Styl & Kultura

Deset jednoduchých rad, které vám usnadní cestování a ušetří nemalé peníze i nervy

Někdy stačí držet se pár dobrých rad a ušetříte nemalé peníze i nervy / Shutterstock
Máte zaplacený zájezd, nebo koupené letenky a rezervovaný hotel, a zbývá už jen sbalit zavazadla a vyrazit. Máme pro vás pár cestovních triků, z nichž některé vám mohou cestování ulehčit, jiné vám ušetří peníze a některé vás mohou vytáhnout i z pořádné šlamastyky, nebo dokonce zachránit život. V našem seznamu najdete i rady, které vám ušetří i čas a zamezí stresovým situacím, které by vám mohly dovolenou pokazit.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

08. dubna 2019   |   16:16

První rady se týkají už balení zavazadel. Tomu jsme se sice už trochu věnovali, ale máme pro vás ještě pár dobrých tipů, na které byste měli pamatovat. Při balení se osvědčil systém, kdy si roztřídíte své věci podle jejich účelu do samostatných látkových nebo igelitových sáčků. Zvlášť tedy plážové potřeby, spodní prádlo, teplejší oblečení, ryze letní oblečení, hygienické potřeby atd.

Opatřete si organizér, nebo použijte starší toaletní tašku, do které uložte všechny věci kolem elektroniky, tedy nabíječky, kabely, náhradní baterie, SD karty, paměťové flešky, různé redukce a zásuvkové adaptéry. Je praktické to mít pohromadě, protože hledat pak kabel nebo mrňavou redukci ve všech zákoutích kufru nebo batohu je dost nepraktické.

1. Kopie dokumentů do emailu

Tohle je rada, která se už mnohým cestovatelům hodně vyplatila. Samozřejmě, že poslední věcí, kterou byste chtěli na dovolené zažít je to, že budete okradeni. Oblečení, fotoaparát, mobil, nebo notebook jsou sice pěkně drahé věci, ale dá se bez nich obejít. Na prvním místě musí být vaše identita, dokumenty, které ji mohou ověřit a doklady, svědčící nejen o vaší totožnosti, ale i o službách, které jste si zaplatili.

Přijít o doklady je to nejhorší, co vás může potkat

Udělejte si proto kopie všech dokumentů, pasu, nebo občanky, řidičského průkazu, všech zaplacených rezervací či služeb a pošlete si je emailem na svoji adresu. Jen tak je budete mít bezpečně uloženy a i když přijdete o všechno, vždycky se k nim dostanete.

2. Jak vyzrát na taxi

Mnozí cestovatelé se v cizím městě raději spolehnou na taxi, než na hromadnou dopravu a v řadě zemí je to i nejsnadnější způsob, jak se dostat do svého hotelu. Vyjdete z letiště a vidíte frontu lidí, čekajících na taxíky. Tady pomůže malý fígl. Vydejte se k odletové zóně a vezměte si taxi tam. Vzhledem k tomu, že odtud všechny taxíky jedou po vyložení cestujících prázdné k příletové zóně nebo se vracejí do města, nemáte tu žádnou konkurenci. Samozřejmě, že to nefunguje na všech letištích ale mnohdy to skutečně pomůže.

3. Chovejte se jako znalec

Často se vás po usednutí do taxíku řidič zeptá, zda tu tu znáte. Doporučujeme, abyste řekli, že ano. Mnozí taxikáři využívají neznalosti svých pasažérů a natáhnou cestu přes zbytečné zajížďky. Můžete třeba říci, že sem jezdíte často za přáteli nebo rodinou. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak ušetřit peníze za taxi. Dnes existuje také spousta taxislužeb, které jezdí za fixní ceny, zejména jsou to služby jako Uber, Liftago a další, které si snadno objednáte pomocí mobilní aplikace a už předem znáte přesnou cenu za vaši jízdu. Využívejte jich.

4. Spaní v autě

Ať už vaše cestování autem vyžaduje nějaké to přenocování na cestě, nebo když přijedete do cílového města uprostřed noci a nemáte rezervovaný hotel, nepřespávejte nikdy v autě na ulici, na nějakém odlehlém parkovišti nebo odpočívadle. Vy i vaše zavazadla se mohou stát cílem zlodějů. Pokud už musíte v autě přespat, zkuste to pod střechou. Najdete si nejbližší parkovací dům, dostatek jich je určitě u letišť a přenocujte tam. I když budete muset obětovat nějaké ty peníze za parkovné, vždy to vyjde mnohem levněji než nocleh v hotelu a navíc, tato parkoviště jsou téměř všude pod dohledem kamer, takže budete v bezpečí.

5. Naučte se pár klíčových frází

V cizině byste měli vždy znát alespoň pár základních výrazů a frází, které vám nejen usnadní cestování, ale zajistí vám i přívětivější způsob, jakým k vám budou místní přistupovat. Nemusíte se učit stovky slov, ale stačí znát jen pár těch základních, jako, prosím, děkuji, dobrý den, nashledanou, kde, kdy, kolik, nemocnice atd. Pokud si ani tyto nezapamatujete, uložte si je do telefonu nebo zápisníku. I když máte v mobilu offline překladač, je to rychlejší, než hledat příslušný výraz. Ušetří vám to spoustu času a dočkáte se i ocenění.

6. Zdravotní informace v telefonu

Mobilní telefon využijte i na uložení informací o svém zdravotním stavu, lécích, které užíváte, alergiích atd. Modernější mobilní telefony podporují i aplikace, umožňující zobrazovat základní informace o zdravotním stavu majitele i na uzamčené obrazovce, takže je mohou lékaři a zdravotnický personál zobrazit i bez odemčení telefonu otiskem vašeho prstu, nebo heslem. Je to užitečné zejména pro sólo cestovatele. Takových aplikací je celá řada, nejznámější jsou pro iPhone aplikace Health a pro Android aplikace Medical ID.

7. Kde je nejbezpečnější ubytování?

Může se vám zdát, že následující rada je určena jen těm velmi úzkostlivým cestovatelům, ale může se vyplatit i vám. Pokud máte možnost volby pokoje v hotelu, většinou si vybíráte tak, abyste měli co nejlepší výhled, ale měli byste pamatovat i na svoji bezpečnost. Pokud to jde, neberte si pokoje v přízemí. Bezpečnostní experti doporučují volit pokoj mezi třetím a šestým patrem. Je to dostatečně vysoko, jako ochrana proti zlodějům, ale ne zase tak vysoko, aby to bylo mimo dosah většiny požárních žebříků.

8. Televize jako nabíječka

Tahle finta už mi párkrát vytrhla trn z paty. Zapomněli, nebo ztratili jste nabíječku telefonu? Není v pokoji dostatek zásuvek, nebo dokonce nemůžete žádnou najít? Použijte televizi. Většina těch modernějších televizorů už má na zadní straně USB rozhraní a tak stačí do něj zastrčit svůj nabíjecí kabel a nabíjet telefony, tablety, fotoaparáty, zkrátka všechno, co se dá prostřednictvím USB nabít.

9. Dávejte pozor co pijete

Tahle rada je spíše pro rozverné pány, kteří si chtějí na cestách užít i nějaké to povyražení. Pobyt v cizí zemi, v které neznáte místní zákony, zvyklosti ani jazyk z vás dělá velmi zranitelnou a snadnou oběť. Mnozí turisté považují dovolenou za příležitost, jak si dopřát ve větší míře nějaký ten alkoholický nápoj a zapomínají na opatrnost.

Opít se do němoty, nebo tak, že začněte vyvádět nějaké ty nepřístojnosti se nemusí vyplatit a může to skončit pořádnou pokutou, nebo dokonce pobytem ve vězení. V barech a restauracích se k vám mohou přidat zdánliví přátelé, nebo přitulit pohledná společnice. Pokud s nimi popíjíte, nikdy nespouštějte svou skleničku z dohledu. Sledujte, kdo vám nalévá a i pokud musíte třeba na WC, nejdříve svou sklenici dopijte. Případy, kdy turistům přimíchají do pití nějakou tu omamnou látku a pak je oberou o všechno, se dějí na celém světě dnes a denně.

10.V hotelu buďte opatrní

Mnohým turistům už se vyplatilo, prohlédnout si evakuační instrukce a únikové cesty v případě požáru, které najdete v pokoji většinou na vnitřní straně dveří. Pokud dojde k nějaké nouzové situaci, jde pak někdy opravdu o minuty. Buďte opatrní, komu otevíráte. Pokud vám někdo zaklepe na dveře pokoje s tím, že je údržbář, hotelový poslíček nebo uklízečka, a nejste si jisti, raději zavolejte na recepci a ověřte si, zda jde opravdu o některého zaměstnance hotelu.

Další zajímavé články
Reklama