Styl & Kultura

Víte, co je online check-in? Zrychlete si odbavení na letišti

Na letištích rychle přibývá i možností elektronického odbavení jen s pomocí telefonu nebo tabletu / Shutterstock
Snaha leteckých společností, snížit co nejvíce náklady na služby cestujícím, snižování počtu zaměstnanců v těchto službách a v neposlední řadě i zrychlení procesu odbavení vede rychlému rozšiřování systému online check-in. Využít přitom můžete webové stránky příslušné společnosti nebo její mobilní aplikaci. Je to rychlé a výhodné pro obě strany.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

11. března 2019   |   17:26

Dnes už online odbavení nabízí téměř každá významnější letecká společnost. Online check-in vám umožní předem zkontrolovat váš let a zajistit své odbavení z pohodlí domova, kanceláře nebo hotelového pokoje. Většina leteckých společností umožňuje online přihlášení až do 24 hodin před odletem. Obvykle je třeba uvést své jméno a potvrzovací číslo vaší rezervace. Proces odbavení online je u každé letecké společnosti trochu odlišný, ale obvykle máte možnost zvolit si místo a zaplatit případné poplatky za zapsaná zavazadla.

Jak postupovat při online check-in

Pokud letíte s některým z nízkonákladových dopravců, jako Ryanair, Wizz Air nebo EasyJet vyplatí se využít právě online check-in. Check-in na letišti je u nich většinou zpoplatněn. Nezapomeňte, že k nástupu do letadla musíte vždy předložit palubní lístek. Elektronická, nebo vytištěná letenka nestačí. A jak postupovat? Vyhledáte si u příslušné společnosti stránku pro online odbavení, zadáte většinou své příjmení a rezervační kód. Poté si vyberete všechny cestující, které chcete odbavit.

S elektronickou palubní vstupenkou projdete bez čekání

Výsledkem bude vystavení elektronické palubní vstupenky pro každého z cestujících. Tu si vytisknete a poté předložíte před nástupem do letadla. Pokud nemáte doma tiskárnu, nemusíte zoufat. Na letišti vyhledejte přepážku pro online odbavení, kde vám po předložení pasu a letenky palubní vstupenku vytisknou. Na některých letištích papírovou vstupenku nevyžadují, stačí ji mít uloženou elektronicky v mobilu nebo tabletu a při odbavení jen naskenovat příslušný čárový, nebo QR kód vstupenky.

Proč se odbavit online?

Letecké společnosti upřednostňují online check-in, protože jim přináší úspory v nákladech na papír a personál. Zatím je jednou z hlavních výhod online check-in pro cestující úspora času na letišti, kde nemusíte stát fronty u odbavovacích přepážek. Pokud nemáte odbavovaná zavazadla, můžete jít rovnou na bezpečnostní kontrolu, pak k příslušné bráně (gate) a do letadla. Vaše identifikační číslo a palubní vstupenka, kterou jste vytiskli vás opravňuje jít přímo na vaše místo v letadle. Pokud máte zavazadlo k odbavení, mnohdy i tady ušetříte trochu času, protože některé letecké společnosti mají určenou přepážku, nebo pracoviště, kde můžete zavazadlo odevzdat, aniž byste museli projít celým odbavením

I při online odbavení sledujte čas

Systém online odbavení vám sice ušetří na letišti spoustu času, ale nespoléhejte se na to, že můžete dorazit k bezpečnostní kontrole deset minut před odletem vašeho letadla. I když jste si všechno pečlivě zkontrolovali a palubní vstupenku máte v ruce, musíte dodržovat časy stanovené leteckou společností. U své příslušné odletové brány musíte být nejpozději 15 minut před odletem, ale některé společnosti vyžadují dokonce i hodinu.

Nezapomeňte, že jsou dány také lhůty, do kdy nejpozději musíte odevzdat své odbavené zavazadlo. I v případě, že jste se online odbavili, stále platí doporučení, být na letišti ony tradiční dvě hodiny předem. Čas, který ušetříte prostřednictvím online check-in, pak můžete věnovat návštěvě obchodů na letišti, nebo posezení v restauraci. Pamatujte také na to, že online check-in nelze většinou využít u skupinových zájezdů.

Další zajímavé články
Reklama