Dovolená

Nejmladší evropský stát Černá Hora nabízí nejen nádherné pláže, ale i zajímavou historii a památky

Montenegro najdeme na jihozápadě Balkánského poloostrova / Shutterstock
Nejmladší evropský stát Černou Horu (Montenegro) najdeme na jihozápadě Balkánského poloostrova, na jižním pobřeží Jaderského moře. Pokud se na dovolenou vypravíte zrovna sem, jistě nebudete litovat. I když se jedná o převážně hornatý stát, najdete tady fantastické pláže se vším, co k rekreaci nezbytně patří, a to není všechno. Místní památky a zajímavosti dovedou zpestřit pobyt každému.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

26. ledna 2019   |   07:31

V květnu roku 2006 se v referendu Černohorci vyslovili pro nezávislost a o měsíc později oficiálně vystoupili ze svazku Srbsko a Černá Hora. Hlavním městem země je Podgorica a platí zde měna euro. Přestože je Černá Hora jednou z malých evropských zemí, rekreačních středisek má spoustu. Povězme si proto něco jen o těch nejmalebnějších.

Budva nikdy nezklame

Na Budvanské riviéře v Budvanské zátoce u Jadranské magistrály leží největší a nejlépe vybavené letovisko černohorského pobřeží, a to historické město Budva. Okolí Budvy lemují horské masivy Lovčen a Paštroviči, ale u moře se přímo nabízejí rozsáhlé krásné pláže. Nejreprezentativnější pláž s komplexem hotelů a penzionů je Slovanská pláž s jemnými oblázky (dlouhá 1600 metrů).

Pláže lemují mohutné masivy hor

Hrubý písek má pláž Mogren (350 metrů). K ní vede příjezdová cesta vytesaná do skály. Kombinací oblázků a písku je pláž Jaz (1200 metrů). Město Budva disponuje sportovním centrem s halou pro míčové hry, na plážích je možné hrát tenis, fotbal, volejbal, kuželky. Samozřejmostí je půjčovna jachet, vodních skútrů a najdeme tady i vlek pro vodní lyžování. Kdo si chce na chvíli odpočinout od slané vody, může si zaplavat v bazénu.

Čekají na vás unikátní památky

Téměř celé léto probíhá známý festival Budva – město divadla. Ve městě se dochovaly mohutné středověké hradby a dvě městské brány – Pevninská brána a Mořská brána. Při procházce míjí návštěvník kamenné historické domy, proplétá se směsicí úzkých uliček. Městskou dominantou je biskupský kostel svatého Jana z 9. století. V jižní části je pevnost z dob Rakouska – Uherska.

Z památek si lze prohlédnout ještě například opuštěný klášter a mariánský kostel Panny Marie na Mysu. Bohatší klientela patrně nepohrdne povyražením na tzv. milionářském ostrůvku, který je s pevninou spojen mostem. Prakticky jde o středisko heren a kasin.

Češi mají rádi Sutomore

U Jadranské magistrály na Barské riviéře v Sutomorském zálivu leží další hojně navštěvované a Čechy oblíbené letovisko, a to město Sutomore. I tady tvoří okolí vysoké hory. Hlavní a krásná písečná pláž se jmenuje Sutomorská pláž (1250 metrů), další oblíbené místo je Zlaté pobřeží (850 metrů) a u mysu Ratac najdou zájemci i naturistickou pláž. Většina sportovních aktivit se odehrává v hotelových areálech – tenis, stolní tenis, basketbal, volejbal, bowling. Na plážích jsou půjčovny vodních skútrů a člunů. Nechybí řada příjemných kaváren, barů, restaurací. Na hotelových terasách probíhají pravidelné taneční večery.

Město má i zajímavou historii

Na severozápadě Sutomore jsou pozůstatky benátské pevnosti (232 m n. m.) z 15. století, na západě zase zříceniny turecké pevnosti, památka na někdejší nadvládu Osmanské říše. K památkářským a historickým zajímavostem bezpochyby patří kostel svaté Tekly, který má dva oltáře – katolický a pravoslavný. Do Sutomore jezdívají pravidelně v létě výpravy českých zdravotních pojišťoven s dětskými klienty na ozdravné pobyty. Místem jejich konkrétního pobytu je tady Zlaté pobřeží (Zlatna Obala).

Petrovac, kdysi rybářská osada, dnes letovisko

Jihovýchodně od Budvy se pak rozprostírá letovisko Petrovac. Kdysi tady byla jen rybářská osada, ale tato historická skutečnost je dnes opravdu jen vzpomínkou. Stejně jako jiná rekreační přímořská střediska, také v Petrovaci to žije především cestovním ruchem. Místní Petrovacká pláž (600 metrů) je pláží s charakteristickým a jedinečným červenohnědým pískem, lemovaná borovými lesy a olivovými háji. Takto zbarvenou pláž hned tak někde neuvidíte.

Projeďte se lodí kolem pobřeží

Jak vidíte, nemusíte se bát vzít sebou i děti. O zábavu budou mít postaráno. Ve všech těchto letoviscích jsou pak samozřejmě přístavy. Pro někoho z vnitrozemského státu je už pouhý pohled na množství rozmanitých plavidel skutečným zážitkem. A což teprve, když máte štěstí a vidíte velkou loď. Rovněž soukromé jachty mají co do sebe. Není divu, že nelze odolat, byť jen krátké projížďce lodí po moři. Z lodní paluby je ten okolní svět opravdu trochu jiný a rozhodně velmi malebný. Mít s sebou fotoaparát je snad u takové příležitosti nezbytností.

Ceny jsou podobné jako u nás

Cenové relace se v Černé Hoře pohybují zhruba ve stejné úrovni jako u nás v České republice. V přepočtu za vodu 1,5 l dáte 13 Kč, za hovězí maso 1 kg 180 Kč a v restauraci se najíte průměrně za 120 Kč. Městským autobusem se svezete za zhruba 20 Kč. Cena benzínu je pak okolo 27 Kč a nafty 24 Kč. Ceny letenek do černohorské Podgorice se pohybují od 4000 korun výše, nicméně například z Berlina už se dají sehnat za částku do dvou tisíc korun. Mimo to samozřejmě lze využít zájezdu s některou z cestovních kanceláří.                                    

Další zajímavé články
Reklama