo

Seat neboli sedadlo je zpravidla označeno velkým písmenem a za ním číslem řady.  Označení sedadel je následující A (u okénka), B (prostřední), C (do uličky) a skupina písmen D (do uličky), E(prostřední), F(u okénka). Řady jsou číslovány od kabiny pilota až po ocas letadla. U dálkových letů, kdy  v letadle bývá řada sedadel i uprostřed, se může označení sedadel měnit.

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama