autor Pavel Přeučil
09. ledna 2019 | 17:32
Kdo navštívil Turín, určitě potvrdí, že zdejší kavárny, pocházející většinou z 19. století a nesoucí stále ono kouzlo secese, mají neodolatelnou atmosféru a v mnoha z nich si pochutnáte například na jmenovaném nápoji bikerin. Ta nejvyhlášenější, nazvaná Caffe Al Bicerin Dal 1763, učarovala mnoha významným umělcům, jako například Alexandru Dumasovi, nebo Umbertu Ecovi, který ji vychvaluje v románu Pražský hřbitov. Najdete ji na Piazza della Consolata a určitě ji neminete. A co to ten slavný bikerin je? Jde o nápoj z mléka, kávy a čokolády, které tvoří ve sklenici povinné vrstvy. Někdy se přidávají i mleté, pražené mandle, skořice či další příchutě.
Italské fondue jménem bagna càuda
Turíňané považují tohle jednoduché jídlo za svůj vynález, přestože zemí, kde je podobné jídlo daleko slavnější, je Švýcarsko. Bagna càuda, což znamená v překladu „horká lázeň“ se připravuje z másla, mléka, olivového oleje, česneku a ančoviček. Chybí tedy jako ve Švýcarsku sýr. Součástí této husté omáčky mohou být i ořechy či piemontské lanýže. Hosté si pak namáčejí do omáčky špejle s kousky nejrůznější zeleniny nebo hub.
Tady si pochutnáte i na další místní specialitě, zvané bollito místo, což je nekonečně dlouho vařená směs nejrůznějších mas se zeleninou. Hotový pokrm se pak podává s různými omáčkami, nejlépe se zeleným, česnekovým pestem. Pokrm se bohatě zapíjí vínem Barolo, které je právem označováno za královské víno severní Itálie. Tohle červené, výrazně kořeněné víno s jemným aromatem ovoce, musí zrát v sudech nejméně tři roky a pěstuje se pouze v okolí stejnojmenného městečka.
Turínská čokoláda, potěšení pro mlsné jazýčky
Prvávě v Turíně, který je považován také za město čokolády můžete ochutnat obrovskou spoustu nejrůznějších čokoládových pochoutek, mezi nimiž vynikají zejména speciální bonbóny gianduiotto. Ve městě je několik čokoládoven, které můžete navštívit, dozvědět se něco o výrobě této pochoutky a samozřejmě také ochutnávat.
Horká čokoláda byla kdysi pro místní postním jídlem, protože nebyla považována za jídlo. Koncem října či začátkem listopadu se koná v Turíně také známý čokoládový festival, při kterém můžete obdivovat a také ochutnávat nejrůznější dobroty z čokolády, z které zde dokážou vytvarovat téměř cokoliv.
Vyražte i na venkov
Italský region Piedmont je místem světového dědictví UNESCO, na čemž se podepsalo hlavně ono červené víno barolo. Proto si určitě udělejte výlet za brány města, do kraje, kterému vládne víno. Vydejte se do vinic, navštivte místní sklepy a vychutnejte si vzorky místních vín a nějaké ty domácí dobroty k tomu. Z dalších odrůd se zde pěstují například Dolcetto & Gavi, Moscato a Brachetto.
Známá je například rodina Sobrero, která po staletí produkuje víno v kopcích Langhe. Rodinný podnik se nachází v obci Castiglione Falletto, v srdci regionu Barolo a poblíž krásné středověké vesnice Castiglione. Začněte prohlídkou vinic a poté pokračujte do sklepa, kde ochutnáte 12 různých vín doplněných o studené mísy s klobáskami a sýrem.
Historické centrum města
Abychom nezůstali jen u gastronomických zvláštností Turína, během pobytu si můžete užít i historické krásy tohoto města a jeho památky. Téměř celým centrem tohoto kdysi královského města můžete procházet kilometry a kilometry podloubí, která nechal vybudovat v 17. století král Viktor Emanuel I. abyse i za špatného počasí mohl procházet po městě. Výtahem si můžete vyjet na vrchol symbolu města, věž Mole Antonelliana, která byla v době svého dokončení v roce 1897 se svojí výškou 167 metrů nejvyšší budovou v Itálii. Navštívit můžete historickou budovu Palazzo Carignano, kdysi sídlo italského parlamentu, Muzeum dějin filmu, nebo automobilové muzeum Fiat.
Egyptské muzeum Turín
Nejvíce turistů však zamíří do Museo delle Antichità Egizie, což je jediné muzeum na světě mimo káhirského, které je věnováno výhradně egyptskému umění a kultuře. Do muzea se sjíždějí i vědecké osobnosti, archeologové a egyptologové z celého světa, aby zde studovali úžasné sbírky. Většina jich pochází z vykopávek v letech 1900 – 1935, jejichž nálezy byly rozděleny mezi káhirské a turínské muzeum. Egyptské muzeum v Turíně bylo založeno už v roce 1824 savojskou královskou rodinou a v jeho třech podlažích se nachází působivé sbírky mumií, papyrů, sarkofágů a dalších pokladů ze staroegyptské historie. Za vstupné zde zaplatíte 15 eur, děti do 14 let jsou za 1 euro a do 18 let zaplatí 11 eur.
Jak se tam dostanete
Vzdálenost z Prahy do Turína je 990 kilometrů a nejvýhodnější cesta vede přes Mnichov, švýcarské území a do Turína. Do Turína se můžete vydat i vlakem a cesta vás vyjde od Českých drah i se třemi přestupy na 4500 korun. Výhodnější je koupit si jízdenku u německých Deutsche Bahn, kde zaplatíte za jízdenku z Prahy do Mnichova 39 eur, tedy 1000 Kč a z Mnichova do Turína 65 eur, tedy 1695 korun. Celkem tedy 2695 Kč. Levnější je autobus, například Flixbus vás tam odveze za 1100 korun. Letecká doprava je ztížená neexistencí přímého spojení, ale například se společností Vueling a jedním přestupem se dostanete do Turína za nějakých 2700 korun, tedy za stejnou cenu jako vlakem.