Roadtrip

Poznejte smaragdový ostrov. Výjimečnou zemi s okouzlující přírodou

V Irsku vás na první dobrou zaujmou divoké moherské útesy / Depositphotos
Pod názvem Irsko si takřka každý vybaví zelenou barvu. Pyšní se totiž úžasnou zelenou přírodou a často se mu právě kvůli tomu přezdívá „Smaragdový ostrov“. A po celém ostrově se pasou ovce z jejíchž vlny se vyrábí typické svetry, čepice i kabáty.
Reklama
Reklama

autor  Jitka Jarošová

02. září 2020   |   16:28

V Irsku vás na první dobrou zaujmou divoké útesy při pobřeží omývaném Atlantským oceánem. Učarují vám sloupce přírodního čediče v Giant’s Causeway, přírodním útvaru vytvořeném sopečnou erupcí a zařazeném na seznam UNESCO. Podmanivé jsou národní parky Glenveagh či Killarney s překrásnými jezery. Co by kamenem dohodil od Dublinu je park Wicklow Mountains, kde se pokocháte opravdovou irskou romantikou. A tím výčet zdaleka nekončí.

Na co se můžete do Irska těšit?

Pokud jste milovníci zřícenin a památek, tak jako by jste jeli do ráje. Zříceniny klášterů, katedrál, hradů a domků jsou k vidění na každém rohu. Také zde můžete spatřit nejrůznější starobylé i novější věže, staré hřbitovy, pevnosti a mnoho dalších lákavých zajímavostí.

Cestování po Irsku je ne skutečným zážitkem

Jestli jste milovníci přírodních krás, nezapomeňte navštívit západní část ostrova, kde se nacházejí 4 z 5 národních parků Irska a v podstatě celá západní strana je opuštěnější než východní část ostrova. Velmi krásná jsou místa zvaná Head (hlava). Jsou to poloostrovy, které vystupují do Atlantiku. Mívají krásné pobřeží, většinou s útesy všech možných tvarů, ale najdete zde i krásné a opuštěné pláže.

Na západě ostrova se nacházejí i rozsáhlá rašeliniště. Tato krajina je sice pustá, ale určitě by byla škoda ji vynechat. Lesů v Irsku moc nečekejte. Většina kopců je porostlá pouze trávou, vřesem a nebo jsou to kamenité pláně. Ale spolu s kamennými baráčky, všudypřítomnými ovečkami a zídkami tvoří jedinečnou krajinu, kterou stojí zato vidět. Za námahu stojí i okolní ostrůvky, kde můžete narazit na tuleně a nebo ještě více opustit svět civilizace a zaposlouchat se do skřehotání racků, burácejících vln rozbíjejících se o útesy a kvílení větru v opuštěných domech.

Hlavní město Dublin si zamilujete

Hlavní město Irska si musí zamilovat každý. V kostele na ulici Aungier Street se nachází ostatky svatého Valentýna, patrona všech zamilovaných. Samotné Irsko má také svého patrona. Je jím svatý Patrik, který v zemi působil ve druhé polovině 5. století a Den svatého Patrika se zde slaví opravdu ve velkém. Možná i proto, že někteří Irové si dodnes myslí, že svému patronovi vděčí za nepřítomnost hadů, když je měl všechny posbírat a odnést pryč z ostrova. Je-li pověst pravdivá můžeme pochybovat, ale faktem je, že v Irsku hada ve volné přírodě nepotkáte. 

V samém srdci města se pak tyčí Dublinský hrad, který sloužil v minulosti k mnoha účelům. Dnes ho využívá irská vláda k různým reprezentačním akcím. Kdo se chce dobře pobavit, je v hlavním městě na správném místě. Právě zde najdete nespočet skvělých klubů, hospůdek i restaurací. A kdo by neznal irskou whisky či proslulé pivo Guinness?

Nádherné památky

Mnohé z irských památek mají svůj záznam na seznamu UNESCO. V jejich čele se nachází hrobka Newgrange v oblasti Brú na Bóinne, známé díky svým megalitickým stavbám. Dalším je ostrov s klášterním komplexem ze 7. století. Zde žili první irští křesťané. Vidět můžete mnoho různě zachovalých hradů. Mezi nejzajímavější patří Dunluce Castle, zřícenina velkého středověkého hradu. V národním parku Wicklow Mountains se nachází rozvaliny kláštera ze 6. století. Vše ale obklopuje krásná příroda a dodává místu nezapomenutelné kouzlo.

Věděli jste, že...?

Věděli jste, že v Irsku je celoročně téměř stejná teplota bez velkých výkyvů? Na podnebí má zde totiž vliv teplý Golfský proud, díky kterému je v Irsku tepleji než jinde ve stejných zeměpisných šířkách.

Další zajímavé články
Reklama