Styl & Kultura

Tradice masopustních průvodů v Čechách a na Moravě. Kam vyrazit za těmi nejlepšími maskami?

Tradiční masopustní průvody oživí lidové tradice v mnoha městech i na vesnicích / Pixabay
Masopustní období se sice začíná tradičně po svátku Tří králů, ale masopusty vrcholí v českých městech, městečkách a vesnicích teprve v únoru. To se objeví pestré průvody masek a začne doba vesnických zabíjaček, pečení koláčů a koblih, zkrátka vypukne to pravé masopustní veselí. V posledních letech se na mnoha místech masopustní tradice obnovují a stojí opravdu zato, věnovat alespoň jeden víkend návštěvě některého z vyhlášených masopustů.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

26. ledna 2019   |   17:39

O původu masopustních tradic existují dvě verze. Ta první tvrdí, že tyto oslavy, doprovázené spoustou jídla, pití, hudby, tance a často bezuzdné zábavy, mají původ už ve starořímských dobách, kdy se bakchanáliemi oslavoval bůh Dionýsos. Druhá verze říká, že původ masopustu je třeba hledat ve staroslovanských tradicích, kdy se tímto způsobem slavil odchod zimy a počátek jara.

Podobné svátky mají ostatně i v řadě dalších slovanských zemí. V současné době je toto období i časem nejrůznějších karnevalů, plesů a vesnických zábav. Posledním masopustním dnem je úterý před Popeleční středou a přicházejí církevní svátky, Velikonoce.

Přežijí masopusty puritánství?

Masopustní průvody jsou nezbytnou součástí pořádného masopustu a vyznačují se pořádnou rozpustilostí, kdy maskám je dovoleno prakticky všechno. Přihlížející mohou házet do sněhu, mazat je sazemi a svobodné dívky si užijí od maškar spousty dvojsmyslných žertíků, poplácávání, narážek na plodnost a polibků.

Masopustní slavnosti jsou i svátky plodnosti

Mnohé průpovídky, přání a veršíky se točí i kolem plodnosti žen a mužů. Zajímavé je, že tenhle „harassment“ se dosud udržuje v dnešní společnosti, začínající svým puritánským přístupem k ženám připomínat viktoriánskou Anglii. Součástí masopustu jsou tradičně i masopustní obchůzky, kdy maškary dostávají za své výstupy výslužku, v podobě jídla, pití a někdy i peněz.

Masopustní masky mají tradici

Nezbytnou součástí maškarních průvodů jsou nejrůznější masky, které mají mít hlavně komický charakter. Jejich podoba vychází z lidových tradic a udržuje se už po celá staletí. Málokde se dnes objeví v těchto průvodech lidové kroje. Masky nejčastěji znázorňují nejrůznější zvířata, osla, koně, medvěda. Zvláště medvěd nesmí chybět v žádném průvodu. Jeho postava je úzce spojena s plodností, kterou přenáší na ženy i na celé hospodářství. Proto také žádná žena či dívka nesmí odmítnout tanec s medvědem. Dalšími důležitými maskami jsou dráb, bába s nůší, Turek, kramář či Žid.

Kam se vydat za masopustem

Masopustní reje se nejvíce udržují například na jihu Čech, na Chodsku, Doudlebsku, ale i na jižní Moravě či na Hlinecku ve východních Čechách a na Uherskohradišťsku. Masopustní průvody na Hlinecku jsou dokonce od roku 2010 zapsány na Seznam nehmotného světového kulturního dědictví UNESCO. Během průvodů se můžete setkat i s mnoha obřadními tanci, které mají své historické kořeny a účastní se jich převážně mladí chlapci.

Kalendář těch nejlepších masopustních slavností

Masopust na Veselém kopci u Hlinska 2. 2. 2019
Mokropeský masopust, Černošice 16. 2. 2019
Masopust v Olomouci 16. 2. 2019
Staročeský masopust Hamry u Hlinska 16. 2. 2019
Masopustní obchůzka Dačice 17. 2. 2019
Královský masopust v Kutné Hoře 23. 2. 2019
Třeboňský masopust 23. 2. 2019
Milevské maškary 1. 3. 2019
Fašang ve Strání 1. – 5. 3. 2019
Hrčavské ostatky 2. 3. 2019
Masopust se zabíjačkou na statku Piletice 3. 3. 2019
Masopust v Hlinsku 5. 3. 2019

Další zajímavé články
Reklama