Styl & Kultura

Kam v Evropě za michelinskou hvězdou? 5 tipů pro opravdové gurmány

Nesbíhají se vám sliny jen při pohledu na takový bifteček? / Pexels
I mezi našinci už přibývá těch, kteří se chtějí během svého dovolenkového pobytu dobře najíst a napít a jejich cílem se mimo jiné stávají i vynikající restaurace po celém světě. Ozvláštní pozornosti se těší ty, pyšnící se michelinskými hvězdičkami. Kam se tedy vypravit za dobrým jídlem po Evropě?
Reklama
Reklama

autor  redakce

20. května 2019   |   14:11

Nejcennější jsou samozřejmě tříhvězdičkové michelinské rerstaurace a mezi zeměmi, které se mohou pyšnit jejich největším počtem je na prvním místě samozřejmě Francie, která drží celkem 27 těchto ocenění. Na druhém místě v Evropě je Německo s 11 restauracemi, oceněnými třemi hvězdami a na třetím místě Itálie spolu se Španělskem s devíti. Následuje pak Velká Británie s pěti restauracemi, Švýcarsko se třemi a Belgie se dvěma. My vás však pozveme do restaurací, které se sice nepyšní hned oněmi třemi hvězdami, ale jsou něčím opravdu specifické.

1. Minimalistická koncepce a spousta salátů

Kdo zohledňuje stav naší planety, určitě ho potěší podnik Elystan Street v západním Londýně. Koncept tohoto podniku vytvořil Philip Howard, který dokázal udržet po neuvěřitelných 25 let hned dvě michelinské hvězdy. Elystan Street má jednu hvězdu a sází především na saláty. Denně dostanete čtyři pokrmy, jenom jeden z nich je masový, další jsou rybí a zeleninové.

25 let drží dvě michelinské hvězdy

Šetrnost k životnímu prostředí se tu projevuje třeba tím, že tu nepodávají balenou vodu. Vše postavili na minimalistickém designu včetně betonových stolů a jednoduchého bílého porcelánu. Jedná se o restauraci s příjemnou atmosférou, kde se obejdete bez nutného dress code. Oblíbená mezi mladými lidmi.

2. Nejlepší suroviny z ekologické farmy

A když jsme u té ekologie, za jednou restaurací s jednou hvězdičkou můžete zavítat i k našim severním sousedům, a to do Varšavy. Podnik Senses, tedy smysly, už podle svého názvu klade důraz na koncert chutí, vůní, cílem je dát návštěvníkovi maximální zážitek vnímaný opravdu všemi smysly. Navíc podle šéfkuchaře Andrea Camastry se tu klade důraz na maximální využití sezónních a lokálních potravin pocházejících z ekologické farmy majitele.

3. Italská tradice se špetkou Francie

Zavítáte-li do Milána, rozhodně navštivte restauraci Trussardi alla Scala, která se nachází coby kamenem dohodil od slavného operního domu La Scala a zároveň i náměstí Piazza della Scala. Příjemně vás překvapí skvělá italská kuchyně doplněná lehce francouzskými vlivy a zajímavé kombinace jídel, koncept vychází ze středomořských jídel a milovníky vína rozzáří rozsáhlý vinný lístek. Zcela jistě potěší i interiér provedený s křesly v černé kůži a veliká okna, která dodávají maximum světla.

4. Francouzská kuchyně, kterou milují i členové Europarlamentu

Michelinské hvězdičkování ale není jediným hodnocením, které se v gastronomii používá. Například v prosinci loňského roku vybral nejlepší restauraci cestovatelský portál TripAdvisor na základě uživatelských recenzí. Jedničkou se stala francouzská restaurace Au Crocodile ve Štrasburku. Navíc Au Crocodile má jednu michelinskou hvězdu, takže tu jde o potvrzení hodnocení jak ze strany odborníků, tak i běžných strávníků.

Chodí sem i členové Europarlamentu. Podobná trefa ze dvou stran se podařila i další restauraci, a sice španělskému podniku Martin Berasategui v Lasarte. Ten má dokonce tři michelinské hvězdy a recenzenti z řad uživatelů TripAdvisoru mu přisoudili stříbrnou medaili. Jmenuje se po svém zakladateli a šéfkuchaři Martinovi Berasategimu.

5. Vídeňský devítichodový koncert

Konečně i u nás ve střední Evropě najdete zajímavé restaurace. Do nedaleké Vídně si můžete zajet do rodinného podniku Mraz & Sohn. Nádherně tu umějí zkombinovat klasickou i moderní molekulární kuchyni, takže se můžete těšit na kulinářský koncert. Můžete zvolit čtyřchodové nebo devítichodové menu, a zatímco budete čekat na další pokrm, číšníci vám naservírují i nějaké to překvapení. A samozřejmostí je zde i opravdu široká nabídka vín. Co dodat? Restaurace má dvě hvězdičky.

Další zajímavé články
Reklama