Styl & Kultura

Přírodní horké prameny, které prý omlazují, jsou rozesety po celém světě

Ztracené mládí hledají hosté z celého světa i v islandských lázních Fontana / Fontana.is
Léčivou sílu horkých termálních pramenů znají lidé již od pradávna. Mezi země, které se mnohou pyšnit tak úžasnými přírodními zdroji se řadí i naše republika. Máme takové termální zdroje například ve Velkých Losinách nebo v Jeseníkách, kde jsou termální vody využívány k léčení nejrůznějších nemocí. Věděli jste ale, že ve světě existují i horké prameny, jimž je přisuzována doslova zázračná moc, spočívající v omlazování organismu? Právě taková místa vám představíme.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

20. ledna 2019   |   08:32

Svoji jedinečnost získává termální voda průchodem přes různé vrstvy zemské kůry, v nichž se obohacuje o minerály a cenné léčivé látky. Většinou jde o vodu, pocházející z hlubokých vrstev, mnohdy až tísíce metrů, která je díky teplotám panujícím v těchto hloubkách pořádně horká. Největším množstvím takových horkých pramenů se může pyšnit Maďarsko, sousední Slovensko a Rakousko. Další jsou ale roztroušeny ve všech koutech světa, od Ameriky až po Japonsko. Jejich provoz je díky horké vodě celoroční, a tak si zde můžete i mezi závějemi sněhu užívat horkou lázeň, která prý dokáže tělo omladit až o desítky let.

Baden-Baden, Německo

Toto malé německé město na okraji Černého lesa už po celá staletí přitahuje nemocné s různými neduhy ke zdejším léčebným teplým pramenům. Na 12 pramenů prý obstará dokonalou regeneraci celého těla. Lithium, cesium, oxid křemičitý, kyselina boritá a hořčík potlačují kardiovaskulární, metabolické a respirační problémy, zatímco teplo pomáhá se zlepšením oběhových funkcí í a uvolňuje bolest ve svalech a kloubech.

Ve zdejších lázních si užívali už staří Římané

Lázně Caracalla, jejichž prameny jsou známé už 17 000 let, jsou postaveny na místě bývalých římských lázní. Rovněž ve Friedrichsbadských lázních se nacházejí pozůstatky římských lázní. Do Baden-Badenu se po celá staletí sjíždí příslušníci smetánky z celého světa, aby si zde vychutnávali jedinečnou atmosféru, a hlavně se zbavili svých vrásek.

Egerszalók, Maďarsko

Tahle původně poměrně neznámá vesnička, nacházející se asi 6 kilometrů od města Eger, získává v posledních letech věhlas po celém světě. Zdejší prameny byly objeveny více méně náhodou v roce 1961 během pokusných vrtů při hledání ropy. Hlavní pramen má teplotu 68°C a vyvěrá z hloubky více než 400 metrů. Zdejší termální voda byla podrobena řadě testů a ty skutečně prokázaly její léčivé účinky na řadu neduhů, včetně roztroušené sklerózy a také její účinky na omlazení organismu.

Zdejší lázně fungují od roku 2007 a jsou vyhlášené díky široké nabídce různých wellnessových aktivit. Najdete zde 17 bazénů, nejrůznější vodní atrakce a samozřejmě řadu zkrášlovacích salonů s omlazovacími procedurami. Zdejší voda obsahuje hlavně vápník, hydrokarbonáty, hořčík a řadu dalších minerálů.

Therme Vals, Švýcarsko

Švýcarsko se může pyšnit řadou termálních pramenů, ale v posledních letech si získávají svůj věhlas hlavně ty nejmodernější, Therme Vals v regionu Graubünden. Není to žádný velký komplex, lázně jsou vlastně minimalistickým hotelem a lázeňským domem v malé alpské vesničce. Původní lázeňský dům byl sice otevřen už v roce 1893, ale díky velké modernizaci a rozšíření provozů v roce 1996 se staly jedním z nejexkluzivnějších zařízení svého druhu ve Švýcarsku.

