autor Pavel Přeučil
17. ledna 2019 | 09:08
Spíše než místo na pouhé přenocování, je pobyt v ryokanu příležitostí zažít si na vlastní kůži tradiční japonský způsob života i pohostinnost, rákosové podlahy tatami, futonové postele, lázně japonského stylu a místní kuchyni. Existuje mnoho různých druhů rjokanů, které se značně liší velikostí, cenou a stylem. Některé rjokany jsou malé, rodinné penzionky jen s několika pokoji, zatímco jiné jsou velká, hotelová zařízení se stovkami pokojů.
Ceny vyšší, služby lepší
Rjokany se také liší cenovou úrovní, od těch jednodušších až po luxusní zařízení, která pořádně zamávají vaším rozpočtem. Jedna noc v ryokanu vyjde v průměru, přepočteno na koruny na 3000 – 5000 Kč, ale je třeba si uvědomit, že do této ceny je započítána celá škála unikátních služeb, jaké vám žádný hotel nenabídne. Pobyt zahrnuje jako bohatou, několika chodovou večeři tak stejně bohatou snídani, zapůjčení tradičního japonského oděvu a veškerou péči při koupelích. Stojí tedy zato, si během pobytu v Japonsku alespoň jednu nebo dvě noci v klasickém rjokanu dopřát.
Jak vypadá příjezd
Do většiny rjokanů přijíždějí hosté až po 15:00 hodině a hostitelé na přivítání každého hosta kladou velký důraz. Dostane se vám tradičního japonského vítání s mnoha úklonami a děkováním za vaši návštěvu. Vstup tvoří tzv. genkan, což je většinou dlážděná vstupní hala, v které odloží hosté své boty. Po vstupu do obytné části dostanete pantofle, vaše boty musí zůstat v genkanu.
Dále se o vás celý pobyt stará váš osobní průvodce nákai-san, který vás zavede do pokoje a je vám k dispozici po celou dobu. Na pokoji si zujete pantofle, na rohožích tatami se chodí bosky nebo v ponožkách. Průvodce vám ukáže i šatnu, kde na vás čeká tradiční japonský oděv a župan, připraví vám šálek zeleného čaje a nabídne na stole připravenou mísu se sladkostmi.
Dostanete i oblečení
Ve většině rjokanů na vás čeká na pokoji i tradiční japonské oblečení, skládající se z jukatového pláště, ponožek a pásu obi. Jukata, což je doslovně koupací oděv, je tradiční plášť, my bychom řekli župan, který je podobný kimonu, ale mnohem lehčí. Také funguje jako župan, ale i jako oblečení do společnosti. Jukatu můžete nosit během celého pobytu, včetně koupelí, večeří i snídaní. Hosté rjokanů se často v tomto oděvu procházejí i venku.
Pokoj téměř bez nábytku
Při vstupu do pokoje vás asi zarazí nedostatek nábytku, většinou je zde jen centrální stůl a malé posezení na podlaze. Udiví vás i to, že v pokoji nevidíte žádné lůžko. To objevíte až po svém návratu z večeře. Místní personál vám diskrétně připraví tzv. futon, což je prosté lůžko v japonském stylu na podlaze, překvapivě pohodlné a teplé. Nicméně mnohé rjokany začaly v ložnicích praktikovat některé prvky západního stylu, a tak se v těch novějších setkáte i s normálními postelemi. Typ, postelí je většinou uveden i v propagačních materiálech rjokanů.
K rjokanu patří lázeň
Jedna z nejkouzelnějších věcí, které můžete v ryokanu zažít je originální, horká koupel, zvaná onsen. Je to místo, na které jsou všichni provozovatelé rjokanů nejpyšnější a původně označovalo toto slovo horké prameny, u kterých první rjokany vznikaly. Dnes už je mnoho rjokanů i mimo termální oblasti. Obvykle jsou to nádrže a vany nejrůznějších tvarů s horkou vodou, dodávanou většinou z horkých termálních pramenů. Rjokanské lázně jsou obvykle společná zařízení, tedy přístupná pro obě pohlaví. Většinou však mají alespoň jednu vnitřní lázeň, kde jsou muži a ženy odděleni. V luxusnějších rjokanech najdete i soukromé lázně, patřící přímo k vašemu pokoji.
Do lázně zásadně bez plavek
V rjokanských koupelích nejsou plavky povoleny, na to si musíte zvyknout. Pokud chcete opravdu soukromí, museli byste si objednat pokoj s vlastní lázní. Před vstupem do lázně se svléknete, své oblečení dáte do koše a musíte se osprchovat.
Dostanete dva ručníky, ten velký slouží k osušení po koupeli, ten malý byste neměli namočit, slouží většinou k zakrytí intimních míst při přechodu ze sprch, kde se spolu mísí muži i ženy. Koupání je důležitou součástí japonské kultury a možná není nic příjemnějšího pro zahraniční návštěvníky než zážitek s koupáním v rjokanu.
Pozor na tetování!
Ve většině rjokanů je nepřípustný vstup do lázně lidem s tetováním. Mezi obyčejnými Japonci je totiž tetování tradičně považováno za symbol příslušnosti k podsvětí. Mnohé onseny mají přímo v předpisech, že je vstup s tetováním zakázán. Někde je to tolerováno, ale jakmile by se jediný host proti vašemu tetování ohradil, musíte lázeň opustit. Cizincům se doporučuje zakrýt si, pokud je to možné, tetování před vstupem do lázně nějakým obvazem, nebo bandáží.
Jídlo a stolování v rjokanech
Při pobytu v rjokanu je vaším hlavním úkolem cachtat se v onsenu, pozorovat přírodu, popíjet zelený čaj ve vašem pokoji, relaxovat a vychutnávat si neuvěřitelně chutné jídlo. Kuchyně je nedílnou součástí rjokanského pobytu a pro většinu lidí je jedním z největších zážitků. Většina pobytů v rjokanu zahrnuje snídani a kaiseki večeři. Obě jídla mají typicky krásnou prezentaci a zahrnují pestrou skladbu místních a sezónních specialit.
Večeře kaiseki je záležitost s více chody, které jsou podávány buď v soukromí vašeho pokoje nebo v mnoha rjokanech ve společné jídelně. Jídlo v rjokanu je nezapomenutelným kulinářským zážitkem a skvělým způsobem, jak si vyzkoušet japonské pokrmy, které v této podobě nejspíš už nikdy neochutnáte. Snídaně jsou stejně pestré, najdete na nich většinu tradičních japonských jídel, ryby, rýži, miso polévku, stejně jako vejce, čaj nebo kávu.
Zkuste rjokan na vlastní kůži
Většina japonských rjokanů, zejména na venkově, nabízí i nádherně upravené zahrady, zvoucí k procházkám mezi jezírky s barevnými rybami, vodotrysky a záplavou květin. I to je součástí péče o hosty, kteří mohou podle libosti relaxovat. Pokud tedy míříte do Japonska, určitě si jeden, dva dny vyčleňte na pobyt v některém z úžasných rjokanů.