autor Pavel Přeučil
01. března 2019 | 10:54
Příkladem může být komplex Angkor Vat, mistrovské dílo z počátku 12. století, vybudované ve starověkém Khmerském království, nacházející se v dnešní Kambodži. Podle údajů UNESCO jej navštíví ročně více než 4 000 000 turistů a každým rokem se tento počet zvyšuje o 25 %. V komplexu jsou už dnes nuceni zakrývat pískovcové schody dřevěnými, protože příval návštěvníků se nevratně podepisoval na jejich ničení. Přísně se omezuje i počet lidí, kteří smějí být v určitých časech na exponovaných místech, například na Phnom Bakheng při západu slunce.
Čekají vás předlouhé fronty
Obrovský boom cestovního ruchu je poměrně nedávný jev, který mají na svědomí především levné lety z celé Asie do vyhledávaných turistických destinací. Ať už jsou to lokality v Asii, Evropě či v zámoří. Angkor Wat není jediným místem, které zápasí s přívalem návštěvníků. Na turisticky exponovaných místech Evropy to začíná být velkým problémem. Dnes už nemůžete očekávat, že si v klidu vychutnáte krásu Mony Lisy, nebo že se do Vatikánu dostanete bez nekonečně dlouhé fronty. Někde už se tvrdá opatření, omezující počty návštěvníků zavádějí, to se týká například Machu Picchu či ostrovů Galapágy.
Příval turistů z Asie
Letecká doprava se stala v posledních letech dostupnější i pro střední vrstvy a dramaticky rostou zejména počty turistů z Číny, Koreje, Japonska a Indie. To je ale jen špička ledovce. Asijský turistický boom ještě zatím nezařadil druhý rychlostní stupeň a ten africký teprve začíná. Ano, čtete správně, v poslední době dramaticky narůstá počet turistů z afrických zemí. Všechny nejsou tak chudé, jak se nám často předkládá v médiích, ale mnohé z nich rychle bohatnou, a to se odráží i ve zvyšujícím se cestovním ruchu.
Nastupují nepopulární opatření
Pro turistické destinace druhé a třetí kategorie to může být přínosné, protože si budou moci také ukousnut kus onoho pomyslného koláče, který turistický ruch představuje. Problém však nastává v místech, která přestávají nápor návštěvníků zvládat. Je jasné, že pokud budou pokračovat současné trendy, budou se muset přijímat nepříjemná rozhodnutí, regulovat příliv návštěvníků a to způsoby, které nebudou příliš populární.
Očekává se, že na těch nejvytíženějších místech se stanou běžnou normou časové vstupenky, omezující přístup jen na určitou hodinu, které si budete muset opatřit s velkým předstihem. Jinde se bude problém řešit zvyšováním cen vstupného, nebo omezením denního počtu vstupů.
Benátky vyhlásily turistům boj
Doslova katastrofou je příval turistů pro italské Benátky. Místní obyvatelé se bouří a demonstrují v ulicích, což vedlo městské orgány k řadě omezení. Omezuje se počet velkých zaoceánských lodí, přistávajících ve městě, které denně vychrlí desetitisíce turistů. Počty turistů dnes daleko převyšují počet obyvatel města a v úzkých uličkách často není k hnutí. Město instaluje turnikety, které omezí počty návštěvníků v určitých hodinách, připraveno je zavedení turistických poplatků za vstup do města ve výši 2,5 až 10 eur podle ročního období. Podobná opatření chystají i některé italské ostrovy jako Capri, Elba a další.
Zavádějí se omezení a poplatky
V řadě turisticky exponovaných zemí se zavádějí nejrůznější pobytové taxy, které mají kompenzovat náklady, spojené s přívalem turistů i nepříjemnosti, které z toho plynou pro místní. Od loňského roku zavedlo například Řecko pobytové taxy ve výši 0,50 až 4 eura za noc, a to podle kategorie hotelu. Tvrdá opatření zavedli například i v chorvatském Dubrovníku, který proslavil v posledních letech zejména seriál Hra o trůny.
Omezil se počet lodí, které smějí v přístavu přistát, zavádějí se turistické taxy a další opatření. S přívalem turistů bojuje i Barcelona, která omezuje počty návštěvníků na některých místech, jako například na velkých trzích. S podobnými problémy se začíná potýkat i Kuba, některá mexická města, islandský Reykjavík a o určitých omezeních uvažuje i pražské zastupitelstvo.
Řada destinací bude nedostupných
Všechny tato omezení mají jediný účel, omezit příval návštěvníků na turisticky exponovaná místa, ale zároveň úplně znemožní mnoha turistům přístup. Bez přechozí rezervace či zakoupení vstupenky se už brzy nedostanete třeba na Eiffelovu věž, do mnoha muzeí, galerií a památek.
Turisté, kteří vyrazí bez předchozí rezervace, se budou moci na tato místa dívat jen zdálky, nebo zaplatit nemalé částky specializovaným agenturám, které jim budou návštěvy na místě zprostředkovávat. Pokud tedy máte ve svém cestovním seznamu některé z turisticky nejnavštěvovanějších lokalit, neváhejte a vydejte se tam, dokud to jde. Podle předpovědí odborníků se stanou v příštích deseti letech některé destinace pro řadu lidí téměř nedostupné.