Styl & Kultura

Také už vyhlížíte vánoční trhy v Německu? Představíme vám ty nejkrásnější

Striezelmarkt na náměstí Altmarkt v Drážďanech / Depositphotos
Vánoční trhy u našich sousedů jsou pravidelným cílem desítek tisíc českých návštěvníků. Na mnohých vánočních trzích, jako například v Drážďanech, tak zaslechnete spíše češtinu než němčinu. Trhy, probíhající většinou celé adventní období, mají své neopakovatelné kouzlo a ty německé patří k nejstarším na světě. Pro české návštěvníky znamenají nejen příležitost k nákupům, ale i zažít neopakovatelnou atmosféru těchto trhů. Kam se tedy vypravit za těmi nejkrásnějšími?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

24. listopadu 2018   |   08:26

Tradici vánočních trhů udržují snad i v těch nejmenších německých městečkách. Nejvyhlášenější jsou především trhy v Bavorsku a Sasku, výjimečnou atmosféru vám nabídne i vánoční trh v Kolíně nad Rýnem. My vám přestavíme především trhy, které jsou nejblíže českým hranicím, snadno dostupné jak autem, tak veřejnou dopravou.

Striezelmarkt v Drážďanech 28.11. – 24.12.2018

Drážďany máme takříkajíc za humny a město je svými vánočními trhy nejvíce proslulé a také nejsnadněji dostupné. V Drážďanech najdete celkem 12 různě zaměřených vánočních trhů, z nichž nejznámější je pochopitelně Striezelmarkt na náměstí Altmarkt, který je také nejstarším vánočním trhem v Německu. Jeho původ je datován už do roku 1434.

Symbolem adventních trhů v Drážďanech jsou typické vánoční štoly

Z Drážďan pochází také mnoho tradic, které se později rozšířily do celého Německa, jako vánoční štola, vánoční perníčky, dřevěné pyramidy či vonné františky. Drážďanská vánoční štola Striezel má dokonce během vánočních trhů i svoji vlastní slavnost, nazývanou Stollenfest. Ta se letos koná 8. 12. 2018 a slavnostnímu, historickému průvodu vévodí obří štola, vážící tři tuny.

Jak se tam dostat?

Po silnici je to do Drážďan z Prahy 147 km a přímou cestou po dálnici tam dorazíte za hodinku a půl. Využít můžete samozřejmě i hromadné dopravy, autobusy do Drážďan jezdí každou hodinu a výhodná je i doprava vlakem. Zpáteční vlakové jízdenky do Drážďan stojí 476 Kč pro dospělé, pro děti, studenty či seniory 196 Kč. Řada cestovních agentur nabízí i levné adventní zájezdy do Drážďan a ceny se pohybují už od 300 korun za zpáteční jízdenku. Doporučujeme vám nechat auto doma a využít spíše některé z nabízených možností, protože parkování v Drážďanech je o adventu značně problematické a navíc, ani byste si nepochutnali u některého ze stánků na pořádném svařáku.

Christkindlesmarkt v Norimberku 30.11.- 24.12.2018

Norimberský Christkindlesmarkt patří k nejstarším a také k nejnavštěvovanějším vánočním trhům v Německu. Během jeho konání jej navštíví každý rok na 2 miliony lidí. Jeho hlavní část se koná na historickém náměstí Hauptmarkt, jemuž dominují chrámy Altstadtkirche a Frauenkirche. Náměstí je zcela zaplněno 180 červenobílými stánky, mezi nimž se linou neopakovatelné vůně opékaných norimberských klobás, svařeného vína a tradičních perníčků. Počítejte s tím, že na trhu je během víkendů hlava na hlavě, protože se sem sjíždějí návštěvníci téměř z celé Evropy.

Jak se tam dostat?

Také Norimberk je snadno dostupný po dálnici, i když už je poněkud vzdálenější od našich hranic. Z Prahy je to 300 kilometrů, které se dají překonat asi za tři hodiny. Pokud však nedorazíte do města brzy ráno, budete mít i tady velké problémy s parkováním. I do Norimberku je dobré spojení vlakem, ale nejlepší je využít nabídek desítek cestovních agentur, pořádajících do města o adventu zájezdy. Jejich ceny se pohybují okolo 500 korun. Budete tak bez starostí o parkování a můžete dle libosti ochutnávat vše, co trhy nabízejí.

Lucrezia Markt Regensburg 26.11.- 23.12.18

Regensburský vánoční trh je pověstný zejména širokou nabídkou prací uměleckých řemeslníků. Najdete zde výrobky z kůže, skla, kovu, dřeva i keramiky. Kdo hledá nějaký originální, ručně vyrobený dárek, najde ho určitě zde. Lukréciin trh se koná na náměstí Haidplatz a Kohlenmarkt. Navíc můžete vidět na vlastní oči, jak takové předměty vznikají, protože většina řemeslníků předvádí své umění přímo návštěvníkům. Trh je samozřejmě jako ty předešlé provoněn svařeným vínem, nejrůznějšími klobáskami, a navíc praženými mandlemi, na které si zdejší návštěvníci potrpí. V Regensburgu zkuste navštívit i romantický vánoční trh na zámku Thurnů a Taxisů, který probíhá v termínu 28.11. - 23.12.18

Jak se tam dostat?

Regensburg, česky Řezno, je jen o něco blíž od českých hranic než Norimberk. Vzdálenost z Prahy je 240 kilometrů a do cíle můžete dorazit autem po dálnici za necelé tři hodinky. Autobusová jízdenka vás přijde na 370 korun za jeden směr, využít můžete i vlakové spojení. I u cesty do Norimberku je nejvýhodnější využít nabídky některé z cestovních agentur, ceny adventních zájezdů se pohybují od 500 korun.

Další zajímavé články
Reklama