Styl & Kultura

Čtyři tipy, kde strávit v Čechách nezapomenutelné Velikonoce

Velikonoční zvyky se dnes dodržují většinou na venkově, nebo je můžete zažít v mnoha českých skanzenech / Czech Tourism/Vendula Burgrová
Nejlepší je užít si pomlázku někde na venkově, kde se ještě dodržují tradiční zvyky. Chlapi pořádně vyšupou ženské, aby dostali nádherně malované kraslice a možná ještě panáčka slivovice navrch. Jenže ne každý má to štěstí. Co dělat, když chcete poznávat tradice, a přitom nemáte podobné možnosti? I tak se dá podniknout leccos zajímavého.
Reklama
Reklama

autor  redakce

18. dubna 2019   |   14:09

Máte už plné zuby městského života a rádi byste si dopřáli ty pravé nefalšované Velikonoce nebo alespoň přičichli k jejich atmosféře? Potom máme pro vás několik tipů, kde si tradice zaruče užijete. U nás existuje hned několik skanzenů, ve kterých si můžete užít hezký program.

1. Za tajemstvím zvyků do skanzenu

Skanzen na Veselém kopci zahajuje 19. dubna tedy na Velký pátek, svoji sezónu. Až do pondělí 22. dubna si tu můžete užít malování kraslic. Hornický domek v Příbrami zase až do neděle 21. dubna má připravenou ukázku, jak probíhaly Velikonoce u horníků. Do 28. dubna můžete navštívit také velikonoční výstavu v Betlémě u Hlinska, ta vám odhalí všechny možné zvyky a tajemství Velikonoc. Tušíte třeba co to byla Kýchavná neděle a proč získala tenhle zvláštní název? Tak to se tam dozvíte.

2. Putování za XXL vajíčky

Když zavítáte na jih Čech., můžete si Velikonoce užít trochu netradičně. V Hluboké nad Vltavou se totiž počínaje nedělí 21. dubna otevírá výstava obřích, tedy XXL velikonočních kraslic. Samozřejmě barevných a v různých podobách. Jedno vejce váží téměř 700 kg. Každé z nich někdo pomaluje, od akademických malířů až třeba po děti ze zdejších základních škol. Stezky Hlubokou za objevováním obřích kraslic nebo Velikonoce na Hluboké jsou rozhodně skvělou atrakcí pro celou rodinu.

Na Hluboké hledají vejce tisíce lidí

Start je v zahradě hlubockého zámku, cesta vede dál po hrázi Munického rybníka. Pak vyrazíte směrem ke sportovištím a hřišti na golf a plynule pokračujete k loveckému zámečku Ohrada. V infocentru v Hluboké můžete dokonce získat mapku, kde jsou vejce umístěna a pokud se vám nebude líbit oficiální trasa, klidně si zvolte svoji vlastní. Fantazii se meze nekladou. Tahle akce už je populární, vloni se jí zúčastnilo na 20 000 lidí.

3. Užijte si svátky jara se zvířaty

Máte obavu, že vaše děti nebude velikonoční nadílka bavit a hledáte nějakou její originální formu? Potom vezměte svoje ratolesti do brněnské zoo. Mohou si tam vyzkoušet zdobení vajíček i pletení pomlázky a nejenom to. Pořadatelé v areálu schovají tisícovku vajíček a kdo alespoň jedno najde a odevzdá, odměna ho rozhodně nemine. Vidět zvířata to už je samozřejmost – jste přece v zoo. V pražské zoo v Tróji zase dostanou nadílku zvířata, takže se můžete i s dětmi podívat, jak si s nimi poradí a připravena jsou i komentovaná krmení zvířat.

4. Ani v Praze nemusí být nuda

Možná jste z Prahy a nikam na venkov se nedostanete. Nebo naopak někdo z jiných částí republiky zavítá na svátky do Prahy. Myslíte si, že ani tady nemůžete strávit pěkné Velikonoce? Samozřejmě, že můžete. Hezkým tipem k tomu, jak strávit Velikonoce jsou velikonoční trhy na Staroměstském náměstí nebo na Pražském hradě. Pokud byste raději komornější atmosféru, pak můžete zkusit třeba trhy na Náměstí Míru. Zajít si můžete také na velikonoční výstavu do Muzea hlavního města Prahy, kde proběhnou i velikonoční workshopy.

Další zajímavé články
Reklama