Nové provozy Therme Vals byly postaveny s využitím nazelenalých kamenů z okolí a napodobují strukturu velkého přírodního lomu, která má bezproblémově zapadat do okolní hornaté krajiny. Přestavba, která probíhá dodnes je však terčem mnoha kritiků, kteří argumentují, že původní přírodní ráz krajiny novostavby naopak hrubě naruší.

Lázně Fontana, Island

Koupání v horkých pramenech je islandskou tradicí, která pochází už od Vikingů. Pokud se nechcete vyhřívat v proslulé, ale přeplněné Modré laguně, která se stává v poslední době islandskou promenádou, zaměřte se na méně známé lázně Laugarvatn Fontana. Je z nich krásný výhled na jezero Laugarvatn a pokud budete mít štěstí, můžete zde přímo z bazénu pozorovat nádherné divadlo polární záře. Obec Laugarvatn vznikla po objevu horkých pramenů a využívá je pro vytápění domů. Mimoto zde ale vznikly vyhlášené termální lázně, kterým se také připisují omlazující účinky. Vedle tří venkovních bazénů se nacházejí původní parní lázně, využívané místními obyvateli už od roku 1929.

Palm Springs, Kalifornie

Ponoření do teplého bazénu s vodou uprostřed pouště se nemusí zrovna zdát jako příjemné osvěžení, ale nezapomeňte, že čím je voda teplejší, tím větší je obsah minerálů. Voda v Palm Springs je považována za jednu z nejzdravějších v Americe, je bohatá na minerály, jako je chlorid sodný, který pomáhá při bolestech kloubů, nebo síra, snižující zánětlivé procesy.

Do Palm Springs jezdí za mládím i hollywoodské celebrity

Vodní zdroj prochází staletým koloběhem, kdy se voda z roztálého horského sněhu dostává do podzemí, kde se obohacuje o minerály a ohřívá až na na 76°C. stupňů. Voda se v lázeňských provozech ochlazuje na tři různé teploty. Koupat se pak můžete ve třech bazénech obklopených palmami s krásnou panoramatickou vyhlídkou na sněhem pokryté hory. Lázeňský komplex vyhledává i řada hollywoodských celebrit, které doufají, že jim zde smažou nějaká ta léta.

Green Leaf Onsen, Niseko Village, Japonsko

V sopečné zemi, jakou je Japonsko, je koupání v onsenech, což jsou horké prameny, součástí místní kultury. Japonci věří, že onseny mají léčivé účinky, přičemž koupání pomáhá rozbít bariéry mezi lidmi. Po náročném lyžování v malé horské vesnici Niseko není nic lepšího než si užít luxusní koupel v přírodním skalním bazénu s vodou, teplou 40°C.

Sláva zdejších termálních pramenů se rozšířila do celého světa a zdaleka sem přijíždějí lidé, aby získali ztracené zdraví, nabrali nových sil a omladili svůj organismus. K tomu slouží právě termální voda s vysokým obsahem nejrůznějších minerálů, zkrášlujících pokožku, odstraňujících bolesti kloubů a snižujících krevní tlak. Je to zážitek, který by si neměl nechat ujít v Japonsku žádný cestovatel. K celkové relaxaci přispívá i pohled z vyhřátých bazénů na okolní zasněžené borovice a sopečné kameny.

Puyuhuapi, Chile

Na okraji zátoky Dorita v odlehlé oblasti chilské Patagonie, se nacházejí termální prameny Puyuhuapi s vodou, nesmírně bohatou na nejrůznější minerály. O léčbu a omlazení těla se zde starají hned tři druhy vod, termální, mořská a prokysličená voda z vodopádů. K dispozici mají návštěvníci tři velké venkovní termální bazény, a dva menší venkovní bazény, jeden je naplněn mořskou vodou a ten druhý horskou vodou, přiváděnou z nedalekých vodopádů.

Právě tahle kombinace tří vod se prý nejvíce podepisuje na omlazovacích účincích zdejších lázní. Termální voda s bohatým obsahem minerálů se používá v lázeňské léčbě, která pomáhá s odstraňováním fyzické únavy a uklidňuje mysl. Právě proto sem přijíždějí bohatí Američané, zejména seniorského věku v přesvědčení, že odsud odejdou mnohem mladší.

Další zajímavé články
Reklama