autor Pavel Přeučil
15. prosince 2018 | 11:52
První z nich se rodily už na začátku 19. století, ale masově začaly vznikat až se stoletím internetu, který jim umožňuje plnit řadu funkcí a dostatečně propagovat jejich existenci. Většina jich leží na ostrovech, některé však i ve vnitrozemí. Jsou mezi nimi monarchie i republiky. Mikronárody si dělají nároky na suverénní území, mají své vlajky, měnu, známky, a dokonce i cestovní pasy. Udělují občanství, některé i šlechtické tituly.
Knížectví Wy
Našli byste ho na předměstí australského města Sydney. A existuje od roku 2004. Hlavou státu je princ Paul Ashton Delprat. Rozloha ministátečku je pouhých 700 m2 a ve znaku má delfína v modrém poli. Na jeho území žije řada australských známých umělců, jejichž díla jsou také hlavním zdrojem příjmů pro knížectví. Princ Delprat vystupuje na veřejnosti vždy ve slavnostním královském úboru s korunou na hlavě.
Knížectví Wy je velkým patronem umění a sponzoruje i nejrůznější umělecké soutěže. Na jeho území se pořádají nejrůznější výstavy a happeningové akce. Mimo to otevřelo knížectví svoji ambasádu na předměstí Sydney Georges Heights, kde se rovněž koná řada výstav nových a začínajících umělců, pořádá se zde i známý umělecký festival. V roce 2011 si nechalo knížectví mezinárodně registrovat svou ochrannou známku.
Knížectví Sealand
Tenhle ministáteček najdete 10 kilometrů od pobřeží anglického Suffolku, nejbližším městem je Ipswich. Sídlí na umělé plošině uprostřed moře, která byla za druhé světové války součástí britského opevnění. I když Sealand vykazuje 28 obyvatel, na plošině jich stále žije pouze pět. Stát byl založen v roce 1967 Britem Royem Batesem, který umělý ostrůvek obsadil, vyhlásil zde konstituční monarchií a spustil na něm první pirátský rozhlasový vysílač.
Knížectví začalo vydávat vlastní doklady o občanství, spustilo bankovní služby, loterie, začalo vydávat vlastní známky a mince. Dnes zde vládne Royův syn, Michael Bates s titulem princ regent. Pokud byste chtěli přijít levně k šlechtickému titulu, stačí do knížecí pokladny vložit v přepočtu asi 900 korun a dostanete titul barona. Pokud by vám baron nestačil, museli byste sáhnout hlouběji do kapsy a za zhruba 14 000 korun se můžete stát vévodou či vévodkyní.
Knížectví Hashima
Našli byste ho u pobřeží Japonska a jeho populaci tvoří 137 obyvatel. Založeno bylo v roce 2017 a jeho vládcem je princ Fabrizio I., původem Ital. Knížectví leží na malém ostrůvku vulkanického původu, nedaleko japonského Nagasaki. Jeho velikost nikoho neoslní, je pouze dvakrát tak velké, jako Václavské náměstí v Praze. Úředními jazyky jsou v knížectví italština a maďarština, protože občané těchto národů tvoří většinu obyvatel.
Na malém ostrůvku nesmí nikdo vlastnit vozidlo se spalovacím motorem. Národní měnou je lira. Knížectví má svoji banku, poštovní úřad. Hashima vydává vlastní pasy, které jsou však platné pouze na jeho území a na území jeho ambasád. Ty se nacházejí ve spřátelených mikrostátech, které jsou členy organizace, zvané Spojené mikronárody. Ostrůvek si zažil i chvíle slávy, protože se objevil v bondovce Skyfall, jako sídlo padoucha Raoula Silvy.
Svobodná republika Liberland
O založení jednoho z mikrostátů se postaral i český občan, Vít Jedlička. V roce 2015 vyhlásil republiku na malém území „nikoho“ na hranicích mezi Chorvatskem a Srbskem. Většinu území pokrývají lužní lesy a jedinou přístupovou cestu na území Liberlandu tvoří Dunaj. Podle Jedličky se jedná o zemi nikoho, ale Chorvatsko ani Srbsko nechtějí o nějaké samostatnosti území ani slyšet.
Pokud bychom měli srovnat rozlohu Liberlandu s jiným státem, tak je stejná jako například Gibraltar. Získat občanství Liberlandu ale něco stojí. Cena je stanovena na 10 000 dolarů, tedy asi 250 000 korun. Prezident Liberlandu však prý umožnuje si tuto sumu odpracovat pro vládu, například na diplomatických misích a v boji za uznání suverenity státu.
Knížectví Seborga
Na tenhle ministáteček můžete narazit na cestě do Monaka. Nachází se v italské provincii Imperia v Ligurii a jeho rozloha je pouhých 14 km2. Jeho mezinárodní postavení je dost nevyjasněné a má nejspíše ze všech mikrostátů asi největší naději na uznání. Jeho vládce je princ Marcello Menegatto, který dokládá právní nároky na nezávislost mezinárodními smlouvami z roku 1729 a 1815, kdy se v mezinárodních dohodách jaksi pozapomnělo na existenci tohoto knížectví a nebylo vlastně nikdy přiřazeno do žádného z okolních států. Knížectví má svoji pohraniční stráž, která kontroluje jedinou přístupovou silnici. Mají zde vlastní měnu, ale uznáváno je běžně i euro. Také tady si můžete pořídit některý ze šlechtických titulů.
Suverénní stát Forvik
Pokud byste se vydali na Shetlandské ostrovy, patřící Velké Británii, narazíte i na ostrůvek Forewick Holm, který prohlásil v roce 2008 jistý Stuart Hill samostatným územím. Občanství svého suverénního státu nabízí Hill prostřednictvím internetu a to na základě zakoupení alespoň jednoho metru pozemku na ostrově. Cena je v přepočtu necelých 10 000 korun. K dispozici je celkem 8000 pozemků.
Každý z občanů prý bude mít jeden hlas při rozhodujících hlasováních a případné zisky, mající plynout z těžby ropy, budou rozdělovány podle velikosti zakoupené půdy. Ostrov Forewick je pustý a zdá se, že nikdy nebyl trvale osídlen. Pro přistávající plavidla je zde k dispozici pouze provizorní molo. Jako vládce ostrova je odhodlán své nezávislé území bránit. Celé pobřeží je prý zabezpečeno nástražnými systémy, které zničí každé plavidlo, pokoušející se o nepovolené přistání.