Styl & Kultura

Řecko v zimě rozvoní pečené kaštany. Vyražte na eurovíkend a užijte si zde nejen tuto pochoutku

Pečené kaštany patří k národním řeckým pochoutkám / Pexels
Neznám snad nikoho, kdo by odolal vůni pečených kaštanů, která se vine ulicemi a náměstími zimních měst. U nás jsou bohužel prodavači pečených kaštanů pomalu na vymření, ale v Řecku, zemi, kde najdete háje kaštanovníků téměř všude, jsou kaštany, kterým tam říkají zimní ovoce, stále velmi rozšířenou pochoutkou. S obrazem, který inspiroval malíře, spisovatele či skladatele, obrazem prodavače pečených kaštanů, sedícího nad kotlíkem žhavého uhlí, se setkáte téměř na každém rohu.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

16. ledna 2019   |   10:07

Jedlé kaštany jsou koneckonců potravinou s vysokou výživnou hodnotou a skvělou chutí, která vás zasytí a potěší i chuťové buňky. Právě teď je ten nejlepší čas si na tamějších pečených kaštanech pochutnat. Ceny letenek do Řecka jsou na svém minimu a eurovíkendy v této zemi vás určitě nezklamou. Při prohlídkách památek, například v Aténách, nebo v dalších historických lokalitách, bude pro vás takový kornout horkých kaštanů vítaným občerstvením.

Kaštany se hodí do všeho

Řekové kaštany milují a najdete je v celé řadě pokrmů, ať už pečené, vařené či jako přísada do nejrůznějších jídel. Sladké i slané pokrmy s kaštany jsou skutečným kulinářským zážitkem. Jsou perfektní přísadou do pokrmů z drůbežího nebo vepřového masa, nechybí ve spoustě originálních řeckých cukrovinek, buchet a koláčů. Dělají se z nich nejrůznější pomazánky a nádivky, najdete je například i ve známých buchtách tsoureki či dortech vasilopita.

Časem sklizně je podzim

Kaštanové sady i ojedinělé stromy najdete prakticky v celé Řecku, v makedonských lesích na severu i na ostrovech, jako je Kréta, kde patří k místním specialitám. Jejich sklizeň, která probíhá na podzim, většinou v říjnu a začátkem listopadu, je příležitostí k mnoha festivalům a oslavám.

Kaštanové festivaly se odehrávají po celém Řecku

Pokud byste se v této době v Řecku nacházeli, zkuste se spolu s místními obyvateli zapojit do všeobecného veselí a zábavy, během které ochutnáte jídla z kaštanů v nejrůznějších podobách. Kaštany se musí pořádně zapíjet, a tak při venkovských slavnostech nechybí ani silná a aromatická pálenka tsipouro nebo vynikající řecké víno.

Slavnosti na Peloponésu

Pokud byste se v říjnu vypravili do malebné vesnice Kastanitsa, na východním svahu hory Parnonas, můžete kromě kaštanových pokrmů vyzkoušet bylinný horský čaj, tradiční fazolovou polévku, vařené kozí maso, víno a samozřejmě místní tsipouro. Svátek kaštanů zahrnuje různé akce s tradiční hudbou a tancem a soutěžemi ve vaření.

V sousední obci Arna probíhají podobné slavnosti, na které se sjíždějí nejen Řekové z dalekého okolí, ale i zahraniční návštěvníci, a všichni si pochutnávají na originálních pokrmech z kaštanů. Další festival kaštanů se koná ve vesnici Ampeliona, kde můžete během trhu na náměstí obdivovat impozantní kamennou kašnu, ochutnat speciální, horkou fazolovou polévku a posilnit se tsipourem. Hned za obcí se nachází kaštanový les, kterým vede 4kilometrová naučná trasa. 

Kaštany oslavují i na ostrovech!

Festivaly kaštanů se konají i na řadě řeckých ostrovů. Malebný Agiassos na ostrově Lesbos je proslulý svými kaštanovými lesy a na podzim se zde pravidelně konají slavnosti k uvítání nové sklizně. Tady se můžete volně procházet rozlehlými kaštanovými lesy, sbírat si kaštany, nebo se zúčastnit lidových slavností, divadelních nebo hudebních vystoupení.

Na trhu si můžete nakoupit domácí sýry, nejrůznější bylinky a sladkosti, které připravují členové místního zemědělského a výrobního družstva Agiassos. Pokud byste byli náhodou v této podzimní době na Krétě, určitě stojí za návštěvu "kaštanové" vesnice Elos a Prasse nedaleko Chanie. Takže až pojedete příště do Řecka, ať už to bude na podzim nebo uprostřed zimy, podívejte se po této voňavé pochoutce a nasajte atmosféru té pravé řecké zimy.

Další zajímavé články
Reklama