Styl & Kultura

Jak se nenechat okrást na cestách. A kde hrozí největší nebezpečí?

Pokud nebudete na svých cestách stále ve střehu, zbydou vám jen oči pro pláč a nastanou velké starosti / Shutterstock
Dovolená se může nepříjemně zvrtnout: Když sáhnete do kabelky nebo batůžku a najednou zjistíte, že máte otevřený zip a peněženka s doklady je ta tam. Aby vám nezbyly jenom oči pro pláč a místo poznávání krás navštívené destinace jste nemuseli uhánět na nejbližší konzulát kvůli vystavení duplikátu dokladů, máme pro vás několik doporučení.
Reklama
Reklama

autor  redakce

13. října 2018   |   09:48

Zkušení cestovatelé radí být vždy za každé situace obezřetní. I když si zdánlivě bezstarostně prohlížíte památky, vždy mějte přehled o tom, kdo se kolem vás vyskytuje. Zloději mají radar na nepozorné lidi. Vyhýbejte se tlačenicím. Triky zlodějů jsou zdánlivě jednoduché, ale účinné. Dejte si proto pozor na lidi, kteří vás chtějí nějak upoutat a zaujmout. I turista, který se vás s rozloženou mapou ptá na cestu, nemusí být tím, za koho se vydává. Pod mapou vám obratně vytáhne z kabelky peněženku.

Noste jenom duplikát pasu

Před cestou si pořiďte duplikát cestovního pasu. Ten noste s sebou. Originál si nechte v hotelu, nejlépe zamčený v trezoru. Pokud ke krádeži dojde, s kopií zloděj mnoho nepochodí a vy nebudete muset na ambasádu vyřizovat nový doklad. Prima je mít třeba sken pasu i v cloudu (One drive) apod. Když vám ukradnou telefon, nepřijdete o něj.

Dejte to do prádla

Vyplatí se cennější věci vložit mezi hodně špinavé prádlo. Zloděje sotva bude bavit hledat něco v týden nepraných ponožkách, které smrdí na dva metry...Dál je důležité zbytečně neprovokovat nákladným oblečením, šperky.

Pořiďte duplikát cestovního pasu

Vyjet v opraných džínách, vytahaném triku a s batohem, který pamatuje vaše mládí, je ideální kombinace. Budete působit omšele, splynete s davem a zloději vás vyhodnotí jako nezajímavé. Tohle platí hlavně v méně bezpečných zemích, do pětihvězdičkového hotelu v takovém úboru nejezděte.

Vždy mějte u sebe číslo na ambasádu

Pro jistotu mějte vždy u sebe lísteček s telefonním číslem na české zastupitelství v zemi, kde jste na návštěvě. Je dobré mít i tento lístek, nejenom číslo uložené v telefonu – pro případ, že by vám ukradli i telefon. Pak jistě seženete někoho, kdo vám umožní si zavolat.

Peníze dělte na menší části

Rozdělte si peníze na víc částí a mějte u sebe vždy pouze menší obnos. Hodí se třeba část dát do peněženky, část mít v taštičce pod trikem na krku, část v tajné kapse v batohu. Když ke krádeži dojde, nepřijdete tak o všechny peníze. Platební karty ukryjte a nevytahujte je ani peněženku okatě na veřejnosti.

Deset dolarů pro případ potřeby

Je dobré mít nějaký menší obnos v kapse a hned k dispozici. Pokud se na vás někdo vrhne s tím, že chce peníze a vy hned vytáhnete třeba deset dolarů (euro), je možné, že se s tím spokojí a nechá vás být. Platí to zejména, když vás přepadne nějaký bezdomovec apod. V opačném případě, když se budete bránit, může vytáhnout nůž a pak už jde o život.

Bez batohu ani ránu

Batoh či kabelku mějte vždy na očích. Neexistuje, abyste ji měli v restauraci přes opěradlo židle, nebo v autobuse na vedlejším sedadle. I když si myslíte, že je zavazadlo na takovém místě, kam se k němu nikdo nedostane dřív než vy, je to mýlka. Zloději jsou neuvěřitelně rychlí. Vždy mějte batoh a kabelku těsně u sebe.

Kde se nejvíce krade?

Lidé, kteří zcestovali hodně zemí, potažmo celý svět, upozorňují na možné nebezpečí hlavně ve středoamerických a jihoamerických zemích. Proslulý je venezuelský Caracas.

Kapsáři sužují Londýn, Vatikán i Barcelonu

Pokud zavítáte do Afriky, pak si dejte pozor v Kapském Městě. V Asii ve vietnamském Ho Či Minově městě kradou zloději kabelky a batohy ze skútrů, projíždějících kolem. Většinou jim jde ale jen o hotovost. Někdy se pak najdou batohy a kabelky se zbytkem obsahu na policejní stanici. 

Kapsáři 

Kapsářství se ale nevyhýbá ani jinak úctyhodným metropolím. Riziková místa jsou i v Londýně: čtvrť Stratford ve východním Londýně, nákupní středisko Westfield na Shepher´s Bush, v Římě je to hlavně Vatikán, z dalších italských měst potom Neapol.

Nechvalně známou kapsářskou pověst má rovněž španělská Barcelona, a to především hlavní třída Las Ramblas, a ano, také Praha (Staroměstské náměstí kolem orloje, tramvaj č.22, ale také Smíchov). Dále sem náleží Madrid, Paříž (hlavně kolem Louvru), Florencie, Amsterdam a Atény. Největší riziko kapesních krádeží je ale z evropských metropolí právě v Londýně, Římě, Barceloně a Praze.

Další zajímavé články
Reklama