Roadtrip

Skvělý tip, jak si užít letní dovolenou. Kam se hrabe drahý zahraniční pobyt

Zkuste letos romantiku na vodě / Depositphotos
Léto, třpytící se hladina řek, dobrodružství a vodácké hospůdky na březích řek. To všechno patří ke sjíždění řek a správné vodácké dovolené. Vybrali jsme pro vás nejoblíbenější vodácké trasy v Čechách. Kterou řeku letos sjedete?
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

21. května 2021   |   14:08

V České republice je vodáctví velmi populární a najdete tady jak klidné řeky vhodné pro úplné začátečníky, tak i divoké vody pro ty nejzkušenější vodáky. Můžete si vybrat frekventovanější toky, kde pluje hodně lodí, je tam bohatý společenský život nebo řeky, kde vás čeká klid a pohoda. Pojďme se podívat na ty nejkrásnější trasy.

Nejoblíbenější je Vltava

Nemůžeme začít jinou řekou než Vltavou. Nejoblíbenější a nejnavštěvovanější řeka nabízí dvě různé varianty tras. Horní úsek Vltavy je ideální volbou pro začátečníky a milovníky panenské přírody. Vede totiž chráněným územím šumavské krajiny po průzračně čisté vodě. Proud vody je mírný a nejsou tady žádné jezy ani šlajsny. Tento úsek se sjíždí od Soumarského mostu do Nové Pece na Lipně s celkovou délkou 26 km. 

Kterou řeku letos sjedete vy?

Hodně oblíbenou a frekventovanou části je i dolní úsek Vltavy, který začíná ve Vyšším Brodě a doplout můžete do Zlaté koruny (50 km) nebo až do Boršova (79 km). Na splutí počítejte tak 3–4 dny a na březích můžete počítat s vyhovujícím servisem i s dostatečným počtem kempů a hospůdek. Na břehu můžete obdivovat krásy historických měst a památek počínaje Vyšším Brodem a dále Českým Krumlovem, zříceninou hradu Dívčí kámen a Klášterem Zlatá koruna. Zejména v sezóně však musíte počítat s tím, že na vodě rozhodně nebudete sami.

Divoká Sázava

Hluboko v údolí, obklopená lesy, teče rychlá a dravá řeka plná peřejí a jezů. Sázava je vodáky považována za nejhezčí řeku u nás a i proto je hojně navštěvována. Díky tomu je zde dostatek hospod, občerstvení, kempů i tábořišť. Nechybí ani klasické staré trampské osady. Mezi oblíbené části patří 2 úseky. Ten první vede ze Světlé nad Sázavou do Ledče nad Sázavou a měří 15 km. Perfektní jednodenní plavba. 

Nástupním místem pro druhý úsek je Týnec nad Sázavou. Čeká vás 19 km plných jezů, svižného proudu, četných kamenů a kamenných prahů. Proto je tahle část určena pro zkušené vodáky. Výstupní místo je v Pikovicích.

Romantická Otava 

Na březích Otavy se kdysi rýžovalo zlato. Dnes řeka láká vodáky, kteří si chtějí vychutnat plavbu malebnou krajinou Šumavy a šumavského podhůří. Horní úsek je náročnější, řeka má kamenité koryto a od soutoku Vydry s Křemelnou až po město Sušice má poměrně divoký charakter, kde musíte dávat velký pozor na kameny a balvany. Dolní úsek nabízí klidnou plavbu přes jihočeská města, jakou jsou Sušice, Strakonice a Písek.

Rozmanitá Ohře 

Čtvrtá nejdelší řeka u nás pramení v Německu a protéká Chebem, Sokolovem a Karlovými Vary. Na její hladině vás čeká akce i pohoda. Občas teče poklidně a občas se objeví svižné peřeje či nebezpečné jezy. Kochat se můžete nádhernou přírodou Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Na březích je připravený dostačující servis a proplouvat budete i lázeňskými městy. Délka trasy vystačí na několikadenní výlet. Začít je možné v Chebu a doplout do Karlových Varů s celkovou délkou trasy 64 km nebo až do Klášterce nad Ohří, kdy si připočteme dalších 43 km.

Lužnice je vodácká klasika

Na Třeboňsku můžeme sjet v podstatě klidnou řeku Lužnici, kde ale nechybí četné jezy a mezi nimi i ten nejnebezpečnější v celé zemi – Pilař. Velmi oblíbeným úsekem je trasa ze Suchdolu nad Lužnicí do Majdaleny (11 km). Poplujete úchvatnou krajinou meandrující řeky s malými plážemi vybízejícími k zastávce. Komu by jednodenní plavba nestačila, může se vydat dál, třeba až do Bechyně a užít si tak parádní osmidenní vodáckou dovolenou.

Nenáročná Berounka

Pro začátečníky tady máme tip na prodloužený víkend. Třídenní velmi nenáročná plavba po řece Berounce obklopené vysokými skálami, travnatými břehy a tichými tůňkami jako stvořenými k letnímu cachtání. Obvyklý začátek plavby je v Chrástu u Plzně a ukončit jí je možné v Roztokách u Křivoklátu nebo pokračovat dál krásnou krajinou Křivoklátska až pod Karlštejn. 

Další zajímavé články
Reklama