Roadtrip

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova uchvátí. Žhavé destinace pro tento rok

Dominika je divoký a krásný ostrov / Depositphotos
Těžký rok 2020 je za námi a mnozí z nás již přemýšlejí, kam vyrazit na dovolenou. Musíme se ovšem připravit na to, že cestování bude vypadat asi trošku jinak, než jsme byli doposud zvyklí.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

11. ledna 2021   |   17:12

Svět je plný divů, i když je aktuálně těžké se k nim dostat. Pojďme se do některých zajímavých cestovatelských destinací pro rok 2021 podívat.

Katmai, Aljaška

Národní park a rezervace Katmai na jihu Aljašky leží ve stínu sopky. Do parku nevedou žádné cesty, dostanete se tam jen vodní dopravou. Počet turistů zde byl omezován již před pandemií, nečekejte tedy žádná přeplněné místa.

Jsou země, které vás svou nedotčenou přírodou uchvátí

Katmai je ovšem jedinečné místo s různými druhy terénu. Jsou zde pláže, tundry, smrkové háje, hory, sopky a zvláštní poušť. Park je pojmenován podle stratovulkánu Mount Katmai a nabízí rozmanité zážitky. Prochází jím Aleutské pohoří se 14 aktivními vulkány a území parku je proslulé i stovkami zde žijících medvědů hnědých.

Ostrov Dominika

Dominika není Dominikána! To by si měl člověk zopakovat předtím, než vystoupí z letadla na jediném místním letišti, hned několikrát. Místní jsou totiž na tuto chybu velmi hákliví. Oba státy sice leží v Karibiku, ale Dominika je tím méně známým, divočejším a podle místních samozřejmě krásnějším místem. Ostrov je bohatý na četné projevy vulkanické činnosti. K vidění tu jsou různá termální horká jezírka či horké prameny. Vnitrozemí je porostlé deštným pralesem a najdete zde nespočet řek či vodopádů.

Co tu ale nenajdete, jsou sněhobílé pláže tolik typické pro Karibik. Člověk tu narazí na pláže s černým pískem, sirné prameny a barevné potoky. Velkou atrakcí, za kterou se musíte vydat džunglí s místním průvodcem je Boiling Lake, jezero, kde se se bez ustání vaří voda. Po cestě se můžete vykoupat v několika tůňkách s teplou termální vodou. Neměli byste opomenout ani místní specialitu, tzv. mountain chicken, což však nemá s kuřetem nic společného. Jedná se o žabí stehýnka z místního druhu žáby. 

Gabon, Afrika

Gabon leží na západním pobřeží rovníkové Afriky a rozkládá po obou stranách rovníku. Jedná se o bývalou francouzskou kolonii s klidným politickým klimatem a pro turisty je to bezpečná země s vysokým životním standardem v porovnání se sousedními státy. Pobřeží je neporušené a divoké.

Téměř devadesát procent pobřeží Gabonu je zcela panenské a země je nazývána posledním rájem Afriky. Je domovem goril nížinných a dalších 200 druhů savců, 600 druhů ptáků a více než 8.000 druhů rostlin. Celým územím prochází Transgabonská železnice, která umožňuje cestování z Libreville do NP Lope, kde žijí gorily.

Sedmihradsko, Rumunsko

Rumunské Sedmihradsko neboli Transylvánie je tajuplnou zemí plnou historických hradů, divoké přírody, vysokých hor a hlubokých lesů v nichž dodnes žijí medvědi a vlci i tradičních rumunských vesniček. Někdy se jako Transylvánie označuje širší část země rozkládající se od úpatí Karpat na východě až po hranice Rumunska na západě. Celé toto území se rozkládá na ploše asi 100.000 km2, což činí 42 % z rozlohy Rumunska.

Rumunská Transylvánie je zcela výjimečná. Zatímco ve městech je civilizační pokrok už silně znatelný, venkov stále připomíná dobu nejméně o století zpět. Kdo chce zažít něco jedinečného, je nejvyšší čas se do této turistické destinace vypravit. Jde o poslední skutečně středověkou krajinu v Evropě a stojí určitě za návštěvu.

Další zajímavé články
Reklama