Styl & Kultura

Velký přehled vychytávek a udělátek pro vaši bezstarostnou dovolenou

Na cestách se vám hodí nejrůznější elektronické příslušenství, které vám cestování zpříjemní / Shutterstock
Blíží se Vánoce, a tak určitě přemýšlíte co ještě koupit svým blízkým pod stromeček, nebo co si nadělit sami sobě. Zároveň už většina z vás už plánuje svou příští dovolenou, a tak se poohlížíte po vybavení, které budete na svých letních cestách potřebovat. Existují tisíce nejrůznějších chytrých výrobků, které jsou určeny právě cestovatelům a zpříjemní vám dny odpočinku. Náš výběr se soustředil právě na tyto cestovní vychytávky a představíme vám ty nejužitečnější z nich.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

30. listopadu 2018   |   19:50

Současný trh je doslova zahlcen výrobky, určenými cestovatelům a otevřeně můžeme konstatovat, že drtivá většina z nich jsou zbytečnosti, které provází velká reklamní kampaň, ale jejich praktická hodnota je hodně sporná. Jak se tedy vyznat v nabídce cestovních produktů, které vám budou skutečně sloužit a nepoužijete je jen jednou, aby skončily zapomenuty někde na dně zásuvky? Právě proto jsme připravili tento přehled výrobků, jejichž užitečnost a funkčnost máme osobně vyzkoušenou.

Cestovní vesta

Tenhle skladný kousek oděvu ocení určitě každý, kdo více cestuje. Někdy se jí říká také hands-free vesta, protože vám umožňuje mít volné ruce, například na fotografování. Její výhody však oceníte v současnosti nejvíce při častých cestách letadlem. Letecké společnosti stále zmenšují rozměry příručních zavazadel, která si můžete vzít na palubu letadla a taková cestovní vesta vše vyřeší.

Praktická cestovní vesta vám může zcela nahradit i příruční zavazadlo

Ty nejlepší mají desítky kapes všech možných rozměrů, do kterých se dá umístit snad všechno, co budete cestou potřebovat. Od mobilního telefonu, nabíječky a powerbanky, až po peněženku, cestovní doklady, fotoaparát, tablet, toaletní potřeby nebo láhev s nápojem. Navíc se nemusíte při bezpečnostní prohlídce na letišti obtěžovat otevíráním příručního zavazadla, ale prostě otevřete zip a vestu i s obsahem necháte projít skenerem. Přitom za tyto praktické vesty nedáte žádnou horentní sumu.

Bezdrátová sluchátka

Obtěžuje vás během cestování v letadle nebo v autobuse okolní hluk, křičící děti, hlasití spolucestující, nebo hluk motorů? Bezdrátová sluchátka dokonale okolní zvuky potlačí a zároveň můžete poslouchat svoji oblíbenou muziku nebo audioknihu. Současné výrobky jsou přizpůsobeny i designově, mají měkké polstrování, které vám umožní si opřít hlavu bez toho, aby vás sluchátka tlačila a klidně spát. S vaším smartphonem jsou propojena pomocí bluetooth a nemusíte se bát, že by se vám během dlouhé cesty vybila. Jejich baterie je udrží v provozu až 24 hodin.

Chytrý náramek nebo prsten

Chytré náramky jsou dnes zcela běžnou záležitostí a ocení je nejen cestovatelé, ale i sportovci a všichni, kdo chtějí sledovat své sportovní aktivity i zdravotní stav. Dokážou sledovat vaše pohybové aktivity, počítají kroky, vzdálenost, monitorují váš tep i kvalitu spánku. Mimo to vás upozorní vibrací na příchozí hovory, takže nerušíte spolucestující hlasitým zvoněním telefonu. Nicméně elektronické vychytávky se stále zmenšují, a tak možná oceníte na cestách ještě menší věcičku, plnící úplně stejné funkce. Je jí chytrý prsten, sledující spánek, kroky a všechny další funkce jako náramek. Ty novější už mají zabudovaný i NFC čip, takže s nimi můžete dokonce i platit v obchodech, které mají příslušné čtečky NFC.

Hygienické ubrousky

Každý, kdo cestuje letadlem dobře ví, že s přepravou nejrůznějších tekutin jsou problémy. Pokud jste zvyklí se cestou osvěžovat deodoranty, nebo osvěžujícími spreji, bude pro vás řešením balíček hygienických ubrousků. Nemusíte si dělat starosti s čištěním obličeje, desinfekcí rukou před jídlem, nebo potlačením nepříjemného zápachu potu. Ubrousky se vyrábí k různým účelům, ale některé univerzální druhy splňují všechny potřebné vlastnosti. Balíček ubrousků se vám pohodlně vejde do kapsy nebo kabelky.

USB Flash disk

Taková fleška, jak se zkráceně téhle věcičce říká, vám poslouží nejen k uložení oblíbených filmů, audioknih či muziky. Během cestování můžete přijít o dokumenty a důležité osobní doklady a pak je flash disk neocenitelnou zálohou. Můžete si na něj uložit kopie všech dokumentů, skeny či fotografie cestovních dokladů, hotelových voucherů atd. Pak stačí sdílet tyto dokumenty na recepci hotelu, kde vám je mohou i vytisknout. Ceny flešek jsou dnes už doslova lidové a dostanete je s pamětí od 1 GB až po 2TB.

