autor Pavel Přeučil
31. května 2019 | 11:03
Město se rozkládá ve strategickém ohybu krásného Dunaje. Během let 1700-1800 rozkvetlo jako neoficiální centrum srbské kultury, a nejpůsobivější stavby z tohoto období najdete v okolí Trg Slobode (Náměstí Svobody). V centru města tak můžete obdivovat krásné barokní i novorenesanční budovy.
Nedaleko od města se rozkládá Národní park Fruška Gora, nádherná oblast pastvin a lesů, posetá starodávnými pevnostmi a pravoslavnými kláštery, lemovanými vinicemi. Snadno ji prozkoumáte pěšky nebo na kole, region je známý pro své salaše, tradiční usedlosti, kde si můžete vychutnat vydatná domácí jídla nebo dokonce přenocovat.
Co navštívit v Novém Sadu?
Novi Sad je hlavním městem Vojvodiny, autonomního regionu v severním Srbsku, kde žije 23 různých etnických skupin. Novi Sad je ideální poznávat pěšky. Většina z nejznámějších turistických atrakcí města je skutečně dosažitelná z živé pěší zóny Zmaj Jovina, která se táhne od hlavního náměstí Trg Slobode, k parku Dunavska a přes most až k pevnosti Petrovaradin.
Cestou budete procházet kolem biskupského paláce a synagogy s krásnou kachlovou střechou. Pro osvěžení se můžete zastavit v některé ze spousty kaváren a z jejich zahrádky sledovat okolní ruch při konzumaci vynikajících rostilj, grilovaných jídel, nebo si pochutnat na pořádném srbském čevapčiči.
Mohutná pevnost Petrovaradin
Pevnost Petrovaradin ční vysoko nad Dunajem s velkolepým výhledem na řeku a patří k největším a nejlépe dochovaným pevnostem v Evropě. Jako mistrovské dílo barokní vojenské architektury ji místní obyvatelé nazývají „Gibraltarem Dunaje“. V pevnosti se nachází Městské muzeum Novi Sad, akademie umění, observatoř astronomie a planetárium, dále městské archivy a 16 kilometrů podzemních tunelů.
Najdete zde také Fine Art Circle, největší neformální kolonii umělců na světě. Již více než 50 let se zde shromažďují umělci, kteří využívají prostor k tomu, aby realizovali své umělecké sny. Nezapomeňte se pozorně podívat na věž s hodinami Petrovaradin, která se nachází na náměstí v pevnosti. Přezdívá se jí také Opilé hodiny, protože velká ručička ukazuje hodiny a malá minuty. Legenda říká, že hodiny byly takhle vyrobeny proto, aby rybáři na řece mohli zjistit čas z dálky.
Zajděte si na koncert
Novi Sad je hudební město kde se festivaly střídají po celý rok. Nejslavnější je EXIT, moderní hudební festival, který okupuje pevnost Petrovaradin a šíří se po celém městě každý červenec. Začalo to jako elektronický hudební festival, ale nyní už zahrnuje další žánry hudby, což z něj činí jeden z největších hudebních festivalů v Evropě. V srpnu se ve městě koná festival pouličních muzikantů a v listopadu jazzový festival. Pokud je vaším stylem latinská hudba, navštivte Dani Brazila, karneval samby pořádaný také v srpnu.
Užijte si slunce na Štrandu
Štrand je písečná pláž podél Dunaje, která se v létě stává centrem všech možných aktivit, obdobím kdy ji okupují místní obyvatelé, aby zde pili, jedli a bavili se. Během festivalu EXIT vystupují na pláži živě nejznámější světoví DJové. Pláž je nejrušnější době mezi květnem a zářím, ale je krásná v každém ročním období. V Dunaji si můžete i zaplavat, ale pozor, říční proudy jsou zde dost zrádné a pro neznalé turisty i nebezpečné.
Najíst se můžete v Čarde
Čarde jsou rustikální nábřežní krčmy, kde se můžete dobře najíst, ale počítejte s hodně pomalým tempem. Nikdo tady nikam nespěchá. V Čarde jsou podávaná jídla především místní kuchyně, schází se v nich dobrá společnost a vše doplňuje živá hudba, obvykle tamburica, mandolínový nástroj běžný v této části Balkánu. Čarde najdete podél řeky jak v Novém Sadu tak i v jeho okolí. Stačí sledovat hudbu a výbuchy chraplavého smíchu.
