Roadtrip

Setkání s nádhernou přírodou vás vrátí o několik století zpět

Do Rumunska se jezdí hlavně za krásnou přírodou / Depositphotos
Rozsáhlá oblast rumunské Transylvánie neboli Sedmihradska je neodmyslitelně spojena s postavou legendárního hraběte Drákuly. To je jen jedno z nekonečné řady lákadel, kterými si vás Transylvánie naprosto a beze zbytku získá. Do Rumunska se dnes jezdí hlavně za nádhernou přírodou.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

30. září 2020   |   16:53

To, co nejčastěji cestovatele do Rumunska táhne, jsou rumunské hory. Není se čemu divit, rumunské Karpaty jsou nejen díky své rozloze, ale i díky rozmanitosti přírodních scenerií, které v těchto končinách můžeme zhlédnout, svým způsobem unikátní. V horách jakoby se zastavil čas. Dřevorubci svážejí dříví pomocí koní, ovčáci pasou stáda ovcí na rozlehlých lukách a po hřebenech hor se prohání polodivocí koně. Setkání s horskými samotami je pro nás jako cesta o několik staletí zpět. 

Hory nabízí vše, na co si vzpomenete

Pohoří převyšující výšku 2 000 metrů nám může připomínat Alpy. Rumunské hory nám opravdu nabízí téměř vše. Vrcholky, pastviny, samoty, soutěsky, jeskyně, jezera, hluboké lesy či nekonečné pláně.

Rumunské Karpaty jsou unikátní území, které stojí za pozornost

Je velmi obtížné vybrat a popsat jen několik pohoří, protože všechna jsou krásná a co víc, každé pohoří je trochu jiné. Existuje hodně pohoří malých co do rozsahu, ale překypujících přírodními krásami. Na některá vám stačí pár dní, abyste poznali jejich krásy, na jiná vám nestačí ani několik týdnů. Pojďme se seznámit alespoň s některými z nich.

Pohoří Fagaraš

Fagaraš je s horou Moldoveanu (2 543 m n. m.) nejvyšší rumunské pohoří. Stejně tak si k němu můžeme přiřadit několik dalších rumunských nej. Je to pohoří s nejvíce vrcholy přesahujícími 2 000 metrů, nejrozlehlejší a nejchladnější a možná také nejnavštěvovanější.

Národní park Căliman

Národní park Căliman patří mezi nejopuštěnější pohoří v Rumunsku. Jeho nejvyšší horou je Pietrosul dosahující 2 100 m n. m. Pohoří je proslulé svoji divokostí a je fakt, že hloubka lesů, které leží pod nejvyššími vrcholy, je opravdu fascinující. Mezi nejkrásnější část hor patří jeho hřeben, který lze přejít jak od západu na východ, tak od východu na západ.

Apuseni

Apuseni leží nedaleko hranice s Maďarskem a patří k jedněm z nejvíce navštěvovaných pohoří v Rumunsku. Samotný pojem Apuseni zahrnuje celkem šest pohoří. V kopcích jsou rozesety samoty, které vám připomenou, jak se žilo ve středověku. Uvidíte zde malá políčka, dokonce i malé chmelnice, vysoké doškové střechy odolávající zimním přívalům sněhu. Nejsou zde ani pořádné cesty, do některých stavení se dostanete jen na koni.

Národní park Piatra Craiului

Národní park byl pojmenován po vápencovitém pohoří Piatra Craiului. Právě díky vápenci je oblast bohatá na krasové jevy, narazit tu můžete na jeskyně, soutěsky i propasti. Pěšími turisty oblíbená část Transylvánie ukrývá vysoké hory, zelená údolí s malými vesničkami, ale i rozmanité druhy rostlin a živočichů. Ve zdejších hlubokých, panenských lesích se dobře daří medvědům hnědým, kamzíkům i vlkům.

Drákulův hrad

Když už jste v Rumunsku, zajeďte se podívat na hrad v obci Bran. Díky románu o hraběti Drákulovi získal celosvětový věhlas. Hrad je bludištěm spletitých chodbiček, které vás dovedou k prohlídce mučírny či dobově zařízených pokojů. Máte-li rádi tajemná místa s příběhem, v temných chodbách legendami opředeného Drákulova hradu si skutečně přijdete na své.

Další zajímavé články
Reklama