Styl & Kultura

Cestujte s dobou: Doprovázet vás může umělá inteligence, virtuální realita i šikovné mobilní aplikace

Rozšířená realita vám podrobně popíše všechny objekty v okolí, jako památky, hotely či restaurace / Depositphotos
Dnes se nám zdá být dávnou minulostí probírat se tlustými tištěnými průvodci, plánovat si cestu na dovolenou pomocí papírových map či autoatlasů, nebo se vydat do nejbližšího města, kde je cestovní kancelář či sídlo letecké společnosti, případně si dokonce rezervovat hotel pomocí telefonu nebo složitým dopisováním. To všechno za nás zvládne snadno internet a spousta aplikací, které nám výběr i samotné cestování usnadní. Budoucnost, o které jsme četli jen ve sci-fi románech je zkrátka tady.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

09. března 2019   |   14:27

Cestování se změnilo a změnilo se opravdu od základů. To, jak se pohybujeme po světě, změnily moderní technologie, ulehčily a urychlily nám výběr dovolené, její program a v neposlední řadě vše zlevnily. Největší zásluhu na tom má samozřejmě internet, který vám zprostředkuje vše, od rezervace letů, vyhledání hotelů, navigaci v neznámém městě, až třeba po rezervaci stolu v restauraci. Všechny své zážitky a fotografie můžete navíc v reálném čase sdílet se svými přáteli, přidávat fotky z cest na sociální sítě, aby vám ostatní záviděli.

Mapy v mobilu

To všechno je ale jen začátek a můžeme očekávat ještě větší změny v podobě umělé inteligence a virtuální reality. I tyhle vymoženosti už se objevují a stávají se nezbytnou součástí cestování. Technologie už jsou k dispozici a záleží jen na trhu, jak budou zaváděny do praxe. Například s pomocí Google maps a jejich klonu Google Earth se můžete navigovat nejen při cestách autem, ale i při pěších tůrách. Nově vás mapy dovedou pomocí směrových šipek přímo do cíle, přičemž nemusíte být závislí na datovém připojení, vše se dá předem stáhnout a používat off-line.

Cestování ulehčí virtuální realita

Německá letecká společnost Lufthansa již vytvořila několik 360stupňových videí z určitých destinací, například z Hongkongu, New Yorku a Tokia, které jsou k dispozici na YouTube a pokud si opatříte jednoduchou náhlavní soupravu pro virtuální realitu, můžete se předem daným městem projít a připravit se tak na jeho návštěvu. Podobně funguje i cestovní aplikace Ascape, která má spoustu 360stupňových videí a fotografií z různých míst a událostí po celém světě.

Projděte se virtuálně svým hotelem

Virtuální realita (VR) vám brzy ulehčí i proces rezervace dopravy a ubytování. Společnosti jako Navitaire nyní pracují na integraci VR do způsobu, jakým si zákazníci rezervují ubytování. To cestujícím umožní otáčet obraz a udělat si virtuální prohlídkou cíle, projít si kompletně celý hotel, včetně pokojů a následně si jej pomocí soupravy rovnou zarezervovat.

Využít můžete i hlasové povely

Pokud vám nestačí zadávání příkazů pomocí klávesnice na telefonu nebo tabletu, máte možnost využít hlasových povelů. To nabízí například aplikace Alexa od Amazonu, jejímž prostřednictvím si můžete vyhledávat cíle či rezervovat ubytování. Vyslovíte prostě příkaz „rezervovat hotel v Paříži“ a Alexa se spojí s vyhledávačem, napojí vás například na Booking.com a provede rezervaci. Nová verze Alexy umožňuje hostům i spojení s pokojovou službou, takže nemusíte nikam telefonovat, ale pomocí hlasového asistenta v mobilu si požádáte o čisté ručníky, nebo rezervaci stolu v restauraci.

Co umí umělá inteligence

Dále je tu rychlý nástup umělé inteligence, která může znít jako hudba budoucnosti, ale ve skutečnosti hraje už dnes velkou roli při plánování cesty nebo rezervaci, jakou jste už někdy v minulosti udělali. Kdykoli vám hotelový rezervační systém nabídne možnosti, které by se vám mohly líbit, nebo vám webové stránky letecké společnosti nabídnou aktuální slevu, vězte, že právě tady pracuje umělá inteligence.

Dobře to znáte například při vyhledávání zboží na Googlu, kdy se vám dotyčný výrobek bude zobrazovat v nabídkách ještě pěkně drahnou dobu. Někdy je to sice až otravné, ale na druhé straně vám to může urychlit a ulehčit výběr. Umělá inteligence zaregistruje, co se vám líbí a čemu dáváte přednost a vytvoří vám nabídky přímo na míru. Umělá inteligence už analyzuje i vámi používaný jazyk a nabídky vám pak posílá rovnou v mateřské řeči.

Cizí jazyk není překážkou

Možnosti elektronických jazykových překladačů se neustále vylepšují a například takový Google Translator je již běžnou součástí každého telefonu. Dnes už vám dokáže zprostředkovat konverzaci s cizincem v téměř reálném čase. Nepřekvapí vás ani nápisy a texty v cizím jazyce. Připadá vám změť čínských znaků na orientační ceduli jako rozsypaný čaj? Stačí na ni namířit fotoaparát a Google Translator vám nápis okamžitě přeloží, stejně jako třeba jídelní lístek v restauraci.

Nástup rozšířené reality

Většinou se pro tento způsob zobrazování informací používá anglický název augmented reality, zkráceně AR. Stačí namířit svůj telefon na určitý objekt a při zapnuté AR se vám o něm zobrazí všechny informace, doplněné o spoustu digitálních prvků či animací. Existují už AR průvodci do muzeí a galerií, kteří vám umožní například při namíření telefonu na kostru dinosaura vidět, jak zvíře vypadalo ve skutečnosti i to, jak se třeba pohybovalo a lovilo. Stejně tak stačí namířit telefon na nějakou významnou památku či obraz a okamžitě se o všem dozvíte potřebné informace.

Jaké aplikace by vám neměly chybět

Pokud už víte, které aplikace budete na cestách potřebovat, stáhněte si je do telefonu už doma a pokud možno jejich off-line verze. Jednou z nejlepších aplikací je například Google Trips, která vám ulehčí práci s plánováním cesty, dokáže se propojit s Gmailem a vytáhne si z něj vaše rezervace letů či hotelů. Všechno vám zároveň přidá do kalendáře a na cestách vám nabídne i off-line mapy, průvodce, významné památky, nabídne i dobře hodnocené restaurace.

V telefonu by vám neměla chybět ani aplikace Citymapper, která vám vyhledá nejlepší spojení, půjčovny aut či kol a zároveň slouží i jako navigace. Shánět se v cizině po hotspotech s bezplatným WiFi připojením může být docela problém a vyřeší jej za vás aplikace WiFi Map, obsahující více než 100 milionů bezdrátových sítí na celém světě, včetně hesel a ukáže vám všechny možnosti připojení v místě, kde se právě nacházíte. Podobných aplikací existují ale tisíce a je jen na vás, které budete na cestách využívat.

Další zajímavé články
Reklama