Mobilní foto studio

To zahrnuje více pomůcek najednou. Neměl by v něm chybět ohebný flexi stativ, tzv. pavouk, který vám umožní připevnit mobil či fotoaparát na jakýkoliv povrch nebo předmět, sada mini objektivů pro smartphon, zahrnující makro, širokoúhlý a rybí oko, které se snadno nasadí na objektiv telefonu. Dále externí led osvětlení, které stačí zasunout do sluchátkové zdířky a poslouží při fotografování v noci či tmavých objektů. No a samozřejmě ona módní selfie tyč, na níž snadno svůj smartphon upevníte a můžete pořizovat dokonalá selfíčka. Ta může mít buď tlačítkové ovládání, kdy je telefon spárován s tyčí kabelem, nebo bezdrátové propojení pomocí bluetooth.

Čtečka knih

Bez téhle chytré věcičky už téměř necestuji. Místo těžkých, papírových knih, zabírajících pořádný kus místa v zavazadle, sebou vozím univerzální čtečku, do které se dají načíst tisíce knih. Pokud budete takovou čtečku pro sebe, nebo jako dárek kupovat, nenechte se zmanipulovat prodavačem ke koupi dražších modelů s barevným displejem, wifi, bluetooth atd. Pro účely kvalitního čtení naprosto stačí modely s e-ink černobílým displejem. Z dalších funkcí bych doporučil jen podsvícení displeje, umožňující čtení za snížené viditelnosti. Všechny ostatní funkce jsou zbytečnostmi, které máte všechny ve svém smartphonu. Čtečky s e-ink displejem se vyznačují dlouhou výdrží na baterie a v provozu je udržíte bez nabíjení i celý měsíc.

Adaptér do auta

Nabíječka neboli autoadaptér, se hodí pro nabíjení nejrůznějších elektronických zařízení během cest. Ať už cestujete vlastním autem, nebo počítáte s vypůjčením auta v cílové destinaci, na adaptér do auta byste měli pamatovat. Smartphony se zapnutou navigací a sólo navigace „žerou“ baterie jako divé, a tak potřebují nepřetržité napájení. Adaptér vám však vytrhne trn z paty i v odlehlých místech, kde o zásuvku nezavadíte, při stanování, nebo i v případech, kdy nenajdete v hotelu volnou zásuvku. Že to dnes není možné? Je, sám jsem v takovém hotelu spal a zásuvky, do kterých byly zapojeny lednice a televize, byly skryty za pevně přišroubovaným stolem, tudíž nedosažitelné. Jediná volná byla u vchodu do koupelny, což bylo dost nepohodlné.

Kombinovaná záložní powerbanka

Neskonalé díky si zaslouží nápad, začít vyrábět přenosné powerbanky. Ty vám zachrání na cestách před kolapsem většinu elektronických přístrojů. Tak jako v případě autoadaptéru je využijete všude, kde je nedostatek zásuvek, nebo nejsou vůbec žádné. Nabíjet telefony, fotoaparáty, tablety či notebooky tak můžete všude, i v té nejodlehlejší divočině. Současné powerbanky disponují tak velkou kapacitou a více USB výstupy, že můžete nabíjet i více přístrojů najednou.

Powerbanky vám všude zajistí nabíjení

Navíc jsou často vybaveny i svítilnou, takže poslouží jako baterka. Automobilisté ocení zejména v zimě velkokapacitní powerbanky, ke kterým stačí připojit malé startovací kabely a v případě vybití autobaterie s jejich pomocí nastartujete během pár vteřin každé auto.

Univerzální napájecí adaptér

Tohle udělátko mne zachránilo už v mnoha zemích. V Evropě sice většinou vystačíte s tzv. eurozástrčkou, ale i tady jsou výjimky. Patří mezi ně Velká Británie, Kypr či Irsko, mimo Evropu pak USA, Austrálie, Japonsko, některé jihoamerické státy a spousta zemí v Africe. Zbytečností jsou jednoúčelové adaptéry, sloužící třeba jen ve v jedné zemi.

Nejlepším řešením je univerzální adaptér, pasující do zásuvek na celém světě. Ale pozor při jeho koupi. V žádném případě si nekupujte levný produkt jen se dvěma plochými vidlicemi, bez zemnícího vodiče. Ty by vám mohly cenné přístroje zničit. Pozor také na napětí, které adaptér zvládá, protože v řadě zemí je napětí v zásuvkách pouze 120 voltů, místo našich 230V. Moderní a dražší adaptéry to zvládají.

Kde levně nakoupit

Všechny uvedené produkty jsou bez problémů k dostání v českých e-shopech. Mnohem méně však zaplatíte při jejich nákupu v čínských e-shopech, jako je AliExpress nebo GearBest a další. Nemusíte se přitom bát, že zboží nebude mít odpovídající kvalitu. Uvědomte si, že drtivá většina dnešních elektronických přístrojů pochází z Číny, a i tak prestižní značky, jako Apple, Samsung a další obsahují většinou čínské komponenty.

Elektroniku nakupuji na AliExpressu už pěknou řádku let a zatím nebyly žádné problémy. Navíc tam máte obrovský výběr ze stovek druhů a typů. Neobávejte se ani toho, že by vám dárek nedorazil do Vánoc. AliExpress otevřel čtyři své obří sklady v Evropě, v Německu, Itálii, Francii a Španělsku, odkud vám dorazí zboží do týdne, a navíc bez cla a daní.

Další zajímavé články
Reklama