Styl & Kultura

Máte rádi románové hrdiny? Pak určitě navštivte pevnost If

Pevnost If se nachází v zálivu Středozemního moře nedaleko Marseille / Shutterstock
Máte rádi románové hrdiny? A což teprve, když se jejich příběh odehrává v reálných místech? Je mnoho knih, které spojují skutečnost a fabulaci. Některé se staly přímo pojmem. Jednou z nich je román Hrabě Monte Cristo, který byl také mnohokrát zfilmován. Víte, že můžete navštívit onu pověstnou pevnost If, kde hrdina prožil mnoho let v temné kobce? Ano, je tomu skutečně tak.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

29. května 2019   |   11:14

Pevnost If proslavil spisovatel Alexandre Dumas starší právě románem Hrabě Monte Cristo. Do tohoto prostředí „umístil“ nevinného Edmonda Dantese a jeho učitele a spoluvězně abbého Fáriu. Vám dnes stačí navštívit Francii a můžete na vlastní oči vidět, jaká byla skutečnost. Existoval vůbec někdo jako Edmond Dantes?

Pevnost If leží ve Středozemním moři

Legendární pevnost If leží na stejnojmenném ostrůvku ve Středozemním moři. Konkrétně zhruba 3 km od francouzského města Marseille. Ostrůvek je součástí Frioulských ostrovů. Pevnost byla vybudována v letech 1524 – 1531 a měla původně čistě vojenský charakter. Jejím úkolem byla obrana marseillského přístavu a zajištění bezproblémového zásobování města z moře. První vězni sem byli dopraveni koncem 16. století.

Státní věznice pro chudáky i privilegované

V 17. století se If stala oficiální státní věznicí. Svůj nedobrovolný „domov“ tady nacházeli obyčejní chudáci, různí vzbouřenci a také dost privilegované osoby. Pevnost má tři patra a nejvyšší věž dosahuje 22 metrů.

Pobyt v kobkách pro chudé musel být doslova utrpením

Kobky pro běžné vězně jsou úplně dole a bez oken. Naproti tomu, významný vězeň měl celu vybavenou krbem a mohl se dokonce pohybovat na hradbách při vycházce.

Monte Cristo existuje jen v knize

Možná si někdo položí otázku, zda přece jen onen Monte Cristo neexistoval. Tady je to jednoznačné, pan Dumas si svého hrdinu a jeho příběh vymyslel. Nikdo takový vězněním v pevnosti If neprošel, i když dnes zde této popularity využívají ke své propagaci a většímu nalákání cestovatelů. Nemějte jim to za zlé a pusťte si svou fantazii na plné obrátky, až budete areálem procházet.

Prohlídka je také v češtině

Při návštěvě pevnosti If máte možnost si vybrat variantu prohlídky. Nejčastější jsou prohlídky bez průvodce, a to s informačním materiálem, který je nejen ve francouzštině, ale i v několika jiných jazycích včetně češtiny. Dále je to prohlídka s průvodcem (pouze ve francouzštině) a s audioprůvodcem (francouzsky, anglicky, německy, španělsky, italsky). Je jasné, že pro vás je nejlepší první možnost.

Stálá výstava o románu Hrabě Monte Cristo

Pevnost If má instalovanou stálou výstavu o románu Hrabě Monte Cristo a můžete se podívat i do cely, ve které byl údajně vězněn Edmond Dantes. Projdete kobkami, v nichž neměli vězni dlouhého žití i oněmi „luxusními“ celami pro výše postavené. Prohlédnete si ochozy, nádvoří, interiéry posádky, věže, terasy a vůbec celý ostrůvek. Vstupné do pevnosti činí 6 eur pro dospělého, děti mají vstup zdarma. Z přístavu sem jezdí pravidelně výletní loď (15 eur lodní lístek) a plavba trvá asi 20 minut.

Marseille, centrum Provence

Nezapomeňte si rovněž prohlédnout centrum Provence Marseille. Jde o druhé největší město Francie. V roce 2013 bylo evropským hlavním městem kultury. V průměru je zde 300 slunečných dní v roce. Využijte městských pláží, koupání v moři či plavby po moři. A těch památek, kterými Marseille disponuje. Ostatně, vždyť část románu Hrabě Monte Cristo se odehrává právě v Marseille, tak proč se neseznámit se skutečností, že?

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama