Dovolená

Dobrých rad není nikdy dost. Tipy, jak při cestování ušetřit slušné peníze

Nikdo nechce platit víc, než musí / Shutterstock
Díky magii internetu si můžete rezervovat dovolenou na jakémkoliv místě na světě jen prostřednictvím několika kliknutí. I mnohé cestovní kanceláře již opouštějí své papírové katalogy a nabízejí výběr svých zájezdů online. Nicméně v souvislosti s rychlým výběrem dovolené online, přibývá také chyb, kterých se mnozí turisté dopouštějí, a to je může stát nemalé peníze. Čeho se tedy při výběru dovolené vyvarovat?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

09. ledna 2019   |   10:41

Přestože nám média i politici neustále sdělují, jak Češi bohatnou, je stále převážná většina těch, kteří mají hlouběji do kapsy a ušetřit na takovou rodinnou dovolenou pro ně znamená velký zásah do rodinného rozpočtu. Tématu, jak uspořit na výdajích za dovolenou jsme se věnovali již několikrát, ale nyní pro vás máme pár zbrusu nových, praktických rad.

1. Nemáte cestovní pojištění 

Tohle je jediná věc, kterou musíte mít, ale doufáte, že ji nikdy nebudete potřebovat. Mnoho lidí si myslí, že když vycestují na krátkou dobu, třeba jen na jednodenní zájezd, bude vše v pořádku. Jak cestou, tak i při vašem pobytu se ale může přihodit cokoliv a vás, nebo dokonce celou vaši rodinu pak mohou zcela zruinovat statisícové, mnohdy i milionové částky, které by jinak uhradila vaše pojišťovna.

Řešení: Uzavřete si cestovní pojištění! Stojí to jen pár korun denně a nabízí je řada našich pojišťoven. Na internetu najdete i chytré srovnávače cen. Nezapomeňte využít i cestovního pojištění, které je součástí některých kreditních karet.

2. Nezůstávejte jen u českých vyhledávačů

Určitě znáte stránky nejoblíbenější vyhledávačů dovolené, jako je Invia.cz, eTravel.cz, zájezdy.cz. a spousta dalších. Jsou samozřejmě dobrým pomocníkem a jejich prostřednictvím si svoji vysněnou dovolenou snadno vyberete i zarezervujete. Tyto vyhledávače se však zaměřují většinou pouze na české cestovní kanceláře a operátory. Přitom například nabídka zájezdů od našich německých sousedů je daleko bohatší a mnohdy značně levnější.

U zahraničních cestovek často ušetříte

Řešení: Rozšiřte své obzory a zkuste navštívit i webové stránky, jako Holiday Pirates, Momondo, Skyscanner, Booking.com a další, které vyhledávají nabídky po celém světě a mnohdy se dostante k cenám, o jakých se vám u českých vyhledávačů ani nesnilo.

3. Příliš včasná rezervace letenek

Spoustě lidí některá nabídka, viděná na internetu tak učaruje, že si ji okamžitě zarezervují a samozřejmě zaplatí. Jiní na letenku tak trochu pozapomenou a shánějí ji na poslední chvíli. Obojí je špatně. Letecké společnosti s cenami letenek denně pracují. Ceny kolísají nahoru a dolů ze čtyř hlavních důvodů: konkurence, nabídka, poptávka a ceny ropy. Vy nemáte kontrolu nad žádnou z těchto věcí. Ale asi dva až tři měsíce před odletem letecké společnosti začnou zvyšovat nebo snižovat ceny na základě poptávky a konkurence.

Řešení: Zarezervujte si svůj let asi dva až tři měsíce předem, abyste si zajistili nejnižší cenu. Navíc pokud hledáte lety během několik dní, vyhledávejte raději inkognito, nebo z jiné adresy. Letecké společnosti totiž používají cookies a chytré programy ke sledování vašeho chování a mohou zvýšit cenu, pokud se k vybranému letu a trase často vracíte.

4. Připravte si vlastního průvodce

Oficiální cestovní průvodci a rady od nejrůznějších touroperátorů se soustřeďují zejména na hlavní turistické atrakce a vyhledávaná místa, kde jsou i ceny služeb náležitě přizpůsobené peněženkám zahraničních turistů. Najdete tam doporučené restaurace, atrakce, nákupní možnosti a další rady, které však bývají často značně předražené.

Řešení: Použijte stránky jako Tripadvisor, Yelp, Foursquare či Time Out, které jsou celosvětovými zdroji informací, doplňovaných neustále hodnoceními návštěvníků, kteří si to vyzkoušeli na vlastní kůži. Vyhýbejte se nákupům a restauracím v blízkosti turistických atrakcí. Zjistěte si předem na stránkách muzeí, galerií a dalších pamětihodností ceny vstupného, možnosti slev a zvažte nákup vstupenek online. Vyjde to levněji a máte to bez front.

5. Vyzpovídejte místní

Mají povědomost o aktuálních událostech, festivalech, informace o rozbitých cestách, které nenajdete v žádném průvodci, nebo o nejrůznějších pastech na turisty, které by vám jen tahaly peníze z kapes.

Řešení: Zkuste se sblížit s místními obyvateli, třeba v útulné hospodě. Můžete také navštívit po příjezdu místní cestovní kancelář, kde vám poskytnou mnohem přesnější informace o dané lokalitě, o možnostech výletů, doporučí vám atrakce podle vašich zájmů.

6. Dobré rady vám dají v hostelech

Hostely jsou zábavné, levné a společenské místo k pobytu, ale nejsou pro každého cestovatele, zejména pokud hledá klidné místo. Tím, že se jim vyhnete, přijdete o možnost dozvědět se od jejich zaměstnanců to, co je jedním z jejich hlavních úkolů. Poradit turistům, jak se v daném místě chovat, aby jejich peněženka příliš neutrpěla.

Řešení: I když nejste v hostelu ubytováni, klidně se zastavte na jejich recepci a požádejte je o doporučení na levné restaurace, turistické nebo společenské aktivity. Pokud existují, budou o tom vědět. Pomocí map Google nebo rychlou prohlídkou stránek Hostelworld.com zjistíte které hostely se nacházejí ve vaší blízkosti.

7. Zkuste získat lepší cenu

Ve vyhledávaných destinacích jsou ceny hotelů často pohyblivé a vyhledávače hotelů jako je Trivago, nebo Booking com. tyto pohyby mnohdy nestíhají aktualizovat. Navíc ceny hotelů a dalších ubytovacích kapacit se mohou snížit při osobním jednání.

Řešení: Zalíbí.li se vám nějaký hotel na vyhledávači, podívejte se pak přímo na jeho webovou stránku a porovnejte si ceny. I pokud tam žádný rozdíl nenajdete, stojí zato, do hotelu zavolat a zjistit, zda by pro vás neměli výhodnou nabídku. Provozovatelé hotelů mají značnou volnost při tvorbě cen, zejména pokud mají více neobsazených pokojů.

8. Opatřete si turistickou kartu

Pokud se chystáte navštívit v cílové destinaci více míst, památek a atrakcí bude vás to stát spoustu peněz na vstupném. Tím, že si koupíte jednotlivou vstupenku až na místě, ztrácíte spoustu peněz, za které byste mohli dopřát třeba dobrý oběd nebo koupit nějakou tu upomínku.

Řešení: Jednotlivé vstupenky kupujte přes internet. Tím nejlepším, co však můžete udělat, je opatřit si místní turistickou kartu. Většinou ji seženete v jakékoliv místní cestovní kanceláři nebo informačním středisku a umožní vám vstup do všech hlavních atrakcí v dané lokalitě za jeden paušální poplatek. Vždy vám ušetří peníze za vstupné, ale mnohdy poskytuje i slevu v restauracích, půjčovnách automobilů či kol a v hromadné dopravě.

Další zajímavé články
Reklama