autor redakce
13. ledna 2019 | 09:58
Bohužel dva nejznámější hrady, a sice Karlštejn a Křivoklát, trochu zaostávají. Jsou přístupné pro vozíčkáře pouze vně objektu. Uvnitř je to větší problém vzhledem k množství schodů na prohlídkových trasách. Proto jsou bezbariérové pouze nádvoří a exteriéry. Existuje ale také řada zámků a hradů, kde je samotná prohlídková trasa bez bariér, ovšem nelze se na ni dostat bez pomoci asistenta.
To je případ třeba zámku v Hluboké nad Vltavou a jeho prohlídkové trasy v 1. patře. Taková situace se ale mnohdy dá vyřešit tím, že se předem ohlásíte a s pomocí druhé osoby můžete absolvovat i celou prohlídku: To umožňují třeba na hradech Český Šternberk, Kost nebo Houska.
Hrad, který myslí i na nevidomé a neslyšící
Jediný hrad v našich zemích, ve kterém se propojuje gotika s empírovým slohem, tedy dávný středověk s koncem 19. století, je Svojanov na Českomoravské vysočině. Zdejší kastelán se svým týmem jsou ke zdravotně postiženým návštěvníkům velice přátelští. Hrad je částečně bezbariérový, k prohlídce okruhu A je připraven schodolez. Samozřejmostí je bezbariérové WC a také vstup do hradní restaurace postrádá bariéry.
Tím ale výčet pomoci zdravotně postiženým nekončí. Neslyšící návštěvníci si mohou půjčit tablety s výkladem ve znakové řeči. Pro nevidomé a slabozraké je k dispozici informační systém, kde jim budou na 9 stanovištích přenášeny informace do speciálního sluchátka, které si půjčí v pokladně. K dispozici mají i 5 hmatových modelů hradu. Pěkný příklad toho, jak památku otevřít postiženým.
Prohlídka se dá projet v Brně i v Kynžvartu
Ovšem vozíčkáři se nemusí bát překážek ani v jihomoravské metropoli. Bezbariérová je část brněnského hradu Špilberk, konkrétně jeho jižní křídlo. Výtahem ve středním křídle je možný bezbariérový vstup do hradu, dále je výtah v celém objektu. Je zde i bezbariérové WC, a to v přízemí jižního křídla a v 1. patře středního křídla. Vzorem pro další rozvoj turistiky bez jakýchkoli překážek by se mohl stát zámek Kynžvart, který je opravdu kompletně bezbariérový. Handicapovaní si mohou na vozíku projet zkrácený okruh zámeckých interiérů, protože v budově byl během rekonstrukce vybudován výtah. Podobně ukázkovým příkladem, jak vyjít handicapovaným vstříc, je i zámek Kozel.
Ukázkový příklad tvoří Jaroměřice i Děčín
Příkladem bezbariérového přístupu je rovněž zámek Jaroměřice nad Rokytnou. Samozřejmostí je bezbariérové WC, dále bezbariérový vstup do zámeckého parku bočním vchodem, ale co je obzvláště potěšitelné, i bezbariérová prohlídková trasa B zahrnující přijímací salón, jídelnu, dětský denní pokoj, dále potom pánský a dámský salon a také zámeckou obrazárnu. Na zámku Hořovicích je možné se bezbariérově dostat do parku i na druhý zámecký prohlídkový okruh. Výtah je k dispozici i na zámku v Děčíně, který je tím pádem také pro vozíčkáře zajímavý. Zkrátka kastelánů, kteří vytvářejí podmínky i pro zdravotně postižené přibývá v posledních letech jako hub po dešti.
K dispozici je i publikace
Národní památkový ústav dokonce vydal publikaci Jak dobýt hrad: Památky takřka bez bariér, která podrobně mapuje stav bezbariérovosti jednotlivých hradů a zámků u nás. Dá se říci, že v současnosti je u nás bezbariérová zhruba stovka památek. Je ale prakticky nemožné předělat na bezbariérový celý hrad či zámek, protože většinou jsou někde nějaké schody, které lze obtížně překonat. Popsali jsme ale několik příkladů, kde si s bouráním bariér poradili docela zdatně, vybudovali výtah a zpřístupnili vozíčkářům alespoň část expozice.
Jde to i s asistentem
Další úspěšnou snahou jsou hrady a zámky, kde je část expozic přístupná s pomocí druhé osoby, tedy asistenta. Vozíčkáři si tak mohou prohlédnout celý areál zámku i zahrady v Českém Krumlově. Podobně je tomu i na zámku ve středočeské Dobříši, dále v Dačicích, Kroměříži, Konopišti, Lednici, Lemberku, Nelahozevsi nebo Novém Městě nad Metují, Opočně nebo Slavkově. Celkově je bilance handicap friendly památek pozitivní, a ještě se bude zlepšovat.