autor Jitka Jarošová
31. července 2019 | 13:21
Poušť si obvykle představíme jako rozsáhlé písečné duny ve vyprahlém slunci. Faktem ale zůstává, že vůbec největší pouští světa je Antarktida. Za poušť se totiž považuje území, kde ročně spadne méně než 250 mm srážek, a na zmíněném kontinentu pokrývá podobné území plochu 14 milionů kilometrů čtverečních. Pojďme se ale podívat na šest zvláštních pouští na naší planetě.
Sahara: Největší poušť světa
Největší poušť na světě se rozkládá na území hned deseti severoafrických států - Libye, Egypta, Alžírska, Maroka, Tuniska, Mauretánie, Čadu, Mali, Nigeru a Súdánu. Chcete-li ji vidět na vlastní oči, nejsnadněji toho asi dosáhnete v Maroku, Egyptě nebo Tunisku. Dostupnost marockých dun Erg Chebbi přitahuje sice spousty turistů, ale i tak má poušť stále svou specifickou atmosféru.
Pokud ale toužíte po větší autentičnosti a klidu, možná zvolte spíše duny u marockého městečka Mhamid, kde si rovněž snadno zaplatíte delší výlet do pouště. Vzhledem k tomu, že Maroko je ale oblíbená "pouštní destinace" připravte se taky na množství drobných podvodníků. Kvalita výletů je tak velmi rozlišná a je dobré dát na doporučení lidí, kteří zde už byli. Lákavá je i jižní oblast Tuniska. Záleží ale jen na vás, ve které zemi tuhle vyprahlou krásku spatříte.
Wadi Rum: ráj pro horolezce
Jedním z nejzajímavějších míst vůbec je jordánská poušť Wádí Rum, tedy Měsíční údolí, kam se z Ammánu snadno dostanete taxíkem za tři a půl hodiny. Kromě milovníků jedinečných přírodních lokalit sem míří i skalní lezci, kteří tady najdou několik sportovně zajištěných cest. Ale místní krajinu si rozhodně užijí nejen vyznavači lezení.
Taklamakan: poušť, kde sněží
Čínská poušť Taklamakan pokrývá 327 000 km². Patří mezi jedny z nejvýjimečnějších pouští, protože se na ní v roce 2008 objevila neuvěřitelná sněhová pokrývka, jelikož zde teploty dosáhly rekordních mínus 32 stupňů. Do této poušti se vydejte, jestli chcete vidět jedny z největších písečných dun vůbec, dosahují totiž výšky až tři sta metrů.
Simpsonova poušť: nejdelší paralelní duny
Nezvykle rudým pískem je proslulá australská poušť. Patří ji také jedno pouštní prvenství - najdete zde nejdelší paralelní duny světě. Měří od tří do třiceti metrů, nejznámější je ale dokonce čtyřicetimetrová duna Nappanerica.
Namib: nejstarší poušť
Poušť Namib je pouští v tom nejpřísnějším slova smyslu: za rok přijme méně než 100 mm dešťových srážek. Měsíční krajina popírá jakoukoli možnost existence. Život tu většinou buď zcela chybí, nebo se před pozorovatelem důsledně schovává. „Raději smrt než vyhnanství v takovéto zemi,“ říká se o zdejším kraji. Namibijská poušť bývá také často považována za nejstarší na světě, děsivé sucho zde panuje nejméně osmdesát milionů let.
Atacama: nejsušší poušť
Poušť Atacama v Chile je nejsušší poušť na světě. Táhne se okolo Pacifiku a dosahuje až k úpatí severních Kordiller, kde občas vystoupá až do 5000 m n. m. Běžného turistu vyprahlá krajina naláká zejména na Humberstone či Santa Lauru, tzv. města duchů, kde se od roku 1872 těžil chilský ledek. Ve třicátých letech 20. století ale těžba skončila a rozvíjející se města zůstala zcela opuštěná. Ideálním dopravním prostředkem po krajině je jednoznačně automobil, půjčte si jej v městě Iquique a podívejte se nejen do opuštěných měst, ale i do okolí městečka San Pedro de Atacama.