autor Pavel Přeučil
08. prosince 2018 | 15:38
Rádi se necháte rozmazlovat a pečovat o sebe někým jiným, ochutnávat špičkové kulinářské speciality, zahodit za hlavu všechny starosti všedních dnů? Pociťujete zimní únavu, pramenící z pošmourného počasí a krátkých dnů? Pak je pro vás tím pravým tipem návštěva lázní. Můžete přitom obdivovat jejich kouzelnou atmosféru, architekturu i neposkverněnou přírodu v jejich okolí.
Montecatini Terme, Itálie
V proslulých lázních Montecatini Terme si můžete připadat jako známá vládnoucí rodina Medicejských, která kdysi vlastnila toto elegantní lázeňské místo. Od roku 1773 láká spisovatele, skladatele a příslušníky panovnických rodů z celého světa. Mohli jste zde potkat Verdiho, Mascagniho, Pirandella, či Mussoliniho, který zde měl dokonce i svou pracovnu.
Sice už nestihnete zlatou éru těchto lázní počátkem 20. století, kdy je musel navštívit každý, kdo něco znamenal, ale její dědictví zde žije dál. Pocítíte jej na elegantních kolonádách, v nádherných, freskami pokrytých sálech, galeriích, lemovaných travertinovými sloupy i v úžasných zahradách se vzácnými rostlinami. Vykoupete se v teplé vodě bazénu s ohromující kolonádou a fasádou se sochami z carrarského mramoru. Nenechte si ujít termální bahno a celou nabídku balneoterapie a dalších procedur.
Vichy, Francie
V těchto vyhlášených lázních, jimž se přezdívá „královna lázeňských měst", pocítíte naplno atmosféru Belle Epoque. Lázeňské město Vichy se nachází ve francouzském regionu Auvergne. Přestože jsou díky svým termálním vodám lázně známé od konce 16. století, byl to teprve Napoleon III, který se postaral koncem 19. století o jejich světovou slávu.
Nechal zde vybudovat výstavné pavilony, parky, silnice i majestátní Operu Casino. Projděte se po městě a podívejte se na směs architektonických stylů, včetně Art Deco, neo-maurské architektury či secese, a užijte si léčivé termální vody za kterými sem dodnes přijíždí řada světových celebrit. Prý zde totiž mají speciální, ověřené procedury na hubnutí.
Baden-Baden, Německo
Obklopen kopcovitou krajinou jižního německého Schwarzwaldu, má Baden-Baden nádhernou polohu. Léčivé termální vody zdejších lázní objevili už Římané před 2000 lety a přijížděli se sem léčit významní představitelé Římské říše. I dnes jsou luxusní hotely, zelené parky a zejména léčivé prameny magnetem pro významné návštěvníky a celebrity, od anglické královny Victorie a po nedávný pobyt Baracka Obamy.
Můžete si vybrat mezi dvěma odlišnými termálními lázněmi. Ve Friedrichsbadu si užijete vzrušující 17stupňový rituál v lázních s různými teplotami a pokocháte se na nádhernými freskami v prostorách, kde na vás dýchnou římské tradice. Zcela jinou atmosféru, uplynulých 80tých let zažijete v lázních Caracalla, krytých obří skleněnou kupolí, zdobených mramorovými sloupy, kde na vás čeká 12 horkých pramenů.
Spa, Belgie
Belgické město Spa má vše od termálních pramenů, vodních fontánek a gejzírů až po bublinky a vodní děla. Lázně prosluly zejména poté, co si je vybral v roce 1717 za místo svého pobytu ruský car Peter Veliký a inspiroval evropskou aristokracii, aby ho následovala. Brzy se staly lázně módním místem setkání, kde světové celebrity poprvé předváděly nové modely svého šatníku.
Spa proslavila i síť turistických stezek s panoramatickými výhledy, bazény se skleněnými klenbami, kryté chodníky, kouzelné hotely a jedno z prvních kasin na světě. V lázních si můžete dopřávat balneoterapii a vybírat si mezi rašelinovými lázněmi, termálními sprchami či podvodními masážemi..
Hevíz, Maďarsko
Dva hodiny jihozápadně od Budapešti najdete lázeňské město Hévíz, které má největší biologicky aktivní přírodní termální jezero na světě. Lázeňství se zde provozuje od roku 1795 a o jezeře Hévíz se tvrdí, že jeho doslova zázračná voda léčí řadu nejrůznějších nemocí. I během mrazivých zimních dnů dosahuje teplota vody v jezeře až 28°C. Nabízejí zde léčivé bahenní zábaly, koupele, či masáže. Jakmile se dostatečně vymácháte v léčivé vodě, udělejte si výlet na nedaleký vrch Egregy, pokrytý celý vinicemi, kde si můžete odpočinout jiným, ale pro řadu návštěvníků také příjemným způsobem, ochutnávkou místních vynikajících vín.
Sveti Martin na Muri, Chorvatsko
Věděli jste, že existuje řada lidí, především znalců, kteří se jezdí do Chrovatska ohřát i v zimě? Město Sveti Martin Na Muri má od roku 1911 tradici lázeňské turistiky. Na horké prameny se přišlo náhodou, když zde anglická společnost hledala ropu. První dřevěný bazén zde byl postaven už v roce 1936. Dnes má Terme Sveti Martin moderní bazénový komplex nazvaný Chrám života, inspirovaný antroposofickými prvky Rudolfa Steinera z Waldorfské školy, který se narodil v nedaleké vesnici.
Také tyto lázně jsou vyhledávány světovými celebritami, především ze světa filmu. Termální voda Sveti Martin na Muri je považována za léčivou, protože pochází z Panonského moře, bývalého mořského dna, které existovalo před více než 10 miliony let. Horké prameny vyvěrají až v hloubce 600 metrů pod hladinou moře.