Styl & Kultura

Vydejte se na kanadský sever a zažijte atmosféru zlaté horečky přímo v Dawson City

Legendární Dawson City se rozkládá přímo na břehu řeky Yukon / Pixabay
Také jste jako děti hltali knížky Jacka Londona o zlaté horečce, o divočině a drsných mužích na severu? A byly to nejen knížky, nýbrž i filmy, které provázely dětství a dospívání nejednoho z vás. Fantazie neznala mezí. Mnozí si z té doby odnesli něco i do dospělosti a taková tématika je stále láká. Zažít atmosféru dávného zlatého věku lze i nyní, a to přímo v samotném centru, tedy v Dawson City na kanadském severu.
Reklama
Reklama

autor  Miroslav Pospíšil

14. května 2019   |   14:19

Dawson City leží v teritoriu Yukon v Kanadě, a to pouhých 500 km od polárního kruhu. Kousek odtud je hranice s Aljaškou (USA). U města (370 m n.m.) se nachází soutok legendárních řek Yukon a Klondike. Dnes v Dawson City žije zhruba 1400 stálých obyvatel, ale v době vrcholící zlaté horečky tomu bylo jinak. Své jméno má město po kanadském geologovi Georgovi M. Dawsonovi.

Město vzniklo výhradně díky zlatu

Kanadská divočina je známá mimo jiné tím, že jednotlivá obydlená místa jsou od sebe vzdálená i stovky kilometrů. Nejinak tomu bylo na soutoku Yukonu a Klondiku. Historie Dawson City se začala psát roku 1897, kdy zde bylo objeveno zlato. Nejvíce lidí přišlo během roku 1898 a v dobách největší slávy tady žilo okolo 30 000 obyvatel. Po objevení zlata v Nome na Aljašce došlo k velkému odlivu zlatokopů a zůstala prakticky jen hrstka věrných.

Zlato na Králičím potoce

První, kdo tady objevil zlato, byli manželé Kate a Georg Carmackovi. Na žlutý kov narazili ve vodách Rabbit Creek (Králičí potok). Pak už šlo vše rychle a zběsile. Lodě ze San Francisca přivážely dobrodruhy, kteří chtěli najít zlato. Do Dawson City vedla tehdy jediná cesta, a to z Aljašky přes pověstný Chilkootský průsmyk. Dnes je situace úplně jiná a vy se nemusíte pachtit ani na cestě, ani za zlatou vidinou.

Dawson City žije z pověsti a cestovního ruchu

Ročně navštíví Dawson City okolo 60 000 návštěvníků. Město i po těch letech žije ze své pověsti a cestovního ruchu. Za tím účelem byly restaurovány staré budovy z dob zlaté horečky, vidět můžete největší dochované rypadlo na těžbu zlata, dobový parník SS Klondike, srub Jacka Londona (který zde skutečně žil) či zdejší hřbitov, kde odpočívá i český cestovatel, polárník a spisovatel Jan Eskymo Welzl.

Zkuste si najít svoji hroudu zlata

Znáte jeho knihu 30 let na zlatém severu? Kdo má zájem, může si sám vyzkoušet rýžování zlata na potoce Goldbottom Creek.

Nádherná příroda umocní celkový prožitek

Je jasné, že Dawson City nenabízí jen nostalgickou historii. Město se prakticky nachází uprostřed kanadské divočiny. Už jen pohled na řeky Yukon a Klondike stojí za to. Nevynechejte návštěvu peřejí Five Finger na prvně zmíněné řece. A což teprve okolní nespoutaná příroda. Ovšem pozor, Kanada si obecně přírodu hodně chrání a proto i zde můžete narazit na volně žijící zvířata jako jsou medvědi, losi či vlci.

Na sever letadlem nebo autem

Jak už bylo řečeno, do Dawson City se nemusíte namáhavě pachtit. Máte vlastně několik možností jak se sem dostat. Letecky do Vancouveru v Britské Kolumbii a poté autem (po udržované silnici) nebo letecky do Whiterhorsu (hlavní město teritoria Yukon) a pak opět autem či pouze letecky. Dawson City disponuje malým letištěm. Jak si cestu naplánujete je jen na vás. V každém případě vás bude čekat nevšední zážitek.

Další zajímavé články
Reklama