Ven z města

Schází vám moře? Vyrazte na nejkrásnější koupaliště v Čechách

Máchovo jezero je jedno z nejoblíbenějších našich jezer u nás / Depositphotos
Počasí nám nyní dopřává tropické dny, které je nejlépe strávit na přehradě, zatopeném lomu, v přírodním jezírku, na koupališti nebo prostě tam, kde je dostupné kvalitní vodní osvěžení.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

21. srpna 2020   |   07:43

Písčité pláže, travnaté břehy a čistá voda, to je sen každého vodomila. Vyzkoušejte některé z českých koupališť, která jsme pro vás vybrali.

Jezero Milada 

Rekreační oblast Milada leží nedaleko města Ústí nad Labem. Bývalá těžební oblast prošla rekultivací a návštěvníky láká především velkým jezerem, které dostalo své jméno po původním hlubinném dole. Jezero vzniklo zatopením uhelného velkolomu, začalo se napouštět v roce 2001 a dnes je po jezeru Most, jezeru Medard u Sokolova a Máchově jezeru největší v Česku. Voda zde bývá krásně čistá a osvěžující. V jezeře žije i mnoho druhů ryb, hlavně okoun, štika, candát, sumec, plotice a perlín.

Chcete si připadat jako někde u moře? Zkuste některé z přírodních koupališť

Jedinečnost rekultivované krajiny si můžete prohlédnout ze sedla kola při výletě po přilehlé cyklotrase. V okolí se již dnes nachází cyklotrasa 3009 přicházející z Krušných hor, jejíž různorodý povrch je vhodný pro výlety s celou rodinou. Z ní je možno se napojit na cyklotrasu 3091 směrem do Dubice, 3090 přes Trmice do Ústí nad Labem nebo na druhou stranu vedoucí cyklotrasu 3071 do Teplic. Cyklotrasa si klade za úkol seznámit návštěvníky s oblastí, která se z hnědouhelného dolu stává územím pro oddech a rekreaci.

Koupaliště Barbora

K oblíbeným koupalištím na severu Čech patří vodní nádrž Barbora v Oldřichově. Nabízí se tu příjemné koupání a hezké pláže. Deku si můžete rozložit na udržovaném travnatém břehu, který přechází v písečnou pláž. Voda je tak čistá, že v některých místech dohlédnete i do šestimetrové hloubky. Koupání je tady parádní po celé léto a kvalitu vody zde pravidelně kontrolují. Atmosféru zatopenému stejnojmennému povrchovému dolu dodává pás Krušných hor semknutých kolem.

Na pětašedesáti hektarech vodní plochy se dá surfovat, provozovat jachting a je tu i půjčovna loděk. Nedaleko je i golfové hřiště, kurty na beachvolejbal a potápěčská základna, neboť hloubka v některých místech dosahuje šedesáti metrů. 

Pískovna u Jindřichova Hradce

Chcete si připadat jako někde u moře? Pak se vydejte do Pískárny, pětihektarového zatopeného pískovcového lomu, který leží čtyři kilometry od Jindřichova Hradce. Písek je zárukou toho, že voda zůstane každý rok dlouho čistá. Milovníky koupání sem lákají písečné vstupy do vody a dostatek klidu. Pískovna totiž postupně zarůstá, a tak nabízí desítky menších plážiček třeba pro celou rodinu nebo naopak jen pro dva. Výhodou je i dostatek stromů, které nabízejí stín. Ochuzení nejsou ale ani lidé chytající bronz. Ploch pro slunění je tu také dost. I přes nápor rekreantů, je voda poměrně čistá a osvěžující. Vodní plocha pískovny má přibližně pět hektarů, a proto je oblíbená i mezi náročnějšími plavci. Na šířku má pískovna v nejužším místě kolem sto padesáti metrů.

Pískovna v Adršpašsko-teplických skalách

Pískovna patří k těm nejkrásnějším skalním jezerům u nás, které vzniklo při zaplavení pískovcového lomu. Při návštěvě Adršpašsko-teplických skal ho určitě nemůžete minout. Koupání je tu sice zakázané, ale jezírko si můžete naplno vychutnat z loďky nebo při příjemné procházce po jeho břehu. Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Další zajímavé články
Reklama