Otevírací doba je obvykle zhruba kolem doby podávání jídel. Nečekejte, že vám předloží tištěný jídelníček. Složení jídel obvykle určují úlovky dne, od tradičních rybích specialit, jako je bílá rybí polévka nebo, pokud máte opravdu štěstí, vynikající polévka z osmi druhů dunajských ryb. A nejlepší je pak závěrečný štrůdl. Velikost porcí je velkorysá, takže se připravte posunout si opasek o nějakou tu dírku.
Vynikající místní vína
To, na co se můžete spolehnout, je však ochutnávka místního vína doprovázející vaše jídlo. Musíte vyzkoušet místní vína Fruška Gora. Dělá se z révy, která byla poprvé zasazena Římany, vína z Frušky Gory, která se podávala i na palubě Titaniku, jsou v Evropě velmi ceněná. Odrůdy zahrnují Riesling, Neoplanta, Semillon a Sirmium. Místní Bermet, sladké víno, o němž se říká, že inspirovalo mnoho evropských špičkových básníků, se tradičně podává s místními a národními jídly.
Vyšlápněte si na kole
Novi Sad je cyklistické město. Všichni tu jezdí na kole, zejména proto, že je zde k dispozici 233 cyklistických tras. Jízda městem je hračkou a skvělým způsobem, jak se dostat ke všem památkám. Park Dunavski nabízí příjemné projížďky u řeky a Štrand je místem, kde se můžete rychle zchladit. Většina cyklostezek vede v rovině. Řadu cyklistických tras nabízí i Národní park Fruška Gora.
Stezky vás provedou lesy a kolem prastarých pravoslavných klášterů, nebo si můžete vyšlápnout na náročnější horské cyklistické stezky, vedoucí až na vrcholky a k nádherným horským jezerům. Novi Sad také leží na cyklistické stezce EuroVelo6, která sleduje velké evropské řeky od Atlantiku po Černé moře. Můžete se vydat po úseku podél Dunaje až do Bělehradu, nebo opačným směrem do Budapešti.
Kláštery ve Fruška Gora
Kromě přírody vás upoutá v Národním parku i historie. Mezi 15. a 18. stoletím zde bylo postaveno 35 klášterů na ochranu srbské kultury před tureckými útoky a více než 15 klášterů ve Fruška Gora můžete navštívit po celý rok. Všude v jejich okolí jsou vinice, produkující víno zasazené již Římany v 3 století.
Jedním z nejznámějších je Krušedolský klášter. Svojí impozantní červenou bránou, architekturou a starobylými freskami je Krušedol snad nejpůsobivější z pravoslavných klášterů, které můžete navštívit ve Fruška Gora. Založen byl na počátku 16. století svatým Maksimem Brankovićem a jeho matkou, svatou Angelinou ze Srbska. Klášter hrál zásadní roli v ochraně srbské kultury. V roce 1990 byl vyhlášen Památníkem kultury mimořádného významu.
Nejlepší čas k návštěvě
Nejlépe si užijete Novi Sad a jeho okolí v období květen až září. Počasí je zde příjemně teplé a přímo zve k posezení v kavárnách a barech, kalendář je nabitý kulturními akcemi. Novi Sad má čtyři velmi odlišná roční období. Zimy jsou chladné, teploty klesají pod nulu. Léta mohou být horká a teplé počasí trvá od května do září. A podzim je zde neskutečně barevný, kdy město i jeho okolí oživí krásná podzimní nálada podél Dunaje.
Jak se tam dostanete
Novi Sad nemá vlastní letiště. Nejbližší letiště je Bělehradské Nikola Tesla International, vzdálené 70 km. Taxi společnosti provozují pravidelnou dopravu mezi letištěm a Novim Sadem a ceny nejsou nijak závratné. Využít můžete samozřejmě i pravidelných linek autobusů. Dobré je sem spojení vlakem. Novi Sad totiž leží na hlavní vlakové trati mezi Bělehradem a maďarskou Budapeští. Od nás jezdí do Budapešti přímé expresní vlaky a tak stačí si tam přestoupit na další spoj do Nového Sadu.