Dovolená

Pár rad, jak minimalizovat stres a alespoň trochu si ulehčit cestování o vánočních svátcích

Užijte si nejkrásnější svátky v roce v klidu a v pohodě / Shutterstock
Pokud se chystáte vyrazit na vánoční svátky někam na zahraniční dovolenou, nebo za příbuznými či známými, je nejvyšší čas si zajistit jak letenky, tak i další náležitosti, které s cestou na svátky souvisejí. V období mezi 15. prosincem 2018 a 4. lednem 2019 jsou letecké spoje nejvytíženější. Všichni se chtějí dostat do cílových destinací ještě před Štědrým dnem do 24. prosince.
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

22. listopadu 2018   |   10:04

Pokud vás cesty v předvánočním shonu stresují, máme pro vás pár rad, jak si vše alespoň trochu zpříjemnit a ulehčit. Podle předpovědí mají zaznamenat počty cestujících, vydávajících se na cestu před svátky enormní nárůst oproti loňskému roku. Společnosti očekávají, že nejvytíženější data budou 21. prosince, 22. prosince a 26. prosince. Naopak, nejméně vytížené lety mají být 16. prosince, 24. prosince a na Nový rok. Pokud máte možnost volby, zkuste se vyhnout těm nejvytíženějším dnům.

Přijeďte na letiště v předstihu

Není to jen proto, že v dotyčné dny jsou letenky rychle vyprodány, ale letecké společnosti pracují docela svižně s cenami, a tak budou v tyto dny letenky také nejdražší. Pozornost věnujte i včasnému příjezdu na letiště. Ony standardní dvě hodiny nemusí stačit. Ve sváteční dny jsou terminály přeplněné davy lidí a odbavení trvá většinou déle, stejně jako bezpečnostní prohlídky. Zajistěte si předem také parkovací místo buď na letišti, nebo v jeho blízkosti. V době vánočních svátků bývají parkovací možnosti většinou vyčerpány.

Pozor na dárky

Pokud jedete na Vánoce za příbuznými nebo známými, určitě nepojedete s prázdnýma rukama a povezete nějaké ty dárky. S těmi bývají při bezpečnostních kontrolách největší problémy. Co všechno si nesmíte vzít do příručního zavazadla do letadla nemá cenu vyjmenovávat, uvádějí to na svých stránkách všechny letecké společnosti. Nicméně, problémy vás mohou potkat, vezete-li dárky zabalené v dárkové balení. Při prohlídce totiž po vás mohou chtít, abyste je rozbalili. To pak nejen pořádně zdržuje ostatní cestující, ale v balíčku mohou být i předměty, které na palubu letadla nesmí. Ty pak musíte na letišti zanechat.

Využijte nákup on-line

Dnes je nákup prostřednictvím internetu stejně běžný, jako nakupování v kamenných prodejnách. Pokud máte v plánu nakupovat větší množství dárků, například pro pořádně rozvětvenou rodinu, je mnohem pohodlnější je nakoupit v některém z eshopů, které zasílají zboží do zahraničí.

Doručení dárků klidně nechte na poště

Jako doručovací adresu uveďte místo, kde budete bydlet. Nákup načasujte tak, aby zboží dorazilo ještě před vaším příletem do cílové destinace, anebo ještě lépe už za vaší přítomnosti. O přesném datu dodání vás musí eshop vždy informovat. Vyhnete se tak jak nepříjemným kontrolám, tak ušetříte místo v zavazadlech a zároveň můžete poslat i zboží, které byste letadlem jinak nepřevezli.

Rezervujte si včas ubytování

Určitě znáte ono staré české přísloví, že ryba a host třetí den smrdí. Ať už letíte k těm nejbližším příbuzným, rodičům či dětem, nebo jen ke známým, mějte na paměti, že svátky mají být dny pohody a klidu. Budou-li se muset vaši hostitelé každý sváteční den starat vedle svých dětí ještě o vás, každý večer vám roztahovat rozkládací pohovku, nebo nafukovat matračku a čekat opřed obsazenou koupelnou, určitě jim to sváteční pohodu nedopřeje. Nejlepší rada zní, zajistěte si vlastní ubytování v blízkém hotelu. Se svými hostiteli se pak domluvte na časech, kdy se setkáte u sváteční večeře nebo oběda, ale dopřejte jim, aby si i oni užívali o Vánocích klidu.

Zapomeňte na starosti

Žádné z uvedených opatření samozřejmě nevyřeší nečekané problémy. Navíc o Vánocích nebude na cestách nikdy taková pohoda, jako v jiných obdobích roku. Snažte se tedy uvolnit a zapomenout na starosti i když bude cesta o trochu více stresující. Dodržujte pár těchto pravidel a doufejte, že ostatní cestující udělají totéž.

Další zajímavé články
Reklama