Styl & Kultura

Deset nejúžasnějších muzeí na světě. Tip na podzimní aktivity

Vstup do národního muzea antropologie / Depositphotos
Sychravé podzimní počasí, které můžeme s jistotou očekávat vyhání velmi rychle turisty z prosluněných pláží a je čas, porozhlédnout se po jiných aktivitách. Přednost samozřejmě dostanou muzea, galerie či výstavy. Co takhle navštívit některá z proslulých světových muzeí?
Reklama
Reklama

autor  Pavel Přeučil

24. září 2018   |   16:03

Bývá už pravidlem, že prestižní cestovatelský portál TripAdvisor každoročně vyhodnocuje ty nejlepší destinace, města, pláže, památky i muzea. Na hodnocení se vždy podílejí desítky tisíc návštěvníků z celého světa svými dobrými i špatnými zkušenostmi, poznatky a zajímavými fakty. Právě v těchto dnech byl zveřejněn čerstvý žebříček těch nejvýznamnějších muzeí z celého světa.

1. Musee d'Orsay

Francie, Paříž

Na prvním místě se umístilo toto nádherné pařížské muzeum, vybudované z někdejší železniční stanice. Nachází se v něm ohromující sbírka impresionistického umění a dalších dobových předmětů z let 1848 – 1914. Na návštěvu muzea si naplánujte nejméně 3 hodiny, protože obrovské množství nádherných exponátů se nedá projít jen tak zběžně.

Otevřeno: Od 9:30 do 18:00, ve čtvrtek do 21:45
Vstupné: 12,40 eur. Každou první neděli v měsíci je vstup je zdarma.

2. Národní památník a muzeum 9/11

USA, New York

Prostřednictvím vzpomínek pamětníků, fotografií, projekcí a vzdělávacích programů, připomíná muzeum z 11. září v New Yorku památku 2 983 lidí, kteří zemřeli při děsivých útocích z 11. září 2001, i těch kteří riskovali svůj život, aby zachránili ostatní.

Památník otevřeno: Denně od 7:30 do 21:00
Muzeum otevřeno: Neděle – čtvrtek od 9:00 do 20:00, v pátek a sobotu do 21:00.
Vstupné: 24 dolarů

3. Metropolitní muzeum umění

USA, New York

V nejnavštěvovanějším newyorském muzeu v New Yorku zažijete více než prohlídku umění, vytvořeného lidstvem za 5000 let.

V muzeu najdete unikátní umělecké artefakty z celého světa

Muzeum shromažďuje exponáty z celého světa a najdete v něm i ty největší umělecké poklady. MET, jak se mu zkráceně říká, nabízí i spoustu interaktivní zábavy, her, projekcí a samozřejmě příležitostných výstav.

Otevřeno: Pátek až sobota od 10:00 do 21:00, v neděli do 17:30
Vstupné: 25 dolarů

4. Britské muzeum

Velká Británie, Londýn

Britské muzeum zaujímá v žebříčcích pravidelně jedno z prvních míst. Je to především tím, že mapuje neuvěřitelně široce celé kulturní dějiny lidstva, ale i proto, že shromažďuje ty opravdu nejcennější sbírkové předměty a světově proslulé památky, jako je například Rosetská deska či sochy z aténského Parthenonu.

Otevřeno: Denně 10:00-17:30, v pátek do 20:30
Vstupné: Zdarma

5. Národní muzeum Prado

Španělsko, Madrid

Muzeum Prado nevynechá snad žádný návštěvník Madridu. Má jednu z největších uměleckých sbírek na světě a je proslavené zejména díky bohatému zastoupení tak známých autorů, jakými byli Velasquez, Goya a El Greco.

Otevřeno: Pondělí až sobota 10:00 - 20:00. Neděle 10:00 - 19:00
Vstupné: 15 eur

6. Muzeum Akropole

Řecko, Atény

Pokud navštívíte řecké Atény, zcela jistě si nedáte ujít návštěvu Akropole, týčící se nad městem.

Muzeum Akropole má přesně stejné rozměry jako starořecký Parthenon

V prostorách, které jsou pouhými pozůstatky kdysi monumentální stavby však nenajdete tolik starořeckých památek jako v moderní budově muzea, umístěného na jejím úpatí. Jsou v ní shromážděny uměleckém předměty, mozaiky, sochy, plastiky a mnoho dalších exponátů, připomínajících slavnou éru této země.

Otevřeno: Léto od 1. 4. do 31. 10, úterý - neděle 8:00 – 20:00, pondělí do 16:00 a v pátek do 22:00.
Zima od 1. 11. do 31. 3. pondělí – čtvrtek 9:00 – 17:00, pátek 9:00 – 22:00, sobota a neděle 9:00 – 20:00
Vstupné: 5 eur

7. Muzeum Louvre

Francie, Paříž,

Proslavený pařížský Louvre je považován za největší světové muzeum umění s jedinečnou kolekcí předmětů pokrývajících celou historii. Louvre není jen domovem světoznámé Mony Lisy od proslulého Leonarda da Vinciho, ale najdete zde památky od počátků dějin lidstva. Ohromující prostory bývalého královského paláce můžete procházet celé hodiny a stále objevujete něco nového.

Otevřeno: Pondělí, čtvrtek, sobota a neděle 9:00 – 18:00, středa 9:00 – 21:00, pátek 9:00 – 17:00. V úterý je zavřeno.
Vstupné: 17 eur

8. Národní muzeum 2. světové války

USA, New Orleans

Národní muzeum 2. světové války je nejlépe hodnoceným turistickým cílem v New Orleansu a podle TripAdvisoru i nejnavštěvovanějším muzeem v USA.

V muzeu můžete zažít například i plavbu na válečné lodi

Muzeum nabízí neobyčejný pohled na celou válku, od podrobného popisu bojových operací, až po domácí frontu, která se podílela zejména průmyslovou výrobou. V muzeu je shromážděna obrovská sbírka artefaktů, od zbraní, uniforem, multimediálních scén, až po možnost autenticky prožít ty nejvýznamnější bojové scény.

Otevřeno: Denně 9:00 – 17:00
Vstupné: 28 dolarů

9. Národní muzeum antropologie 

Mexiko, Mexiko City

Museo Nacional de Antropologia je jedno z nejrozsáhlejších muzeí, věnovaných přirodovědné historii světa. Tisíce exponátů zachycují především předkolumbovskou historii zemí na střední a jižní Ameriky. Ve 23 výstavních sálech najdete slavné artefakty pocházející z incké či mayské historie, ale i další historické předměty ze všech koutů světa.

Otevřeno: Úterý – neděle 9:00 – 19:00
Vstupné: 4 dolary

10. Muzeum památek války

Vietnam, Ho-Či-Minovo město

Vietnam je země, kterou se proháněly válečné vichřice celá staletí, a tak není divu, že si je připomíná zcela neobvyklým muzeem. V muzeu jsou shromážděny exponáty jak z indočínské války s francouzskými kolonialisty, tak z války se Spojenými státy americkými. Muzeum se nachází v několika budovách a najdete v něm například sestřelená americká letadla, letecké bomby, zbraně a dokonce i tzv. tygří klec, v jakých byli vězněni váleční zajatci.

Otevřeno: Denně 7:00 - 18:00
Vstupné: 30 dolarů

 
Vstoupit do diskuze
Další zajímavé články
Reklama